danuschka
08.10.21,15:53
Dobry den,
prosím vás, aky je postup, ak predane auto nebolo odhlasene do 30 dni ?

Dakujem
ivka70
08.10.21,14:11
Postup koho, komu to prekaza?
danuschka
08.10.21,14:19
Asi dopravnemu inspektoratu to prekaza..myslim.
Predávajúci vystavil splnomocnenie na kupujuceho k odhlaseniu. Ten to nestihol v lehote 30 dni. Moja otazka je, co sa meni v celom postupe. Ci treba nieco este dolozit, ci to pokutuju, alebo sa postupuje uplne rovnako ako keby to bolo v termine do 30 dni ?
buchač
08.10.21,14:41
Predávajúci (pôvodný držiteľ a vlastník vozidla) musí požiadať o odhlásenie vozidla do 30 dní odo dňa, kedy k zmene držiteľa a vlastníka vozidla došlo, teda napríklad odo dňa nadobudnutia účinnosti kúpnej zmluvy (zákon o cestnej premávke, § 116 ods. 3).
Podobne, kupujúci (nový držiteľ a vlastník vozidla) musí požiadať o prihlásenie vozidla do 30 dní odo dňa, kedy predávajúci vozidlo odhlásil (zákon o cestnej premávke, § 117 ods. 1).

Ak túto lehotu kupujúci nestihne, bude musieť pri prihlasovaní vozidla na Polícii predkladať aj odborný posudok o kontrole originality vozidla nie starší ako 15 dní, s výsledkom „spôsobilé“.

Z toho vyplýva, že predávajúci je v podstate mimo...no kupujúci môže mať fest solídny problém.
Pokuta za neprihlásenie je v priestupkovom konaní 50€ a v správnom konaní 100€.
danuschka
08.10.21,15:06
Dakujem. Kupujúcemu sa pocita lehota 30 dni od odhlasenia, k tomu ale este nedoslo. Tak neviem teraz, ci ma problem kupujuci, a aky problem.

Predávajúci "nestihol" 30dnovu lehotu. A co teraz?
Žabinka
08.10.21,16:51
a tých 30 dní polícia ako zistí? nie každý DI vyžaduje kúpnu zmluvu.. a splnomocnenie ak je na dobu neurčitú, tak platí neurčito.. a ak je na dobu určitú a tá už sa prešvihla, tak bude treba nové.. ja nepoznám nikoho, kto by mal problém na DI ak nestihol 30 dňovú lehotu..
danuschka
08.10.21,19:59
Zistia to zrejme z kupnej zmluvy, resp. doklade o zaplateni. Ak by tieto doklady neziadali, tak asi nemaju tu info.
Len som predpokladala, ze to budu chciet vidiet...
Žabinka
08.10.21,20:19
https://www.minv.sk/?odhlasenie-vozidla-ineho-okresu
buď sa pri odhlásení predkladá splnomocnenie s overeným podpisom kupujúceho, alebo kúpna zmluva s overeným podpisom kupujúceho, pokiaľ kupujúci nie je prítomný pri odhlásení vozidla..
ty ale píšeš ...Predávajúci vystavil splnomocnenie na kupujuceho k odhlaseniu.. takže zmluva netreba, keď má splnomocnenie, len ako prinútiť kupujúceho k odhláseniu.. :rolleyes: toto sa dookola píše aj hovorí že je to veľká chyba dať si z ruky doklady od vozidla cudziemu človeku..
bodliak
08.10.21,21:01
x

"Z toho vyplýva, že predávajúci je v podstate mimo..."
Predávajúci nemá ani auto, ani doklady,
akurát je vozidlo na neho stále písané a aj objektívna zodpovednosť je na jeho hlavu...

Trepeš sprostosti, ako obyčajne.
buchač
09.10.21,04:46
bodliak (Dnes 00:01) x
Predávajúci nemá ani auto, ani doklady,
akurát je vozidlo na neho stále písané a aj objektívna zodpovednosť je na jeho hlavu...

Trepeš sprostosti, ako obyčajne.
==================
misoft
09.10.21,05:30
b(p)odliak: ako vždy - trolluješ a trepeš somariny.
A) Pokiaľ sa niečo predáva a kupuje niečo, čo podlieha evidovaniu (auto, dom, nehnitešnosť), nový "majiteľ" sa stáva skutočným majiteľom až vtedy, pokiaľ sa nevykonajú zmeny v povinnej evidencii. T.z. ak niekto kúpi zmluvou vozidlo, je síce majiteľom, ale len podľa obč. zákonníka, štát o tom nemá záznam. Ak nie je vykonaná zmena - tak majiteľom pre štát je stále ten starý (predávajúci) a na neho sa potom vzťahujú všetky predchádzajúce povinnosti, ale aj sankcie a pokuty.
V prípade nehnuteľností - ak sa nevykoná zmena v katastri - majiteľom by bol stále ten pôvodný, aj keby ten nový ho mal 100 rokov. V prípade auta je to to isté - ak DI nemá zaznačenú zmenu - tak v rámci objektívnej zodpovednosti by všetky pokuty, sankcie šli na triko pôvodného majiteľa - oni NEVEDIA, že si to medzi sebou predali a kúpili. Preto sú tam dané lehoty na vykonanie zmien v evidencii.

Vieš veľké to hnedé zo zadnej diery, ale musíš poddžubovať (lebo je to také podliakovské).
danuschka
09.10.21,07:07
Zabinka, dakujem.
Netreba nutit kupujuceho, (prepis sa nestihol kvoli okolnostiam, to som nerozpisovala), snaha aj potreba je, toho sa nebojim.
Len som chcela vediet, ci tam budu komplikacie a ake...
Žabinka
09.10.21,07:11
v tom prípade by nemal byť žiadny problém..
bodliak
09.10.21,20:51
????
už robíš tliachačovi sekretárku ?