Gaaspi
08.10.21,18:36
Dobrý večer prajem. Chcem sa spýtať že ak pracujem v malej firme na dohodu o vykonaní práce a majú tam presný personál (nemá kto človeka zastúpiť t.j. do práce musíme chodiť aj chorí, žiadna dovolenka, pn-ka, nič a keď potrebujeme deň voľna na nejakú vybavovačku musíme si ho nadrobiť) a obvykle sa zamestnanci menia tak že ak chce niekto odísť, nemôže kým nezoženú náhradu, inák by svojou neprítomnosťou ohrozil chod firmy.

Viem že zákonník práce pozná taký pojem že ak človek ukončí zamestnanie bez dovolenia zamestnávateľa tak mu zamestnávateľ môže dať k náhrade všetky škody čo vzniknú jeho neprítomnosťou. V takej automobilke pri páse je to iné lebo ak jeden nepríde do práce, agentúra dodá aj 20 ukrajincov namiesto neho, ale v malej firme kde je zopár zamestnancov a každý má svoju úlohu v chode firmy sa nedá lebo mojim odchodom by som ochromil celé podnikanie a vznikli by škody za tisíce eur. Skúšali už hľadať náhradu ale väčšina ľudí tú prácu odmietne tak je ťažké niekoho nájsť. Tak keby som zo dňa na deň skončil a ochromím celú prevádzku tak či by ma mohli dať na súd a niečo vymáhať?
veronikasad
08.10.21,16:57
Keď dodržíš výpovednú dobu v zmysle Zákonníka práce, nemá si čo od teba zamestnávatel vymáhať, ani nemusíš za seba hladať náhradu. Mal by si však mať uzatvrenú dohodu o pracovnej činnosti , nie dohodu o vykonaní práce ...
buchač
08.10.21,17:08
t.j. do práce musíme chodiť aj chorí, žiadna dovolenka, pn-ka, nič ...
--------------------------------
Sorry...ale toto nemôžeš myslieť vážne.
=====================
Viem že zákonník práce pozná taký pojem že ak človek ukončí zamestnanie bez dovolenia zamestnávateľa tak mu zamestnávateľ môže dať k náhrade všetky škody čo vzniknú jeho neprítomnosťou.
-------------------------------
No nehovor...to fakt ?
Ak nedáš odkaz na znenie §, tak je to len výmysel.
=====================
Tak keby som zo dňa na deň skončil a ochromím celú prevádzku tak či by ma mohli dať na súd a niečo vymáhať?
--------------------------------
Hm...a keď by ťa zrazilo auto, chytil by si porážku a podobne ?


Sorry...ale keď si necháte po hlave skákať, tak to tak potom aj vyzerá.
veronikasad
08.10.21,17:14
aku dovolenku by mal mať dohodár ? Rovnako nemá nárok na platené prekážky v práci v zmysle § 141 ZP.
Len by som chcela vedieť kolko hodín denne im evidujú, keď na dohodu o VP môže odpracovať len 350 hod. ročne
Gaaspi
08.10.21,18:23
Ono je to tak že nieje určený koniec pracovnej doby. Robím rozvoz do obchodov a ráno začnem a kedy skončím je na mojej šikovnosti. Ale je tam za deň 40 obchodov v troch okresoch a aj keď idem vkuse bez prestávky nedám to za menej ako 10 hodín. A keď som sa raz najedol tak mi už nadávali že prečo som 10 minút stál. Auto sledujú gpskou. A tým sa chcem spýtať či dohodár má nárok na prestávku? Uvažoval som nad podnetom na inšpekciu práce ale firma sa môže odvolať na to že dohoda je len na pár hodín a ja budem za blba...
veronikasad
08.10.21,18:46
Zamaz osobné udaje a priloz vyplatnu pasku. Naozaj som zvedava ako ti preplacaju odprac.hodiny. odkedy trva dohoda?
buchač
08.10.21,18:56
Gaaspi (Dnes 21:23) aj keď idem vkuse bez prestávky nedám to za menej ako 10 hodín. A keď som sa raz najedol tak mi už nadávali že prečo som 10 minút stál.
=============
Si prečítaj a daj čítnuť aj šéfinkovi.
https://europa.eu/youreurope/business/human-resources/transport-sector-workers/road-transportation-workers/index_sk.htm

Ozaj...a vyčúrať sa môžeš alebo máš nejakú nádobu na moč ? :rolleyes:
...a ak ti nadávajú kvôli jedlu ?
Pfúúú...a ty to aj strpíš ?
Gaaspi
08.10.21,19:00
Ešte som nemal pásku. Nastúpil som 13.9.2021 ale dohodu môžem presnejšie napísať:

Je to "dohoda o vykonaní práce" do 13.8.2022 o skúšobnej dobe tam nieje nič, dohodnutá maximálna dĺžka pracovného času zamestnanca je 10 hodín týždenne. Potom už len hodinová odmena a nič viac tam nieje.

V reále odrobím 10h aj za jediný deň keď mám veľa prevádzok a prejdem 3 okresy. A aj v najlepšom prípade to nedokončím skôr ako za 5h. Robím 5 dní v týždni takže tých 10 to zďaleka neni. Takých 30-40h na týždeň približne.
Gaaspi
08.10.21,19:07
Ten link je pre kamionistov čo sú na riadnu pracovnú zmluvu. Ja chodím s dodávkou, a keďže mám oficiálne len dohodu na 10h týždenne tak to že v skutočnosti jazdím/vykladám 12h v rámci 1 dňa, nebude zákon zaujímať. Nemám to ako papierovo dokázať.
buchač
08.10.21,19:28
Gaaspi (Dnes 22:07) Ten link je pre kamionistov čo sú na riadnu pracovnú zmluvu.
==============
To je teraz ale úplne vedľajšie...a je aj úplne jedno, že či odrobíš hodinu denne alebo ťaháš 24ku.

Čítaš, čo píšem ?
Firma totálne obchádza pravidlá, obchádza zákonník práce a v neposlednej miere si robí so zamestnancov (nazvem) handry.
TY také niečo strpíš ???
Lebo ja by som veru nie...
veronikasad
08.10.21,20:47
Naozaj mas dohodu o vykonani práce? Limit 10 hod.tyzfenne platí predsa pre dohodu o pracovnej cinnosti...
Gaaspi
09.10.21,13:42
Veronikasad: Áno opisoval som ti tie veci prismo z papiera. Možno ani sami nevedia akú zmluvu na to treba.
Gaaspi
09.10.21,13:45
Buchač: Však chcem odísť ale keďže nemajú za mňa náhradu, aj hľadajú ale nikto to nechce zobrať tak mám smolu. Pri samovoľnom odídení by vznikli škody (odstavil by som prakticky celú prevádzku) a mohli by ma nejako právne stíhať dať mi uhradiť škody atď. Preto sa pýtam či môžu. Aké to môže mať následky pre mňa ak ten job nechám.
marjankaj
09.10.21,14:02
To je hotová groteska. Šak v Leopoldove by ti bolo lepšie.
Pravidelná strava, dokonca aj pravidelný sex. No necer to.:-
buchač
09.10.21,14:20
Gaaspi (Dnes 16:45) Buchač Však chcem odísť ale keďže nemajú za mňa náhradu, aj hľadajú ale nikto to nechce zobrať tak mám smolu.
====================
Takže tým chceš povedať, že pokiaľ nebude nejaká náhrada aj pár mesiacov, tak nebudeš môcť odísť ?
Svatá ty prostoto...

P.S.:
Znova zopakujem ?
Čo by robila firma, ak by si polámal nohu, musel ísť na operáciu, ..... alebo iné a fest vážne dôvody ?????
jslancik
09.10.21,16:53
černota, černota... inšpektorát práce radšej ani nespomínaj, lebo si rovnako vinný ako "zamestnávateľ". pri práci načierno treba súhlas obidvoch strán. a ty očividne nevieš ani absolútne základy. Dúfam, že máš maximálne 20 rokov...

pri práci na dohodu ťa môže "vyhodiť" prakticky zo dňa na deň a rovnako aj ty môžeš odísť. to nie je "normálny" pracovný pomer.
Nandrolon
09.10.21,17:40
Normálne zavolaj šéfovi do práce a po telefóne mu povedz, že si tam bol posledný raz a kľúče od auta nájde v najbližšom smetiaku Ako dohodárovi ti môže akurát tak hovno. Ak si nepodpísal napr. hmotnú zodpovednosť do plnej výšky. Ale aj tak by to neobstálo, lebo by si mohol začať pracovať podľa pracovnej náplne a vyššie píšeš, že je to 10h týždenne.
Nandrolon
09.10.21,17:46
Pri takejto zmluve by ťa stíhať nemohli, ty by si mohol dať podnet na ich stíhanie.....
Xanti
09.10.21,20:29
Čo máš napísané ako pracovnú úlohu?
Gaaspi
09.10.21,21:05
Buchac: Povedia na to že "ešte sa to nestalo" a tým pádom neriešia...
Gaaspi
09.10.21,21:07
xanti: mám tam napísané iba "robotník"
veronikasad
10.10.21,04:37
Ozvi sa ked dostanes vyplatu. Som zvedava ako ti preplatia to co robis nad rámec dohody
misoft
10.10.21,04:57
mimotemy
Ak ju vôbec dostane!
buchač
10.10.21,05:13
Gaaspi (Dnes 00:05) Buchac: Povedia na to že "ešte sa to nestalo" a tým pádom neriešia...
=======================
Ty čítaš, čo som napísal ?
To keď ťa odnesie sanitka, tak firma povie, že sa to nestalo ???
Vieš, aký mám dojem z toho všetkého ? Si posratý až za golierom, lebo na teba húkne nejaký dilino a začne sa vyhrážať.
Hľadáš výhovorky, dokonca ospravedlňuješ tých blbov vo vedení, len aby si nemusel riešiť TY.
Nandrolon
10.10.21,08:21
Rovnako vinný? Dôležitejšie je, aký to bude mať pre koho konečný dopad. Pre firmu to môže byť kľudne likvidačné. A ešte môže povedať, že to robil pod nátlakom a slovným vyhrážaním. Takže aby nakoniec nejaký manažérik ešte neskončil vo väzbe.
jslancik
10.10.21,09:35
ak niekto je nútený robiť načierno "pod nátlakom a slovným vyhrážaním", tak by mal byť pozbavený spôsobilosti... okrem toho by to bolo iba slovo proti slovu, to o nátlaku.
a firma môže dostať pokutu napr. 10k, a môže to byť pre ňu menej likvidačné ako pokuta 1k pre týpka.
Nandrolon
10.10.21,11:31
Čo mám informácie, tak títo kontrolóri sú viac na strane zamestnancov, ako zamestnávateľov. Lebo taktiež môžem napísať, že ak firma nemá na "legálnu zmluvu", tak nech skrachuje pod likvidačnou sankciou a zodpovední rovno do väzby.
Gaaspi
10.10.21,14:09
Dobre tak aby tu nevzikol nejaký off-topic babylon tak sa držme pôvidnej témy. Zamestnávateľ ma nemá kým nahradiť. Keďže personál je presne a nikto navyše tak mojim odchodom bez toho aby ma niekto nahradil odstavím celú prevádzku čo bude mať vplyv na ďlaších zamestnancov aj firmu samotnú. Či ma môžu nejako sankcionovať ak svojim odchodom spôsobím odstavenie firmy a straty. Či mi to môžu dať k nàhrade resp. aké to môže mať právne následky.
veronikasad
10.10.21,14:19
Nemozu ta sankciovat, lebo porušujú zakonnik práce. Mali ti dať riadnu pracovnú zmluvu so skusobnou dobou. Podla dohody mas odpracovat 10 hod.tyzdenne a pracujes podstatne viac. Citat vies, takže aj ty porusujes zákonník práce.
Gaaspi
10.10.21,14:19
A mimochodom si prečítajte toto:

https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-podnikatela/ukoncenie-prace-na-dohodu

Nižšie sa píše že odísť môžem iba so súhlasom zamestnávateľa a on súhlas nedá kým nenájde náhradu. A je tam aj písané že ak svojvoľne skončím tak mám rátať s následkami.
Nandrolon
10.10.21,14:29
Plne súhlasím s "veronikasad". Ale máš ešte jednu možnosť, ako elegantne z toho vykorčuľovať. Hoď sa na PN. Aspoň budeš sám vidieť, ako zamestnávateľ zo dňa na deň nájde náhradu, nakoľko sa to niekomu zle počúva, ale každý jeden sme nahraditeľný. No a keď už bude mať náhradu, tak začneš po PN pracovať tých 10h týždenne podľa zmluvy.
buchač
10.10.21,14:40
Gaaspi (Dnes 17:09) Dobre tak aby tu nevzikol nejaký off-topic babylon tak sa držme pôvidnej témy. Zamestnávateľ ma nemá kým nahradiť. Keďže personál je presne a nikto navyše tak mojim odchodom bez toho aby ma niekto nahradil odstavím celú prevádzku čo bude mať vplyv na ďlaších zamestnancov aj firmu samotnú.
====================
OFF sme už dávno...presnejšie povedané, TY si OFF až tak, že až hrôza. Furt len a len to svoje.
Nuž ešte raz...

Takže tým chceš povedať, že pokiaľ nebude nejaká náhrada aj pár mesiacov, tak nebudeš môcť odísť ?
Svatá ty prostoto...
Čo by robila firma, ak by si polámal nohu, musel ísť na operáciu, ..... alebo iné a fest vážne dôvody ?????
veronikasad
10.10.21,14:55
Obavam sa, ze ked odide, zamestnávateľ mu zaplati len hodiny v zmysle platnej dohody ...(10 hod.tyzdenne, aj ked to plati pre dohodu o prac.cinnosti a on ma dohodu o vykonaní práce),
Ingrid Ondruskova
10.10.21,15:10
Gaaspi...presne tak....furt si točíš to isté....medzi dospelými, čo majú právne povedomie to funguje inak....už si začínam myslieť, že fakt mladý chalan 18-20r. a je to Tvoje prvé zamestnanie s nulovým právnym povedomím...alebo si nasadený "agent" čiže za otázkou sa skrýva vlastne majiteľ firmy, ktorý rozmýšla ako naplašiť neposlušného zamestnanca.... a chce aj odvolávku na paragrafy......
marjankaj
10.10.21,16:16
Tento prípad je skôr pre Dr. Chocholouška.
Taynee
10.10.21,16:25
Takže riešením pre teba je, odstúpenie od Dohody. Zákonník práce hovorí, že zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. V tvojom prípade nie je prakticky možné vykonať dohodnutý rozsah prác tak, aby si neprekročil stanovený maximálny zmluvný rozsah 10 hod/týždenne. Z daného dôvodu odstupuješ od dohody ku dňu...
Gaaspi
10.10.21,17:43
To ja neviem. Keď som sa pýtal na to tak povedali že ešte sa to nestalo.
Gaaspi
10.10.21,17:47
Ďakujem. Takže spísať dohodu a počkať 15 dní. Tak sa píše v tom článku a zamestnávateľ sa bude určite brániť keďže je si toho vedomý že mojim odchodom spôsobím odstavenie chodu. V neho záujme je aby ma nepustil.
Taynee
10.10.21,18:23
Mas podpisanu dohodu o vykonani prace a nie dohodu o pracovnej cinnosti. Neviem preco ti ju obmedzili max. 10 hodinami tyzdenne, ked pri dohode je rocny limit hodin a nie tyzdenny. Ale ked tak uz urobili, tak sa treba toho drzat. Ziadna 15 dnova vypovedna doba. Okamzite vypovedanie zmluvy, nakolko zamestnavatel nie je schopny vytvorit podmienky, ktore deklaruje v zmluve.
Gaaspi
10.10.21,19:44
Bohužiaľ (pre mňa) ten prípad existuje. Uisťujem vás že niesom žoadny agent ani nič podobné. Žiaľ dostal som do tejto šlamastiky a neviem ako z nej von. Uvidí sa v pondelok keď poviem že odchádzam.
veronikasad
10.10.21,20:17
Ukončenie dohody sa oznamuje pisomne, treba si dat potvrdiť kopiu. Kedy máte vyplatny termin ?
Gaaspi
11.10.21,15:32
veronikasad: vyplatny termin je ku koncu nasledujuceho kalendarneho mesiaca. Ale kedze 30-31 je asi vikend tak predpokladam zaciatkom novembra dostanem vyplatu.

Ano aj ja som sa informoval priamo na urade. Bud sa da odist dohodou so zamestnavatelom ale kedze ten ma potrebuje ako sol tak ma nepusti ak nemusi, v tom pripade jednostranne ukoncenie a zacne plynut doba 15 dni. Skor nemozem odist. Inak mozu byt nasledky.

To nevytvorenie vhodnych podmienok je diskutabilne lebo robim rozvoz tovaru a zamestnavatel moze tvrdit ze podla neho sa to da stihnut za dve hodiny a oni nemozu za to ze ich zamestnanec to nestiha. Priemerne mam okolo 30 obchodov v 20 obciach a prejdem tak 150-200km v dvoch okresoch. Tak je to diskutabilne za kolko hodin sa to da stihnut. Ratajte ze priemerna vzdialenost medzi obcami je 10km plus nacuvanie na rampu, prevzatie tovaru, niekedy cakam na rad kym ini zavoznici vylozia, dopravne zapchy v mestach...
avalik
11.10.21,16:03
evidenciu jazd ako robis? papierovo ci maju gps snimac v aute? (predpokladam, ze auto na rozvoz poskytol zamestnavatel)
veronikasad
11.10.21,16:28
neobhajuj zamestnávatela a konečne už konaj ...
Gaaspi
11.10.21,19:08
Áno auto poskytla firma a je tam GPS. Nerobí sa žiadna kniha jázd. Neobhajujem zamestnávateľa. Už konám. Zháňam na internete šablónu na výpoveď a keď budem mať čas tak zájdem niekam kde majú tlačiareň aby som to vytlačil a podal.

Veď to som chcel vedieť ako odísť bez následkov pre mňa. Tak je to vyriešené. 15 dní musím strpieť aj keby zamestnávateľ robil naprieky tých 15 dní z pomsty.
avalik
11.10.21,19:16
takze je evidencia, kde sa auto pohybovalo a v akom case, kamery su kade tade, takze Inspektorat prace by mal dost dokazov voci zamestnavatelovi, ze podvadza

netreba ti tlaciaten ... rukou napis na papier ... urob 2 rovnopisy, jeden odovzdaj konatelovi (veducemu, ci inej osobe, ktora je opravnena preberat postu vo firme) do ruky a na druhy (tvoj rovnopis) si daj podpisat kto a kedy vypoved prevzal
avalik
11.10.21,19:20
ake naprieky? mas mu rozvazat tovar, tak co ti bude gumy na aute prepichovat? ... ked mas dohodnute 10 hodin tyzdenne, tak rob 10 hodin ... ako mas vobec robenu evidenciu dochadzky? to aj na vyplatnej paske mas odmenu len za 10 hodin?
Gaaspi
12.10.21,14:13
Neni žiadna evidencia. Ráno 5:30 nakládkou začína pracovná doba a kým nerozveziem. To môže trvať 2-3-4 aj 10 hodín. Záleží koľko je zastávok a ako ďaleko... Tému môžeme uzavrieť. Urobil som maximum čo môžem v medziach zákona že som doporučene podal tú výpoveď s 15 dňovou lehotou. Po uplynutí ma musia pustiť aj keby im krachla firma kvôli nedostatku personálu.
Taynee
12.10.21,15:10
Máš v DoVP klauzulu, že ju je možné vypovedať ktoroukoľvek stranou s 15 dňovou výpovednou lehotou? Veď si tvrdil: " Nižšie sa píše že odísť môžem iba so súhlasom zamestnávateľa a on súhlas nedá kým nenájde náhradu. A je tam aj písané že ak svojvoľne skončím tak mám rátať s následkami. "
Tak teraz o čom je toto celé?
Gaaspi
13.10.21,11:29
Nie v dohode je to písané ale v článku čo som o tom našiel. Tak ako pri pracovnej zmluve keď sú 3 mesiace výpovedná lehota a zamestnávateľ sa nechce dohodnúť lebo nemá dostatok personálu, tak zamestnanec môže podať výpoveď písomne a najviac ho môžu držať v práci 3 mesiace. Pri dohode je to 15 dní. Dohoda nemá nič také ako skúšobná doba. Tam sa dá odísť buď dohodou oboch strán, alebo jednostranne že buď zamestnávateľ človeka vyhodí alebo zamestnanec chce odísť tak si písomne podá a môžu ho tam držať 15 dní. V samotnej dohode nieje písané nič. Je stručná, sú tam len hlavné body a potom riadok že ostatné upravuje zákonník práce.
Gaaspi
13.10.21,11:33
To zamestnávateľ je v pozícii že nemá žiaden personál navyše t.j. ak niekto nepríde do práce tak odstaví celú prevádzku. Preto nerád púšťa kým nenájde náhradu. Ale to do zmluvy dať nemôže. Otrokárstvo je oficiálne zakázané. Iba zákon myslí aj na zamestnávateľa aby človek nemohol len tak svojvoľne zo dňa na deň skončiť. Preto sú výpovedné lehoty všade ešte aj na dohode čo som nevedel.
avalik
13.10.21,13:08
Gaspi, necitaj clanky ale Zakonnik prace ... kde tam je u dohody o vykonani prace 15 dnova vypovedna doba? a 3 mesiace u pracovneho pomeru je len v urcitom pripade, alebo ak sa zamestnanec a zamestnavatel dohodnu.
Taynee
13.10.21,13:24
Gaaspi, presne tak ako pise Avalik a ako som ti predtym napisala. DoVP - pokial nemas v dohode, ze je uzatvorena na dobu urcitu, a ze je tam vypovedna doba v trvani 15 dni, tak sa da vypovedat z oboch stran iba za urcitych podmienok. 15 dnova vypovedna doba je pri Dohode o pracovnej cinnosti, nie DoVP.. Tu je to inak.. § 226, odsek 3 Dohoda o vykonaní práce: Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

Dala som ti do ruky argumenty, ktore pouzit.
marjankaj
13.10.21,14:05
Asi zbytočne. Tu je každá rada drahá. Iba ak by si mu našla nejakého opatrovateľa, ktorý by to vyriešil za neho.
buchač
13.10.21,14:30
marjankaj (Dnes 17:05) Asi zbytočne. Tu je každá rada drahá. Iba ak by si mu našla nejakého opatrovateľa, ktorý by to vyriešil za neho.
=================
Hehehehe....čo má napísané v profile ?
Gaspi - tučný lenivec...