GABAZ
25.09.06,11:51
Poprosila by som o radu v takomto prípade: S.r.o. má nadbytočný drobný hmotný majetok /nábytok/, ktorý chce bezodplatne previesť na svoju materskú firmu v ČR - platiteľ DPH identifikovaný v ČR. Majetok bol pri nadobudnutí účtovaný do spotreby a bola uplatnená DPH. /Viem, že najideálnejší spôsob z hľadiska DPH i dane z príjmov v tomto prípade by bol predaj za cenu obvyklú na trhu. Zrejme však bude priechodné len bezodplatné odovzdanie./ V prípade bezodplatného prevodu sa bude musieť upraviť daňový základ dane z príjmov. Nie je mi však jasné, či treba nejako vysporiadať DPH na výstupe. Veľmi by som poprosila o radu,má sa to realizovať zajtra. Ďakujem.
GABAZ
25.09.06,11:11
Nikto sa nestretol s prípadom darovania odpísaného drobného majetku ?
Monika1
25.09.06,11:16
Poprosila by som o radu v takomto prípade: S.r.o. má nadbytočný drobný hmotný majetok /nábytok/, ktorý chce bezodplatne previesť na svoju materskú firmu v ČR - platiteľ DPH identifikovaný v ČR. Majetok bol pri nadobudnutí účtovaný do spotreby a bola uplatnená DPH. /Viem, že najideálnejší spôsob z hľadiska DPH i dane z príjmov v tomto prípade by bol predaj za cenu obvyklú na trhu. Zrejme však bude priechodné len bezodplatné odovzdanie./ V prípade bezodplatného prevodu sa bude musieť upraviť daňový základ dane z príjmov. Nie je mi však jasné, či treba nejako vysporiadať DPH na výstupe. Veľmi by som poprosila o radu,má sa to realizovať zajtra. Ďakujem.
Myslím si, že darovanie nie je predmetom DPH. V § 2 Zák. o DPH je povedané, že predmetom dane je dodanie tovaru alebo služby za protihodnotu.
renča1
25.09.06,11:22
Majetok už odpísaný nebude pri darovaní podliehať dph. DPH by sa odviedla len pri odpisovanom majetku , pri ktorom sa nárokoval odpočet dph a to zo zostatkovej ceny.
GABAZ
25.09.06,11:30
Nenapísala som to presne v mojej otázke - ide tu o to, že je to darovanie závislej osobe - mali by sa použiť ceny obvyklé na trhu. V prípade predaja by som to predala za obvyklú cenu a predala by som to bez DPH, keďže zahraničný odberateľ je registrovaný pre DPH. V prípade darovania by som rozdiel cien pripočítala v daňovom priznaní ako pripočítateľnú položku. Čiže netreba odviesť DPH ani v tomto prípade? Vďaka za reakcie.
renča1
25.09.06,12:16
Prečo chceš použiť cenu obvyklú pri darovaní? Nerozumiem , veď keď daruješ, tak daruješ bezodplatne. Ak by si to chcela predať za obvyklú cenu platiteľovi dph do EÚ, tak predávaš bez dph.

„V prípade darovania by som rodiel cien pripočítala v daňovom priznaní ako pripočitateľnú položku“, tak tejto vete tiež nerozumiem, bavíme sa z hľadiska dph alebo dane z príjmu? Ide o majetok už odpísaný?

Ak daruješ už odpísaný majetok, tak neodvádzaš dph, aj keď to daruješ zdaniteľnej osobe. Na teba ako darcu nebude vplývať dph a ani daň z príjmu. Obdarovaný, ak začne používať majetok na podnikanie, tak jeho príjem z používania bude zdaniteľným.
GABAZ
25.09.06,12:58
Dnes mám zlý deň , svoju otázku som neformulovala správne. Pôjde o bezodplatné dodanie pre materskú spoločnosť, preto uvažujem o pripočítateľnej položke z hľadiska dane z príjmov.