comodo
11.10.21,20:27
Blíži sa mi 60-ka a telo sa pomaly kazí . Obvodný lekár mi potvrdil , že vzhľadom na moje diagnózy som podľa neho zrelý na čiastočný inv. dôchodok , aspoň teda zatiaľ ako jeho odhad.
Neviem ako sa mám zachovať , obávam sa aby som si nepokazil starobný dôchodok , ak sa ho teda dožijem. Pokles príjmu zatiaľ nemám , pretože mám už niekoľko rokov dobrovolný lockdown a pracujem z domu . Mám 1-osobovú s.r.o a robím inž. činnosť už iba pre jedného zákazníka. To, že čo zdravý človek urobí za 8 hodinovú prac. mne zaberie s odpočinkami a inými prekážkami , napr. návštevy dr. , ktoré mi ako externistovi nikto nezaplatí , tak ja robím doslova celý týždeň , to nikto nevidí.
Rozmýšľam teda , či požiadať o inv. dôchodok , alebo sa snažiť to vydržať. Ak by som náhodou prišiel o prácu , ktorú mám , tak nemám šancu sa inak uživiť. Viem, že prípadne ako zamestnanec invalid , by som mal nižšie odvody a pod. , ale o to mi nejde. Preto hlavná moje otázka je , či v prípade čiastočnej invalidity budem mať nejaké obmedzenie zárobku a s tým spojené zníženie zápočtu pre dôchodok starobný.
Ďakujem.
veronikasad
11.10.21,18:55
Ak požiadaš o ID do konca roka 2021 a priznaju ti invaliditu viac ako 40 %, ID ti bude vypočítaný z príjmu rokov 1984-2020.
Po dovršení dôchodkového veku ti vypočítajú starobný dôchodok, pričom priemerný osobný mzdový bod nesmie byť nižší ako bol vypočítaný pri výpočte ID.

V praxi to znamená, že aj keď by sa tvoj príjem po priznaní ID znížil, výšku starobného dôchodku ti to neovplyvní.

Pokial tvoja invalidita bude menej ako 71 %, výšku odvodov do SP priznanie ID neovplyvní. Zmení sa len sadzba preddavkov na zdravotné poistenie. Výška príjmu po priznaní ID nie je obmedzená.
Katy a R
11.10.21,18:55
Čiastočný invalidný dôchodok neexistuje - je len invalidný dôchodok - udáva sa k tomu zníženie schodpnosti pracovať (v %) . A čo sa odvodov týka - tak v takomto prípade (do 70%) by si až tak veľa neušetril - len zdravotné.
V zákone sa nikde nespomína obmedzenie zárobku.
V posudku zo SP môže (a nemusí) byť spomenuté nejaké obmedzenie pre konkrétnu prácu (druh)
kuk zák o SP zz/2003-461/
a tu https://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
comodo
17.10.21,17:59
Ďakujem.
Môžem to teda chápať tak , že ak mi priznajú nejaký inv. dôchodok , tak teoreticky by som mohol zarábať iba minimálnu mzdu ,alebo byt i dobrovoľne nezamestnaný a nepokazím si starobný dôchodok v budúcnosti ? + iba teoreticky, v prípade zázraku že by som zarobil viac než doteraz , tak si starobný dôchodok ešte prilepším ?
veronikasad
17.10.21,18:03
Presne ta k ako pises. Pri vypocte ID ti zohľadnia dobu doch.poistenia az do dovŕšenia doch.veku. V zdr.poistovni budes poistencom štátu.
Invalidita vsak musí byť aspon 41%