dana62
12.10.21,13:42
Dobrý deň,zdôvodu pracovného preťaženia / pri zastupovaní kolegov/ som v práci dostal infarkt srdca,ktorý mi bol uznaný ako pracovný úraz.K PN dávke dostávam úrazový príplatok.Po skončení PN sa chcem vrátiť na pôvodne miesto.Chcem požiadať o invalidný dôchodok .Vznikne mi v prípade priznania invalidného dôchodku nárok na úrazovú rentu,kedy mám o rentu požiadať?
ďakujem za odpoveď
ivka70
12.10.21,13:15
https://www.socpoist.sk/urazova-renta/1299s

Nárok na úrazovú rentu vzniká poškodenému, ak je jeho pokles pracovnej schopnosti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania (napr. u zamestnanca pokles schopnosti vykonávať činnosť zamestnanca, ktorú vykonával do vzniku pracovného úrazu alebo počas ktorej naposledy pred zistením choroby z povolania pracoval za podmienok, z ktorých mu choroba z povolania vznikla) podľa posudku vydaného posudkovým lekárom sociálneho poistenia viac ako 40 % a nedovŕšil dôchodkový vek alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
dana62
12.10.21,16:19
ja som pochopil,že úrazová renta je priznaná len ľuďom ,ktorým bola uznaná choroba z povolania so zníženou pracovnou schopnosťou nad 40 percent,alebo vyplácaná jednorázovo od 10 až 40 percent Aj v žiadosti o priznanie úrazovej renty je poznámka o prílohe :
Potvrdenie z kliniky pracovného lekárstva a toxikológie o chorobe z povolania