sasank@
13.10.21,16:47
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom materskeho a dobrovolneho poistenia, a s tym suvisiacej administrativy.
Som SZCO, dobrovolne nemocensky som sa poistila od 21.1.2021 d 23.4.2021 na minimum, cize 93 dni. Nasledne od 21.5.2021 som dobrovolne nemocensky poistena s vyssim zakladom a toto poistenie momentalne trva. 26 tyzdnov tohto druheho dobrovolneho poistenia uplynie 18.11.2021. Tento termin je zaroven 8 tyzdnov pred porodom, a v ten den budem celkovo 275 dni nemocensky poistena v poslednych 2 rokoch.
19.11.2021 sa teda prihlasim a nastupim na MD podla papiera od lekara. Zaujimalo by ma - mam sa odhlasit z toho vysokeho dobrovolneho poistenia k tomuto dnu alebo ostanem poistena, len poistenie uz nebudem platit? A tiez, kedy mam zaplatit poistenie za november v tej pomernej casti za 18 dni? Lamem si hlavu nad tym, ci v case nastupu na MD mam mat zaplatene vsetko dobrovolne poistenie..
Vopred dakujem za kazdu radu!

Update: K 1.10.2021 mi vzniklo povinne socialne poistenie z minima, a automaticky mi zmenili dobrovolne poistenie z maxima na povinne z minima. Ak by mal niekto napad, ako predsalen dostat materske v maximalnej vyske, prosim sem s nim. Dakujem!
Katy a R
13.10.21,17:09
poistné je splatné do 8. dňa nasl. kalendárneho mesiaca. Môžeš zaplatiť rovno pomernú časť, resp ak aj pre istotu zaplatíš za celý mesiac, vrátia ti ho.
Škoda by bolo odhlasovať sa počas poberania materskej dávky - poistenie trvá, aj keď sa počas poberania dávky neplatí poistné . Odhlásiť sa môžeš potom .
............
no keďže je to úplne inak, ako si písala v zadaní - tak len upozorním, že ti vôbec nezmenili výšku VZ - ale si uvedom, že platíš 2 poistenia - jedno povinné - tam máš minimálny VZ a druhé dobrovoľné - tam máš vysoký VZ aj naďalej! Samozrejme, nemáš tam už síce nemocenské poistenie, ale len dôchodkové poistenie. Takže ak ti je to veľa platiť (čo asi je?) tak sa treba odhlásiť. Dobre si prečítaj list, čo ti poslali.
Ty sama si predsa musela vedieť, že ti od októbra vznikne povinné poistenie - pracovníčka v SP ozaj nesleduje tvoje príjmy zo živnosti (si SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba)
Mila123
14.10.21,07:20
prečo sa chcete odhlasovať? ak pôjdete na MD z ochrannej lehoty MD si môžete uplatniť nie 8 týždňov pred očakávaným pôrodom. ale iba 6 týždňov....ako Katy radí ostaňte DPO s vysokým základom veď počas MD ste vylúčenou osobou z platenia poistného......máte v DPO aj poistenie v nezamestnanosti?
sasank@
14.10.21,08:33
Dobry den Mila, prisiel mi prave list od SP, co meni situaciu. Od 1.10.2021 mi zacalo povinne soc poistenie a automaticky mi zmenili dobrovolne poistenie z vyssieho zakladu na povinne z minima. Ak si spravne myslim, ze tak sice tych 270 dni splnim dnom odchodu na MD, ale materske sa mi bude pocitat z toho minima, z ktoreho aj povinne poistenie ci? A teda na MD mozem ist tych 8 tyzdnov pred porodom..
Mila123
14.10.21,08:34
kedy máte termín pôrodu? vidím....začiatok roka 2022......Bože prečo ste nepísala skôr na Poradu? mala ste informáciu, že ste od 01 10 2021 povinne poistenou osobou? podnikáte v súčasnosti? aký ste mala VZ z DPO?
sasank@
14.10.21,08:53
Info o povinnom poisteni mi prisla dnes postou. Popravde, mohlo mi to napadnut, ze od 1.10. budem povinne poistena SZCO, ale ked som sa bola dobrovolne poistovat v maji 2021, tak mi v socialnej poistovni povedali, ze mi vsetko vyjde na tu najvyssiu matersku. Rozmyslala som aj nad prerusenim zivnosti a zamestnanim, ale nepomohlo by mi to - tam myslim, ze 90 dni poistenia zo zamestnania uz nestiham. VZ z DPO som mala 2155 EUR.
Mila123
14.10.21,08:56
teraz už nestíhate zamestnanie, pošlite mi do SS Váš e-mail.....
veronikasad
14.10.21,08:57
Nevedela si, že od 1.10.ti vzniká povinné poistenie SZČO ? Keby si bola živnosť prerušila od 1.10., mohlo ti pokračovať dobrovolné poistenie až do začiatku poberania materského ...
Súbeh dobrovolného poistenia a povinného poistenia SZČO nie je možný.
sasank@
16.10.21,20:10
ahoj Katy. Vdaka za info, v pondelok pojdem znova na pobocku a spytam sa na to odhlasenie, samozrejme to platit nechcem. V liste od SP sa pise, ze mi vzniklo povinne nemocenske a povinne dochodkove poistenie SZCO. Cize z toho co ty pises som este stale dobrovolne dochodkovo poistena.. a ano, som si vedoma, ze je to moja chyba, len som to naozaj podrobne konzultovala 2x s pracovnikom na SP, ktori ma ubezpecovali, ze to takto bude mozne.
Mila123
17.10.21,07:57
sasanka, a pre pracovníčky SP neplatí zákon o sociálnom poistení????
sasank@
17.10.21,08:46
co k tomu dodat.. je to moja chyba a nepomoze mi rozculovat sa nad tym
Katy a R
17.10.21,18:10
nuž plán to bol dobrý - aj ťa dobre "ubezpečili" v SP ... lenže si im zrejme zabudla spomenúť, že budeš povinne poistená ..