zuza 74
15.10.21,08:34
Dobrý deň, dala som do prenájmu byt. Bývajúca chce, aby som jej zabezpečila nový sporák. Mám takú povinnosť?

Ďakujem
Dáša_
15.10.21,06:42
starý šporák je nefunkčný? Poškodený? ALebo ide iba o zvyk pracovať na inom type šporáka?
jelalim
15.10.21,21:13
a ked najomnicka odide po troch mesiacoch tak co? Toto nie je riesenie.

Tu je riesenie:

1. nesuhlasit s vymenou, nech si najomnik zvyka na stary
2. suhlasit s vymenou a na naklady majitela kupit novy a stary vyhodit
3. povolit najomnikovi si tam doniest stary sporak, ale povodny nech sa v byte odlozi a po skonceni najmu si novy moze najomnik zobrat so sebou a stary dat na svoje miesto
4. suhlasit s vymenou, ale kedze ide o dodatocne zhodnotenie ktore ked si brala byt do najmu nebola, cena najmu sa zvysuje o 10-30eur/mesacne. A nech sa najomnik rozhodne ci do toho ide.

Nepozname detaily, ale ak ide o stary, alebo nespolahlivy, alebo zly sporak isiel by som do bodu 2. Ak bol byt prenajimany ako nezariadeny, alebo sporak normalne funguje, nie je nebezpecny, isiel by som do bodu 1.

V kazdom pripade sa treba uistit co to je za najomnicku, vysvetlit jej ze s detailami sporaka sa mohla oboznamit aj pri prvej obhliadke bytu. Ak najomnicke vydete v ustrety, treba jej zdoraznit, ze ide o mimoriadnu zalezitost a nech o mesiac nevola, ze chce aj novu postel, novu sedacku, nove dvere, novu pracku, a nech jej pridete vymalovat kupelnu a chodbu.
Mária27
16.10.21,14:26
občiansky zákonník
§ 687
(1) Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.
(2) Ak nájomná zmluva neurčuje inak, drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou uhrádza nájomca. Pojem drobných opráv a nákladov spojených s bežnou údržbou bytu upravuje osobitný predpis.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201


drobné opravy v prílohe nariadenia vlády: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/87/20150101
misoft
16.10.21,15:12
Pokiaľ sa nejedná o VÝMENU NEFUNKČNÉHO zariadenia (sporák je funkčný a spôsobilý na prevádzku, sú vykonané revízie) - tak môže len žiadať, ale nemusí dostať (a môže sa sťažovať hoci aj na lampárni).
Ak by na tom trvala - tak jej môžeš vyhovieť, ale náklady so zaobstaraním, montážou, revíziami jej pripočítaš k nájmu (a myslím, že si to sama rozmyslí).
Druhá možnosť je, ukončiť s ňou zmluvu podľa zákona (lebo neskôr by chcela, aby sa vymenili okná, podlaha, dvere a pod. - to sú už neprijateľné požiadavky zo strany nájomcu, s ktorými prenajímateľ nemusí súhlasiť - platí: buď berieš, alebo si nájdi iný podnájom).