wictor576
25.09.06,11:01
Zdravim!

Zakon o DPH pise: "Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň."

V jednoduchom uctovnictve (zivnostnik) co znamena pri tomto zakone "obrat" ? Len prijmy a vydavky, ktore ovplyvnuju zaklad dane?

Dakujem!
skvarki
25.09.06,09:20
Pri jednoduchom uctovnictve su to prijmy.
Johanka
25.09.06,09:26
Zdravim!

Zakon o DPH pise: "Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň."

V jednoduchom uctovnictve (zivnostnik) co znamena pri tomto zakone "obrat" ? Len prijmy a vydavky, ktore ovplyvnuju zaklad dane?

Dakujem!
Dočítaj si §4 Zákona o DPH dokonca - v ods.9 je popísané, čo sa rozumie obratom pre účely tohto zákona ;) . Nie všetky príjmy sú obrat !
skvarki
25.09.06,09:37
Otazka bola co sa mysli obratom ked vedie jednoduche uctovnictvo. Samozrejme ze treba odratat prijmy ktore su oslobodene.
TOKY
25.09.06,15:11
Chela by som sa spýtať, aké prílohy treba priložiť k žiadosti o registráciu pre DPH? (§ 4)
Ďakujem.
Orsz
25.09.06,15:47
Chela by som sa spýtať, aké prílohy treba priložiť k žiadosti o registráciu pre DPH? (§ 4)
Ďakujem.



Vypisuje sa tlačivo, ktoré dá daňový úrad, a k nahliadnutiu knihu registračnej pokladne, prípadne nejaká zostava faktúr, že obrat presiahol. Ale dnes sa možno registrovať aj dobrovoľne. Ak však vznikne táto povinnosť, nesmie sa na to zabudnúť do 20.dňa nasledujúceho mesiaca po mesiaci, kedy sa tento obrat presiahol.
TOKY
25.09.06,15:51
Obrat dosiahol 4. septembra, takže som termín
ešte nezmeškala. Tlačivo som už vyplnila, ERP nemá, ešte vytlačím knihu vydaných faktúr. Ďakujem rýchlu odpoveď:)
evina
25.09.06,16:47
Zákon predpisuje podanie žiadosti k registrácii, ak sa dosiahne požadovaný obrat. Zákon nežiada a podľa mojich skúseností zatiaľ ani nikto z DÚ, aby povinnosť k registrácii bola doložená akýmkoľvek dokladom, čo vzhľadom aj k možnosti dobrovoľnej registrácie považujem za úplne zbytočné.


§ 4
1/ Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
TOKY
25.09.06,17:08
V riadku 29 je kolonka Počet príloh (Uvádza sa počet príloh, ktoré sú priložené k žiadosti), preto som sa spýtala aké tam treba priložiť.
evina
25.09.06,17:16
V riadku 29 je kolonka Počet príloh (Uvádza sa počet príloh, ktoré sú priložené k žiadosti), preto som sa spýtala aké tam treba priložiť.

Ja Ti nevyčítam, že si sa pýtala :), len som uviedla, že z môjho pohľadu nemusíš Ty priložiť nič:)
TOKY
25.09.06,17:24
No veď práve preto sa obraciam na Poradu:) aby mi dobré duše pomohli, keď niečo neviem.
Orsz
25.09.06,18:08
No veď práve preto sa obraciam na Poradu:) aby mi dobré duše pomohli, keď niečo neviem.

Ja viem, že si pýtali tú knihu pokladne - teta sa bola registrovať. Ale všase to môže byť rôzne. Podotkla som, že je to k nahliadnutiu pre nich. Rada bola podľa skutočnosti, Evina, nie výmysel.
evina
25.09.06,18:45
Ja viem, že si pýtali tú knihu pokladne - teta sa bola registrovať. Ale všase to môže byť rôzne. Podotkla som, že je to k nahliadnutiu pre nich. Rada bola podľa skutočnosti, Evina, nie výmysel.

Nikto nevravel, že je to výmysel. Možno chceli tú knihu vidieť, lebo sa registrovala dobrovoľne. Upozornila som, že zákon nič také nepredpisuje, ale DÚ ak požiada prosím....
Kristina27
04.10.06,07:12
Naša spoločnosť prekročila obrat 1,5 mil. Sk a podali sme žiadosť o registráciu pre DPH. Zajtra prídu na kontrolu z daňového úradu, pravdepodobne kontrolovať obrat. Čo si mám pripraviť? Vytlačila som si predvahy v PÚ za každý mesiac osobitne za rok 2005, 2006. Čo ešte môžu chcieť?
Orsz
04.10.06,18:08
Nikto nevravel, že je to výmysel. Možno chceli tú knihu vidieť, lebo sa registrovala dobrovoľne. Upozornila som, že zákon nič také nepredpisuje, ale DÚ ak požiada prosím....

Bola povinná sa registrovať na DPH z titulu prekročenia obratu, dobrovoľne by tak neurobila. Takže v jej prípade ju DÚ o to požiadal.
M3G
09.10.06,19:35
Chela by som sa spýtať, aké prílohy treba priložiť k žiadosti o registráciu pre DPH? (§ 4)
Ďakujem.






Keď dobrovoľne registrujem novú sročku, prikladám
- výpis z obchodného registra
- nájomnú zmluvu na sídlo alebo list vlastníctva
- doklad o založení bežného účtu
- žiadosť na registráciu dph
- dotazník

Čo sa týka dobrovoľnej registrácie fyzickej osoby, fakt nevím, ešte som neregistroval žiadnu fyzickú osobu, predpokladám, že to bude toto:
- živnostenský list
- doklad o založení bežného účtu
- žiadosť na registráciu dph
- dotazník ???

Mám pravdu s tou fyzickou osobou?
Lucia7
10.10.06,07:07
Keď dobrovoľne registrujem novú sročku, prikladám
- výpis z obchodného registra
- nájomnú zmluvu na sídlo alebo list vlastníctva
- doklad o založení bežného účtu
- žiadosť na registráciu dph
- dotazník

Čo sa týka dobrovoľnej registrácie fyzickej osoby, fakt nevím, ešte som neregistroval žiadnu fyzickú osobu, predpokladám, že to bude toto:
- živnostenský list
- doklad o založení bežného účtu
- žiadosť na registráciu dph
- dotazník ???

Mám pravdu s tou fyzickou osobou?


Ja som registrovala manžela za dobrovoľného plátcu DPH hneď pri založení živnosti a okrem tlačiva som neprikladala nič a ani si nič nedožadovali len mu zavolali, že si má prísť vyzdvihnúť kartičky. Fakt to asi závisí od DÚ.
Lucia7
10.10.06,07:09
Naša spoločnosť prekročila obrat 1,5 mil. Sk a podali sme žiadosť o registráciu pre DPH. Zajtra prídu na kontrolu z daňového úradu, pravdepodobne kontrolovať obrat. Čo si mám pripraviť? Vytlačila som si predvahy v PÚ za každý mesiac osobitne za rok 2005, 2006. Čo ešte môžu chcieť?

Možno ešte prípadne pohyby na predmetnom účte, ale to uvidíš keď prídu; keď máš pri sebe program, tak nie je problém vytlačiť zostavu na požiadanie...