KatkaPaľkova
18.10.21,20:51
Sťahuje sa mama a dvojročný chlapček (tato zostáva pracovať v Nemecku). Čo všetko treba vybaviť a na čo nezabudnúť? Zaujíma ma najmä, ako to riešiť s rodičovským príspevkom. Mám naň na Slovensku nárok? Ako postupovať pri výpovedi nemeckému zamestnávateľovi, aby som neprišla o možnosť rodičovského príspevku. Nestanem sa po výpovedi na Slovensku automaticky nezamestnaná? Možno sa pýtam hlúpo, ale snáď niekto pochopí, prípadne reálne zažil a poradí.
ivka70
19.10.21,04:36
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina-2/socialne-veci/davky-pre-rodiny-s-detmi/rodinne-davky-podla-koordinacnych-predpisov/rodicovsky-prispevok-pre-zamestnanych-v-eu.html?page_id=697218

A automaticky nezamestnana na SK sa nestanes. Nezamestnana ostanes, ked ti skonci pracovny pomer. To ale neznamena, ze sa mas evidovat na UP. Kedze sa staras o dieta do 3 rokov a chces poberat RP, to ani nepojde.

V prvom rade by si mala o RP ziadat v Nemecku, kedze tm si bola zamestnana. Az ked Nemecko nema taku davku, tak mas narok na SK. Kedze ty nebudes pracovat, narok na rodinne pridavky ostane v Nemecku a musi on ziadt zamestnany otec.

Popytat sa treba aj na zdravotne poistenie, lebo aj budes na SK poberat RP , tak asi ty aj dieta budete poisteni spolu s manzelom (ak teda je manzel) z titulu jeho zamestnania v Nemecku.
KatkaPaľkova
19.10.21,05:28
Ďakujem za odpoveď. Tu v Nemecku som dostával príspevok do 21. mesiaca dieťaťa. Teraz už nedostával nič. Mám Elternzeit, ale bez príspevku. Rodinné prídavky sú písané na manžela, tam problém nie je. A seba aj malého som chcela prehlásiť do slovenskej zdravotnej poisťovne.
ivka70
19.10.21,05:37
Rozhodne by som si to preverila predtym, nez ukoncis PP v Nemecku..
Dovodom stahovania je len ten rodicovsky prispevok? Lebo kvoli tomu sa na SK stahovat nemusite.
KatkaPaľkova
19.10.21,06:00
Panebože ???? Nehnevajte sa za moje roztrpčenie, ale to je snáď naša vec, prečo sa sťahujeme. A nie, kvôli príspevku to určite nie je. Keď už však na Slovensku budeme a mám nárok, prečo by som sa ho mala vzdať? Poznáte niekoho, kto sa z vyspelej krajiny ako Nemecko sťahuje na SK kvôli príspevku? Ja teda nie. To ste si mohli odpustiť. Keď už nemáte čo dodať k veci, ďakujem. Ale pripomenuli ste mi, prečo som sa tak dlho na poradu neprihlásila a nežiadala radu.
ivka70
19.10.21,07:02
To nebol ziadny utok, len otazka. Je to vas dovod. Len ak, tak by som sa stahovala cela rodina, ak iny dovod na to nie je. Lebo o RP mozete poziadat aj z Nemecka, ak uz v Nemecku nie je vyplacany - ako je jasne z prilozenych linkov.
Keby som chcela iba prudit, nedam sem zodpovedajuce linky, ktore mozu pomoct.
Ale zjavne som sa asi pytala spravne, ked taka burliva reakcia.
Z takej vyspelejsej krajiny do tejto rozvojovej sa stahovat ... a este pritom rozdelit rodinu ... niekomu staci aj par eur, ktore v tej vyspepejsej nedostane.
A suhlasim, niekto by mal kontrolovat komentare, mozno by stacilo, keby si zacala ty sama so svojimi komentarmi.
KatkaPaľkova
19.10.21,08:18
Keď myslíte, nebudem Vám vyhovárať, aká ste šikovná. A občas sa stáva, že sa nemôže sťahovať celá rodina. Inak, niekto by mal kontrolovať komentáre. A už som to vyriešila, odpísala mi milá pani z Úradu sociálnych vecí a rodiny.
veronikasad
19.10.21,08:27
Katka, musím pripomenúť aj tebe, nemyl si poradu s bezplatnou právnickou kanceláriou, kde musis dostať odpoved podla svojich predstav
veronikasad
19.10.21,08:30
V duchu hesla Radime si navzajom, ak si získala info na UPSVaR, mala si sa s ňou podeliť, aby pomohla aj inym.