vango
19.10.21,13:20
Poprosím poradiť. Naši zamestnancom bola poskytovaná strava rôzne. Jeden navštevoval jedáleň iného zamestnávateľa, ďaľší, ktorým tieto jedlá nevyhovovali dostávali gastrolístky.
Moja otázka znie. Môže sa sám zamestnávateľ rozhodnúť, že od novembra 2021 budú všetci zamestnanci dostávať príspevok na stravovanie? Samozrejme s tým zamestnanci súhlasia.
veronikasad
19.10.21,11:28
v akej výške dostávali zamestnanci gastrolístky ?
ivka70
19.10.21,11:29
na zaklade coho im bolo zabezpecovane stravovanie roznym sposobom?
ivka70
19.10.21,11:32
Možnosť voľby medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravovanie bude výhradne na strane zamestnancov. Zamestnávateľ o tejto voľbe nemôže rozhodovať a musí rešpektovať tú voľbu, pre ktorú sa rozhodol zamestnanec.

Zamestnávateľ môže ustanoviť vo vnútornom predpise podrobnosti výberu a realizácie povinnosti zamestnávateľa zabezpečovať stravovanie alebo poskytovať finančný príspevok na stravovanie na základe výberu. Zamestnávatelia teda v internom predpise môžu určiť aj lehotu, v ktorej je zamestnanec povinný sa rozhodnúť, a ďalšie podrobnosti.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/stravne-a-pracovne-cesty/financny-prispevok-na-stravovanie-2021 © Podnikajte.sk
vango
19.10.21,11:40
stravné lístky vo výške 4 Eur
vango
19.10.21,11:42
Kedysi sa všetci stravovali v jedálni iného zamestnávateľa. Tam však dobre nevarili a niektorým tam nechutilo. Za stravné lístky mohli chodiť tam, kde im to vyhovovalo.
veronikasad
19.10.21,11:47
kolko uhrádzali zamestnanci ?
vango
19.10.21,11:49
To mám prečítané, len ma v našom prípade mätie práve táto časť:

Nevyhnutnou podmienkou na to, aby sa zamestnanec mohol rozhodnúť medzi stravným lístkom a finančným príspevkom na stravovanie je teda to, že zamestnávateľ nemôže zabezpečovať stravovanie vo vlastnom alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Ak zamestnávateľ prevádzkuje vlastnú jedáleň, zamestnanci chodia na obedy do jedálne iného zamestnávateľa, zamestnávateľ zabezpečuje obedy formou donáškovej služby, zamestnávateľ zabezpečuje obedy formou cateringu (k zamestnávateľovi na obed príde firma a podáva zamestnancom jedlo) a podobne, tak títo zamestnanci nemôžu od zamestnávateľa namiesto tejto formy stravovania požadovať finančný príspevok na stravovanie.

Aby ste nás pochopili: sme malinká firma s tromi zamestnancami. V našom okolí sú asi tri reštaurácie a jeden závod, kde sa môžme stravovať. Len tam nevaria dobre a zamestnancom táto strava nevyhovuje....
vango
19.10.21,11:50
1,80
veronikasad
19.10.21,11:51
Tu máš vzor dohody, rozdaj zamestnancom a svojim podpisom rozhodnu o spôsobe príspevku na stravovanie.
Pokial sa rozhodnu pre finančný príspevok, ste povinní im ho vyplatiť vopred.

https://podnikatelskecentrum.sk/wp-content/uploads/2021/02/Vyber-stravovania-1.docx

Vyššie píšeš, že zamestnancom prispievate formou gastrolístka 2,20€/obed (zbytok hradí zamestnanec). Fin.príspevok môže byť 2,81€/deň, ak zamestnanec odpracuje viac ako 4 hod.
veronikasad
19.10.21,11:54
Zo SF neprispievate ?
ivka70
19.10.21,12:06
ide o to ,ze ak vy uzavriete ako zamestnavatel s niektorou spolocnostou zmluvu o tom ,ze budu pre vasich zamestnancov zabezpecovat stravu, tak plati tq zmluva a zamestnanci nemozu mat stravne listky ci prispevok na stravovanie
ak ale ziadnu zmluvu nezabezpecite, mozete im dat vybrat medzi stravnymi listkami a prispevkom na stravovanie - treba to mat pisomne podlozene, to, co si vyberu, plati najblizsich 12 mesiacov

- preto bola hore otazka, na zaklade coho zabezpecujete stravu rozne (a pri 3 zamestnancoch je to fakt otazne)
ivka70
19.10.21,12:07
To ale nie je postup v sulade so zakonom, ani vtedy ani teraz platnym .....
vango
19.10.21,12:17
To znamená, že keby odmietali sa ísť najesť do tej jedálne, tak je to ich problém? Chceli sme im vyjsť v ústrety...
Ak zamestnávateľ týmto porušil zákon, čo mu hrozí?
vango
19.10.21,12:35
My máme obedňú prestávku od 11:30. V tom závode vydávajú stravu len do 12:00. Stáva sa, že naši technici sú na servisnom výjazde v práve v čase obeda. To znamená, že na obedy ani nestihnú prísť. Jedine ja tie obedy stíham. Aj, keď už ani mne tam nechutí...Preto technici prešli na stravné lístky. A ja som ostala v pôvodnom. Ale chceme všetci prejsť na finančný príspevok.
ivka70
19.10.21,12:50
Tak zruste zmluvu o zabezpecovni stravy s tou jedalnou, vypiste si dohodu, kazdy za seba a rozhodnite, ze od xxx budete dostavat financny prispevok.
ivka70
19.10.21,12:50
Neviem, moze vam to kontrola vytknut, technici mali v takom pripade dostat stravne na pracovnej ceste, nie listky.
vango
19.10.21,13:12
ivka70 ďakujem veľmi pekne
vango
19.10.21,13:13
veronikasad ďakujem veľmi pekne