Damián
25.09.06,11:18
Mám otázočku, chcela by som si pozastaviť živnosť no v soc.poist. mám nejaký dlh. Ako sa to potom berie keď budem platiť tento dlh počas pozastavenej živnosti. Ako to dostanem do účtovníctva?
abel
26.09.06,08:07
Vidím, že zatiaľ je otázka bez odpovede, tak možno aspoň posuniem. Ty si budeš platiť odvody za obdobie, ktoré sa týkalo podnikania, čiže súviselo s dosiahnutím príjmov a preto to budú výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.
V prípade, keby si živnosť ukončila, upravíš si základ dane o nezaplatené pohľadávky a záväzky, čiže tiež by si nezaplatený dlh dala do výdavkov, a to aj napriek tomu, že ešte by nebol zaplatený. Pri prerušení dáš len tú sumu, ktorú zaplatíš, teda skutočné výdavky.
Jana Acsová
27.09.06,13:52
V tomto prípade je rozhodujúce, dokedy bude živnosť pozastavená. Ak do termínu na podanie DP nebude obnovená, o neuhradené záväzky, ktoré by boli v prípade úhrady daňovým výdavkom (a to by odvody boli) sa upravuje základ dane a to podľa evidencie ku dňu zostavenia mimoriadnej účtovnej závierky a to je ku dňu prerušenia živnosti.