olgy
20.10.21,13:13
dobrý deň

Vie mi niekto poradiť? už týždeň riešim problem jednej zamestnankyne. Vybavovali sme jej invalidný dochod, nakolko ma od 15 rokov schyzofr.. Navstevuje psych. má na to diagnozu aby bola invalid, aj jej priznali, ale kedze nemá odpracovaných 15 rokov. invalid sa zamietol. Má pozdlžnosti v SP, ktoré nevie doplatit. teraz prijata na projekt do HPP, aby sa nieco v SP vyrovnalo. medzitým sa jej vybavil preukaz ZTP, ktorý nemá žiadny vplyv na zníženie odvodov do SP. Problem je ale v ZP, kde sa mi mes. vykaz vratil s tym že ked má ZTP, ma narok na znizenie sadzby. a Teraz ako vykazať mes. vykazy? program ktorý mám, neviem znizenie sadzby zasielat do ZP a do SP bez znizenie sadzby. V ZP mi odpovedali že ked má ZTP je uznaná za invalidnu. kedze na inv.dôchodok nema nárok, nemozem ju zadat v systeme ze je dôchodca, ked nie je.
Co mam teraz robit? v SP mam vykyzy dobre v ZP mam opraviť Ako to je? poradíte mi? dakujem
veronikasad
20.10.21,11:16
v akom mzdovom SW robíš? Držitel preukazu občana so zdr.postihnutím vydaného UPSVaR, zamestnaný na prac.zmluvu, platí znížené odvody do ZP. Kontaktuj infolinku SW.
Katy a R
20.10.21,12:45
kým budeš kontaktovať dodávateľa SW - tak si najskôr ujasni - že ŤZP a ID sú 2 rozdielne veci. Správne to treba zadať. Lebo do ZP sú polovičné odvody v každom prípade. No a do SP - tam zníženie odvodov nie je pri ID 40-70%. len ak nad 70%, tak je to inak. - okrem zákona pozri aj tu https://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2021/69129s
Predpokladám, že píšeš o riadnom PP a dôchodkový vek nemá. Treba dať výkazy do poriadku.
olgy
25.10.21,08:43
ďakujem , už som všetko opravila, a vyriešila