gapka
22.10.21,16:57
Dobry den, prosim pekne o radu. Som po rodicovskej dovolenke, nezamestnana. Od novembra sa planujem zamestnat na dohodu o pracovnej cinnosti, predpokladany prijem by mal byt cca 330-400€ brutto mesacne. Mam 3 deti (4,4,6) moja otazka je, ci budem mat narok si uplatnit danovy bonus na ne a ci sa tento vyplaca kazdy mesiac, alebo az pri danovom priznani? A druha otazka, mam narok si uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane v tejto dohode, ak mam este prijem z prenajmu bytu a uplatnujem si nezd.cast zakl.dane pri danovom priznani? Dakujem velmi pekne vopred ????
Katy a R
22.10.21,15:04
1. Ja by som si hneď uplatnila DB u zamestnávateľa mesačne. aby si ho dostala aspoň za 2 mesiace. Pretože ročnú podmienku príjmu zrejme nesplníš. Potom by si nedostala nič a to pri 3 deťoch bude dosť;)
2. NČZD si takisto môžeš hneď uplatniť u zamestnávateľa .
Aj na DB aj na NČZD je jedno tlačivo (žiadosť):)
ivka70
22.10.21,16:23
DB teraz nepoberá nikto?
gapka
22.10.21,16:46
Doteraz ho poberal manzel, uctovnicka mu ho uplatnovala naraz pri danovom priznani.
gapka
22.10.21,16:49
Dakujem pekne, myslis, ze to ze si uplatnujem NCZD v danovom priznani pri tom podnajme nema na to vplyv?
veronikasad
22.10.21,17:36
Príjem z prenájmu je pasívny príjem, pri ktorom nemáš nárok na NČZD
veronikasad
22.10.21,17:38
Manžel si teda v DP uplatní DB len za obdobie 01-10/2021 ? Pozor, aby si neuplatnil za celý rok a nebol vyplatený duplicitne. DU robí kontrolu cez ročné Hlásenie zamestnávatela.
gapka
22.10.21,17:49
Vazne? Ja som bola v tom, ze mi ho uctovnicka uplatnuje. Dakujem krasne, opytam sa na to. Tym padom je to jasne :-)
veronikasad
22.10.21,17:53
Všetky príjmy (prenájom + príjem z dohody) budeš zdaňovať v jednom DP typu B. Nemôžeš zamestnávatela požiadať o vykonania ročného zúčtovania dane. Keďže príjem z prenájmu je pasívny príjem, nezahrňa sa do ročného limitu pre nárok na DB. Preto budeš mať nárok len za tie dva mesiace čo si uplatníš u zamestnávatela, ak tam tvoj mesačný príjem dosiahne polovicu minimálnej mzdy.
gapka
22.10.21,17:56
Velmi pekne dakujem, presne toto som potrebovala vediet, vazim si to :-) pekny vecer prajem!
Katy a R
23.10.21,08:18
gapka - veď už máš napísané - že na tlačive čo ti dá mzdárka zaškrtni aj NČZD aj DB - HNEĎ pri nástupe do PP (škoda by bolo nechať prepadnúť DB na 3 deti za tie dva mesiace! ak teda otec nepoberá?) . Za prenájom daň doplatíš po DP typ B (ak teda nejaká výjde?).