ataeb2591
25.10.21,08:53
Manžel chce ukončiť živnosť. V roku 2019 predal materiál a výrobky svojej s.r.o. , kde je konateľom a spoločníkom spolu s kolegom, ktorý je tiež konateľ a spoločník. O tom predaji som ako tak vedela. Následne vsak predal aj nabytok za 1euro. S tým ako manželka živnostníka nesúhlasím. Nábytok je pekný a funkčný. Aké pravomoci mám v tejto veci, môžem stornovať fakturu resp. Dofakturovat 500 eúr? S manželom máme BSM.
Musí niečo existovať, aby som mohla túto cenu na faktúre napadnúť. Keďže máme BSM a za podnikanie som ručila aj ja svojim majetkom, tak musí byť nejaký predpis, zákon alebo nejaký inštitút, aby som to mohla zvrátiť .
ivka70
25.10.21,06:55
na zaklade coho by si chcela dofakturovavat? ked sa firmy na tej cene dohodli.
ataeb2591
25.10.21,07:01
Preto sa pýtam, lebo s touto cenou nesúhlasím. Poraď čo môžem urobiť
marjankaj
25.10.21,07:10
Aký nábytok? ten v BSM?
marjankaj
25.10.21,07:24
Akej spoločnosti? Spoločnosť to predsa kúpila. On bol živnostník.
ivka70
25.10.21,07:30
Asi s tym nespravis nic kedze to pravdepodobne sluzilo na vykon jeho povolania - zakupene na zivnost , nepatril ten nabytok do BSM.

https://ficek.sk/zivnostenske-podnikanie-a-bsm-29820

Relevantná právna úprava

Podľa ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka platí, že: „V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.“
...

Pokiaľ ide o výkon povolania, možno skonštatovať, že prax sa v prevažnej miere ustálila na tom, že aj živnostenské podnikanie možno považovať za výkon povolania.
jslancik
25.10.21,18:08
už som čítal kadečo, ale toto je úplne nová problematika... ty by si vlastne čakala akúsi odplatu za to, že si vraj ručila "svojím" majetkom v jeho podnikaní. ani tak nie svojím, iba tým spoločným, ktorý ste nadobudli počas manželstva. a za toto by ťa mal patrične odmeniť. napr. zrušením bsm, alebo rozvodom, keď máte takýto krásny vzťah.