MajaB.
25.10.21,11:05
Prosím, ako vybrať v exceli stĺpce, ktoré sa majú zobrazovať, napr.
V riadku mám popis tovaru a názvy stĺpcov sú názvy mesta a hodnoty sú množstvá tovaru. Potrebujem zobraziť množstvá tovaru v 3 vybranbých mestách (celkovo je 11 miest, napr. aby sa zobrazil stĺpec Košice a Trenčín.).

Poradie Košice Trnava Žilina Trenčín Snina
položka1 1,00 2,00 3,00 4,00 5,00
položka2 11,00 12,00 13,00 14,00 15,00
položka3 21,00 22,00 23,00 24,00 25,00


Ďakujem.
Chobot
25.10.21,10:23
Ako často to chceš filtrovať? Alebo máš nejaké štandardné zostavy, ktoré chceš používať častejšie?

Ak to potrebuješ len jednorazovo alebo občas, tak si jednoducho manuálne dáš skryť dané stĺpce.

Ak často používaš nejaké zostavy, napr. v jednom zobrazení vždy tie isté 4 mestá a v inom zobrazení tie isté 3 mestá, tak sa to dá urobiť pomocou funkcie "Vlastné zobrazenia", ktorú nájdeš v menu "Zobraziť". Postup je nasledovný:
1. mauálne dáš skryť stĺpce, ktoré nechceš zobraziť. Cez Vlastné zobrazenie zadefinuješ nové vlastné zobrazenie (napr. Vlastné 1). Potom stĺpce odokryješ a zadefinuješ nové vlastné zobrazenie (napr. Vlastné úplné). Opäť skryješ nepotrebné stĺpce pre druhú zostavu a zadefinuješ si nové vlastné zobrazenie (napr. Vlastné 2). Potom len cez menu prepínaš potrebné zobrazenie - vlastné 1, vlastné 2 a úplné.

Ak by si vysvetlila bližšie, ako to potrebuješ používať, tak sa možno nájde aj iný spôsob.
MajaB.
25.10.21,12:17
Mestá chcem vyberať z menu miest, t.j. zakaždým to môže byť iná kombinácia. T.z. ponúkne mi menu miest- zaškrknem, ktoré chcem zobraziť a podľa toho mi zobrazí potrebné stĺpce.

Ďakujem.
Chobot
25.10.21,13:20
Excel bohužiaľ nemá funkciu filtrovania stĺpcov tak, ako sa to dá robiť v riadkoch.

Keby ti údaje boli transponované, t.j. mestá by boli v riadkoch, tak by to šlo. Takto jedine pomocou makra.

Dá sa ešte urobiť kontingenčná tabuľka, kde môžeš vyberať zaklikávaním zobrazenie stĺpcov. V hornom príspevku som ti pridal súbor s tou kontingenčnou tabuľkou, len stále neviem, čo s tým potrebuješ ďalej robiť, takže neviem, či ti to bude vyhovovať. (po stiahnutí možno budeš musieť povoliť úpravy v dokumente, lebo najprv bude asi len na čítanie).

Ak tá tabuľka nie je konečná, t.j. stále do nej pribúdajú nové riadky a/alebo stĺpce, tak kontingenčná tabuľka ti nebude vyhovovať, lebo po pridaní riadkov by si musela rozšíriť aj tú kontingenčnú tabuľku.
MajaB.
25.10.21,18:07
Kontingenčnú tabuľku som skúšala: prepojenie dvoch hárkov, v jednom mám údaje po mestách a v druhom zoznam miest, ktorý dostanem do filtra, z ktorého vyberiem kombináciu miest. Neviem ale urobiť "vzťahy" tak, aby mi pri výbere mesta dotiahlo aj hodnoty za mesto.
Ď.
Chobot
25.10.21,20:12
Ako teraz už vôbec nerozumiem, aké máš dáta a čo chceš urobiť. Pôvodne si písala o selektovaní stĺpcov, teraz si do toho zamontovala 2 tabuľky...

Keď neviem, aké máš dáta a ako s nimi presne pracuješ, neviem poradiť.
marjankaj
25.10.21,21:20
Na hárku2 si v prvom riadku vyberaj mestá.