Sylviaa
25.10.21,18:11
Ahojte, chcem Vás, ktorí sa vyznáte v notebookoch, pekne poprosiť o radu, aký si kúpiť? Niečo nie veľmi drahé, ale zasa ani lacné a slabé. S internetom pracujem, takže aby všetko "fachčilo" ako treba, grafika tiež aby bola kvalitná..tak z piatich 4. Fakt sa nevyznám, viem len, že chcem či presnejšie potrebujem niečo kvalitné, no max. cca 500 €. Prosím Vás, ak mi napíšete a spomeniete nejaké odborné termíny, skúste pridať aj stručné preloženie do ľudskej reči obyčanejj osôbky "neitečkárky :-) Budem vďačná za každú radu, najlepšie konkrétny typ.
ivka70
25.10.21,17:32
A co s tym chces vsetko robit?
Lebo pri takomto popise, ti staci dat vyhladat podla ceny do 500 eur a vyber si ten, co sa ti najviac paci :)
buchač
25.10.21,17:57
Dobrá voľba bude značka Dell, Toshiba, HP....
ASUS by som nebral ani zadarmo.

Dobrá voľba by tiež bola kúpa repasovaného ntb.
Úspora bude cca 100-200€...
Sylviaa
25.10.21,18:08
Áno, uvedomujem si, že by som mala do svojej otázky zahrnúť, čo chcem s NB robiť. Ale nie som malé dieťa, aby som bez zmyslu kupovala čo sa mi páči, skôr som čakala nejakú konštruktívnu odpoveď typu: ak často robíš s týmto, potom pri kúpe prihliadaj na toto... Uviedla som tam, že v PC pojmoch sa nevyznám. Ale ďakujem. Aj žiadna rada je rada.
Sylviaa
25.10.21,18:16
HP a Dell mi odporúčal aj kolega, pracujem najmä s klasickým Wordom, Excelom, s PDF, s Microsoft Office PowerPoint...s fotografiami a inými programami, veľmi často s videom. Toshibu mám teraz, kúpenú v r. 2014, slúžil mimoriadne dobre, zvažujem opäť tento. Cena repasovaného je fajn, ale známy kúpil a vždy s ním niečo rieši, viac to nejde ako ide. Ďakujem pekne za radu.
ivka70
26.10.21,08:14
Ale reagujes ako male dieta ...ved co ine sa ti da poradit, ked nenapises, co s tym chces robit?
To ti mame klast otazky a ty potom, mozno odpovies? Ved ty nieco chces, nie my ....
Chobot
26.10.21,14:40
Do 500 € sú celkom schopné multimediálne notebooky, ale nič extra. Skôr taký mainstream, (pre objasnenie - taký bežný priemer vo výkone).

Píšeš, že pracuješ s videom a fotkami. Čo to znamená? Že si videá a fotky len pozeráš, alebo striháš a renderuješ videá a upravuješ fotky? Ak videá edituješ a tvoríš a upravuješ fotky profesionálne, tak 500 € je málo za taký NB. NA takú činnosť potrebuješ výkonnejší stroj, aspoň za 1000 €.

Office (Word, Excel, pdf Power Point) zvládne ktorýkoľvek NB, aj menej výkonný, pokiaľ nepracuješ s desiatkami súborov alebo obrovskými excel tabuľkami naraz.

Podľa zadania - píšeš, že s v IT nevyznáš, predpokladám, že NB budeš používať len ako bežný užívateľ, t.j. prezerať multimediálny obsah, sem tam nejaké dokumenty.
V takom prípade nepotrebuješ grafiku na úrovní 4 z piatich. To v tejto cenovej kategórii by si ani nedostala. Na pozeranie videa a fotiek stačí základná grafika. Základná grafika neznamená, že nebudeš pozerať v HD kvalite, ale že grafická karta nepotrebuje výkon, aký je potrebný napr. pri náročnejších PC hrách. Hry si neuvádzala, takže hráč asi tiež nebudeš. Hráčske NB sú v kategórii 1000 € a vyššie.

Pre teba je v podstate grafika a procesor nepodstatné. Stačí ti NB s 2 jadrami procesora, 4 jadrový by bol aj tak nad limit. Pamäť ti bude tiež stačiť tá, čo bude mať NB. Pre domáci Windows stačí 4 GB. Aj tak väčšina NB má už 8 GB pamäť, takže toto tiež nebude pre teba podstatné.

Otázne je, aký veľký úložný priestor potrebuješ. Ak máš uložených veľa fotiek a filmov, tak hľadaj NB s veľkým úložným priestorom. Dnes majú asi všetky NB SSD pevný disk, nie klasický. Kapacita diskov začína na 128 GB, na tvojom mieste by som sa sústredil na NB s 256, prípadne 512 GB SSD. Tie 512 sú ale drahšie, neviem, či sa vojdeš do 500 €.

Alternatívou je potom kúpiť NB s 256 GB diskom a dokúpiť si externý HDD s kapacitou 512 GB - 1 TB ako úložisko dokumentov, fotiek, filmov a pod.

Otázne je tiež, či potrebuješ diskovú mechaniku - ak máš hudobné CD alebo filmové DVD, tak potrebuješ DVD mechaniku. Dnes to už nie je bežné na NB.

Konektivita asi nebude problém - WiFi, Bluetooth, množstvo USB portov a nejaký ten HDMI alebo Displayport majú všetky NB.

Čítačku kariet - môže mať, nemusí. Za pár € sa dá kupiť externá univerzálna čítačka do USB.

Veľkosť displeja - asi budeš kupovať NB s displejom 15". So 17 " displejom sa do limitu 500 € nevojdeš. Ale ak chceš veľa pozerať filmy, tak by bolo dobré investovať ešte 100- 200 € a kúpiť si NB so 17" displejom.

Bonusom môže byť praktická samostatná numerická klávesnica, ak používaš čísla.

Po zhrnutí týchto parametrov mi vychádza pre teba napr. tento NB:

https://www.alza.sk/hp-15s-eq1900nc-snow-white-d5823061.htm

Ak máš oprávnene vyššie nároky, tak si ich musíš špecifikovať a podľa toho vyberať.
misoft
26.10.21,17:47
Sylviaa: ale práve to, na čo sa bude používať, je pre výber dôležité! To nie je výmysel, to je fakt. Ak niekto chce NB na hry, potrebuje výkonný NB, ak niekto ho potrebuje výhradne na kancelársku práci - postačí má aj slabší NB. Ak niekto okrem toho chce ešte robiť na NB aj nejaké projekty, tak slabý NB bude pre neho utrpením a herný NB zase zbytočnosť.
Takže - nedupaj nožičkami a UVEĎ (aspoň zhruba) NA ČO ho budeš používať! Potom sa dá radiť s výberom konkrétne.
misoft
26.10.21,17:51
mimotemy
Oprav si "Kapacita diskov začína na 128 MB" na "Kapacita diskov začína na 128 GB" - mimochodom - SSD/HDD s takouto kapacitou sa už ani nevyrábajú, ani nepredávajú - najmenšia hodnota u SSD je 256GB, u HDD je 500GB.Do 128GB sa používajú eMMC "disky" (v podstate sú to flash pamäte, pripájané priamo na matičnú dosku (v podstate používané v tých malých netbookoch).
Chobot
26.10.21,19:18
Ok. Dik za upozornenie. Preklep.