miruka75
26.10.21,11:06
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, zamestnanec firmy bol na služobnej ceste vlastným vozidlom. V rámci služobnej cesty tankoval 3x. Doniesol mi bločky na zaplatenie. Chcem sa opýtať či môžem tieto bločky zaplatiť alebo mám spotrebu benzínu vypočítať podľa vzorca a tú sumu zaplatiť? Ďakujem.
Tweety
26.10.21,09:34
Nie bločky ale náhradu za používanie súkromného MV podľa Zákona o CN.
ivka70
26.10.21,09:55
z blockov mozes pouzit len aktualnu cenu pri prepocte
miruka75
26.10.21,10:09
`Dakujem. Myslela som si.
veronikasad
26.10.21,14:41
Ak súkromné auto pouzil so súhlasom zamestnavatela, zamestnanec si urobi vyúčtovanie pracovnej cesty, kde si uplatní sadzbu zakladnej náhrady podla počtu najazdenych km + normovanu spotrebu PHM.

Nákup PHM nepreplacas, bločky sluzia len ako doklad o cene PHM v case nakupu.
miruka75
26.10.21,17:21
Ďakujem pekne. Už potom som si spomenula na princíp. :-)
Nandrolon
27.10.21,06:44
Zamestnanec by si mal urobiť vyúčtovanie pracovnej cesty podľa Zákona o cestovných náhradách 283/02 Z.z., opatrenie č. 143/19, kde preplácaš amortizáciu vozidla 0,193 eur/km, stravné a PHM.
PHM vypočítaš na základe kombinovanej spotreby z techničáku a sumu za liter môžeš použiť z bločkov /vtedy môže tankovať aj najdrahšie prémiové palivo/. Ak nemá bločky, tak použiješ sumu uvedenú za príslušné obdobie na stránkach štatistického úradu pre konkrétne palivo písané v TZ /takže nie prémiové palivá/.
Za ten deň potom odvedieš alikvotnú časť cestnej dane za jeho auto pri ročnom zúčtovaní.

Alebo sa to dá aj jednoduhšie po dohode so zamestnancom, že mu dáte odmenu, aby suma v čistom nebola nižšia ako to, čo skutočne previezol, ale tým pádom ho ukrátite o amortizáciu, čo nie je zanedbateľná suma, ale však aj tú mu môžete prihodiť...