Zdenka29
25.09.06,13:54
Čaute. potrebujem poradiť. Som SZČO a 1/4 plátca DPH. Mám auto, ktoré využívam pri svojej činnosti. Môžem si uplatniť celú DPH z PHM???? Ako to mám urobiť? ďakujem
Milan Benka
25.09.06,11:57
Ak ho využívaš iba v rámci živnosti a nie aj na osobné účely, môžeš si uplatniť celú DPH.
JDM
25.09.06,12:03
ešte by som si skúsila prepočítať podľa technického preukazu spotrebu /nadspotrebu/, a v prípade nadspotreby PHM podľa TP by som ešte upravila odpočet DPH
renča1
25.09.06,12:32
ešte by som si skúsila prepočítať podľa technického preukazu spotrebu /nadspotrebu/, a v prípade nadspotreby PHM podľa TP by som ešte upravila odpočet DPH

Tak s týmto nesúhlasím. Načo si krátiť odpočet dph , keď zákon o dph nehovorí o tom, že pri nadspotrebe si treba upraviť nárok na odpočet dph. "Nadspotreba " - základ dane sa upravuje len z hľadiska dani z príjmu a nie dph.:)
MIDAMA
27.09.06,09:56
V prvom rade je dôležité či máš auto zaradené vo firme alebo nie.
Ak je vo firme tak máš nárok na odpočet a nie je dôležité či je PHL spotrebovaná alebo je na zásobách.To je dôležité iba v uplatňovaní výdavkov v dani z príjmov.
Ak máš svoje auto nezaradené vo firme tak iba základná sadzba + PHL.
Tam si treba strážiť spotrebu.
Jana Acsová
27.09.06,10:00
V prvom rade je dôležité či máš auto zaradené vo firme alebo nie.S týmto súhlasím. Ostatnému priznám sa celkom nerozumiem ...
Martinella
27.09.06,10:50
Tak s týmto nesúhlasím. Načo si krátiť odpočet dph , keď zákon o dph nehovorí o tom, že pri nadspotrebe si treba upraviť nárok na odpočet dph. "Nadspotreba " - základ dane sa upravuje len z hľadiska dani z príjmu a nie dph.:)

Súhlasím, pri nadspotrebe sa určite nekráti, je to len v súvislosti používania mot.vozidla na iný účel ako na podnikanie. Napríklad keď sa os.vozidlo používa na súkromné účely. Vtedy sa spotreba PHM rozlišuje a pomerným podielom sa rozlišuje aj DPH z PHM spotrebovaných pri odjazdených km na súkromné účely, ktorú si platiteľ nemôže odpočítať.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ ...