Dasa1988
06.11.21,14:39
Dobry den mam otacku
Som na materskej 6 tyzdnov, potrebujem ju prerusit kvoli pn. mozem po ukonceni pn pokracovat v materskej? dakujem
ivka70
06.11.21,13:49
Co znamena potrebujem ju prerusit? Nemozes sa o dieta starat a staroatlivost o dieta preberie jeho otec - pojde na matersku?
Dasa1988
06.11.21,14:10
Mala som autonehodu budem cca 4-6 m pn
Manzel pojde na matersku ale po ukonceny pn by som chcela poberat matersku neviem ci sa to da presusit a potom pokracovat
veronikasad
06.11.21,15:46
píšeš ž týždňov, kedy sa narodilo dieťa ?
veronikasad
06.11.21,15:50
Manžel si bude uplatňovať nárok na materské podla odst. c) alebo d) ?

(3) Iný poistenec je

a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,

b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,

c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

d) otec dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok,
Dasa1988
06.11.21,16:13
24.9 .2021
Praveze neviem ako to spravit aby ked ukoncim teraz matersku a dam im pn ze som neni schopna starat kvoli zdravotnemu stavu
Tak je to c podla mna ale chcela by som sa vratit na matersku po ukonceni pn mam celom dobru matersku oproti rodicovskemu prispevku prve dieta ma 2r a druhe 6 tyzdnov
Teoreticky by som mohla vyuzit aj d ale neviem ci sa vobec mozem vratit po preruseni materskej
veronikasad
06.11.21,16:38
V prvom rade musíš zamestnávatelovi písomne oznámiť ukončenie materskej dovolenky (malo by to byť mesiac vopred), lebo subeh poberania nemocenského a materského nie je možný.
Ak ti to zdravotný stav dovolí, treba isť osobne do pobočky SP, alebo aspoň telefonicky kontaktuj pracovníčku odboru nem.poistenia, ku ktorej podľa priezviska patríš.
veronikasad
06.11.21,16:40
Manžel bude počas poberania materského pracovať ?
Dasa1988
06.11.21,16:46
Nebude pracovat bude doma
veronikasad
06.11.21,16:49
Podla písm. d) by nemal byť problém pokračovať v poberaní materského po ukončení PN. Len treba splniť tú oznamovaciu povinnosť voči zamestnávatelovi. Či je aj nejaké tlačivo na ukončenie poberania materského v SP - neviem.
Dasa1988
06.11.21,16:50
Nebude pracovat bude doma
Zamesnavatel je mama to nebude problem myslim si ze stavci oznamit socialnej poistovni ze ukoncujem matersku kvoli pn
A mozem sa potom vratit na matersku alebo neviete ?
Dasa1988
06.11.21,16:52
Dakujem tak mam ist podla pismena d nie c ?
veronikasad
06.11.21,16:52
Prever si v SP, podľa mňa môžeš. Manžel môže poberať materské po dobu 28 týždňov., predpokladám že podmienku 270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch splňa
ivka70
06.11.21,19:07
Ešte to môžeš nakombinovať s OCR na teba a potom d)
Manžel tiež musí nástup na materskú písomne nahlásiť mesiac dopredu. Ťa OCR by mohla ten čas preklenúť, ak sa nedokáže on dohodnúť v práci hneď.
Dasa1988
06.11.21,19:24
Manzel sa v praci dohodol moze nastupit.
Ked mu skonci materska mozem ja nastupit opet na matersku dovolenku ? Neni s tym problem ze ked prerusim ze nemam uz narok ?
veronikasad
06.11.21,19:38
Nemal by byť problem, prever si v SP. Len ako dovod nevadzaj, ze ides na PN-ku. Čerpanie materského manzelom je v sulade so zakonom o soc.poisteni.