karpis
25.09.06,13:54
Moja dcéra je na predĺženej RD do 6 rokov veku dieťaťa a poberá rodič. príspevok. Jej posledný zamestnávateľ jej dal návrh na ukončenie prac.pomeru, pretože dieťa má 4 roky a ona sa už nevráti k tomuto zamestnávateľovi. Čo by bolo najlepšie súhlasiť s výpoveďou alebo nie.
Ak bude súhlasiť s výpoveďou

- má nárok na odstupné?
Ja si myslím, že nie, ale ak má niekto skúsenosti prosím poraďte!
karpis
25.09.06,12:04
Nikto nevie Prosííííím
Tweety
25.09.06,12:10
Moja dcéra je na predĺženej RD do 6 rokov veku dieťaťa a poberá rodič. príspevok. Jej posledný zamestnávateľ jej dal návrh na ukončenie prac.pomeru, pretože dieťa má 4 roky a ona sa už nevráti k tomuto zamestnávateľovi. Čo by bolo najlepšie súhlasiť s výpoveďou alebo nie.
Ak bude súhlasiť s výpoveďou

- má nárok na odstupné?
Ja si myslím, že nie, ale ak má niekto skúsenosti prosím poraďte!
Ak sa vráti do práce a dostane výpoveď podľa § 63, odst. 1, písm.b- nadbytočnosť, a požiada o ukončenie PP pred začatím plynutia VD, má nárok na odstupné podľa § 76. Inak súhlasím, nemôže dostať výpoveď keď čerpá RD. Platí zákaz výpovede § 64 odst.1. písm.c.
Marti.ka
25.09.06,12:23
Neviem presne odpovedať na otázku. Ale aspoň niekoľko poznámok. Podľa par.166 ods 2 je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorý o to požiada rodičovskú dovolenku až do 6 rokov dieťaťa. A nemôže mu dať výpoveď. Môže sa s ním len dohodnúť. Ťažko povedať čo je výhodné. Ide o to čo ponúkne zamestnávateľ. Z vlastnej skúsenosti. Minulého roku mi zamestnávateľ tiež dal podpísať dohodu o skončení PP. Mala som však 2 týždne pred skončením rodičovskej dovolenky. Dohodla som sa však s tým, že mi bude vyplatené odstupné. Taktiež podotýkam, že čas na materskej a rodičovskej dovolenke sa považuje za odpracovaný a tým vznikne aj vyšší nárok na odstupné, príp. sa zvýši doba výpovednej lehoty. Ja som mala odpracované 3 roky a 5 rokov som bola na materskej a rodičovskej dovolenke. Trojmesačná výpovedná lehota alebo trojmesačné odstupné je po 5 odpracovaných rokoch. Teda... Ak jej zamestnávateľ nič neponúkne, tak ja by som s ukončením PP nesúhlasila. Ak by prípadne chcela súhlasiť, nech si dá pozor, čo podpisuje.
Gabi03
25.09.06,12:28
AK dostane výpoveď podľa § 63, odst. 1, písm.b- nadbytočnosť, a požiada o ukončenie PP pred začatím plynutia VD, má nárok na odstupné podľa § 76.

Doplním. Výpoveď nesmie dostať počas RD. Ale pokiaľ viem, robí sa to tak, že na jeden - dva dni sa ZC vráti do práce, dostane výpoveď a ďalej ako píše Tweety.
Správne?
Chobot
25.09.06,12:30
AK dostane výpoveď podľa § 63, odst. 1, písm.b- nadbytočnosť, a požiada o ukončenie PP pred začatím plynutia VD, má nárok na odstupné podľa § 76.

Podľa § 63 odst. 1 písm. b) výpoveď dostať nemôže, lebo je v ochrannej lehote. Jedine podľa písm. a), čo je zrušenie zamestnávateľa alebo jeho časti. To však v tomto prípade asi nehrozí. Jedine ak znovu nastúpi do zamestnania, potom jej môžu dať výpoveď.

Ak sa jej chce zbaviť len tak, tak najlepšia je dohoda. Ak jej ponúkne dobré podmienky (napr. pekné odstupné vo výške 2 alebo 3 mesačného platu alebo viac), tak dohodu môže podpísať. Inak nech s tým nesúhlasí.
karpis
26.09.06,03:49
Ďakujem všetkým