klasyk
08.11.21,21:08
Zdravím chcel som sa spýtať či by vedel niekto poradiť, ako postupovať. Jedná sa o to, že v Trnave od 1.8 začala parkovacia politika a ulica B.S.Timravy, ako aj okolité ulice spadli do rezidenčnej zóny. To znamená, že tam je 24h/7 platenie parkovaného. V jednej časti, kde je slepá ulica viď obrázok sú garáže ( stoja tam už aj cez 50rokov). Ide o to, že potom, čo mesto schválilo túto politiku si nemôžete odstaviť auto pred vlastnou garážou stým, ale, že sa na mieste nachádzate. V garáži mám druhé auto, ktoré si opravujem. Ak by sa niekto chcel spýtať prečo nejdem do garáže peši tak mám to asi 5km od domu + si tam vozím náhradné diely na auto. Garáž tam vlastním už 11 rokov a doteraz nebol žiadny problém až po schválení začali Mestskí policajti chodiť a vyhrožovať sa a dávať pokuty. Snažil som sa to riešiť s primátorom, s náčelníkom a dokonca aj s vlastníkom pozemku pred garážou, čo je min.Hospodárstva - bohužiaľ márne. Odbili ma zákonom o státi a zastavení v rezidenčnej zóny, čo akceptujem, ale nie takto, aby ma doslova šikanovali, že nemôžem stáť pred svojou garážou aj keď som fyzicky na mieste.
misoft
09.11.21,10:58
Neviem, neviem - ale môže magistrát mesta vyberať poplatky za parkovanie na pozemkoch, ktorých nie je vlastníkom? Dostal magistrát súhlas od vlastníka pozemku, aby vyberal za neho poplatky? Asi ťažko - de facto - mesto sa "obohacuje" na úkor vlastníka pozemku. A to je protiprávne.
Obrátiť sa na poslanca tejto časti mesta s upozornením, aby sa to ihneď riešilo - ani mesto nemá právo vyberať nejaké poplatky na úkor vlastníka pozemku, ktoré nie sú zákonom dané.
Chobot
09.11.21,12:44
Nemyslím, že by mesto vyberalo poplatky za parkovanie na cudzích pozemkoch. Len zaviedlo rezidenčnú politiku - platené parkovanie na vyznačených miestach a zákaz parkovania mimo vyznačených miest. Takže z môjho pohľadu je to OK, hoci to niektorí vlastníci áut môžu brať ako opatrenie proti nim (a ako vidíme aj považujú).

klasyk - boli zavedené jednotné pravidlá. Prečo by si ty mal mať výnimku, keď parkuješ pred svojou garážou. Ten pozemok nie je tvoj, prečo si myslíš, že na ňom môžeš parkovať, kým ty si v garáži?

Aký je potom rozdiel medzi tebou a človekom, ktorý si odparkuje auto pred vchodom do bytovky - však je hore v byte a varí si obed!

Je tam zákaz parkovať mimo vyznačených miest - tak tam nemáš čo stáť. Zaparkuj do garáže, alebo odstav auto na platené parkovisko.
buchač
09.11.21,12:50
misoft (Dnes 12:58) Neviem, neviem ...
==========================
Súhlasím...fakt nevieš.
duves
09.11.21,13:51
Podla mna možeš stat pred garažou, ak to strpí majitel pozemku. Prijazdová komunikácia nemusí byť vo vlastníctve majitela pozemku pod garažou. Pred koncepciou rezidenčného parkovania určite prebiehali rokovania a pripomienky, mali ste sa ozvať garážnici, že požadujete uzemie garaží vyňať z toho plánu rezidenčného parkovania. Resp. nech ti vydokladujú teda, aké pravidla platia parkovania na pozemku pred garážou. Podla mna nie sú žiadne. V niečom podobnom bývam, nám ich dokonca chceli ukradnuť - vyvlastniť a nedali sme sa. Kto nebojuje za svoj majetok a práva, nech sa nečuduje.


https://youtu.be/QeM9kVespLw
ivka70
09.11.21,14:29
To to nie je o parkovacej politike, to je o zakone o cestnej premavke, par.25 pismeno u),
kde vodic nesmie zastavit a stat
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8
§ 25
..
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
...
u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.

A je uplne jedno, ci ide o tvoju garaz alebo garaz niekoho ineho. A aj to ,ci to doteraz kontrolovali alebo nie.
Jednoducho u zastavenim pred garazou porusujes zakon a mozes za to dostat pokutu. Ci si alebo nie si pri aute.
misoft
09.11.21,15:48
No - podľa LV to nie je komunikácia, ale je to zastavaná plocha a nádvorie - over si to - LV11248 k.ú.Trnava - takže žiadne parkovisko, žiadna pozemná komunikácia - je to jednoducho "dvor", súkromná plocha, kde sú postavené garáže - mimo oficiálnu komunikáciu - podľa mňa - mesto nemá právo obmedzovať týmto spôsobom vlastnícke právo. Je to parcela E - a sú tam viacerí spoluvlastníci - nič z toho mestu NEPATRÍ - takéto nariadenia môže robiť na SVOJICH pozemkoch a komunikáciach, alebo na tých, ktorých je správcom.
Údaj z KaPor:
"Parcela registra E 971
Výmera parcely 1294 m2
Druh a spôsob využitia pozemku zastavaná plocha a nádvorie
Príslušnosť k ZÚO Pozemok je umiestnený v zastavanom území obce
Číslo LV 11248"
klasyk
11.11.21,10:55
Ja stou rezidenčnou zonou problem nemam. Nevadi mi to. Len je to dost divne aby vyberali pokuty za to ze tam mas auto a je eviedentne jasne ze neokradas mesto o nejake parkovne schvalne alebo ze to auto tam stoji zaparkovane a ja si labzujem niekde.... Chodim tam robit... Ocividne asi nemas garaz ked takto reagujes a asi si v garazi nikdy nic nerobil stym ze auto si mal pred garazou.... Ak mas auto jedno v garazi ktore mas rozobrane a nadruhom si vozis diely vytahujes nakladas nebudes predsa auto parkovat na parkovisko ktore je platene a je vzdialene 50metrov stym ze musis znova zamknut garaz pospratavat a ist si pre auto... Mesto som ziadal o nejaku výnimku alebo rez.kartu ktora by platila len ku garazam a platila by len ak sa tam fyzicky clovek nachadza... Ked mesto vie spravit rez.zony vie robit aj vynimky. Myslis si ze sme neziadali mesto o to? Tak isto bola spisana peticia- zamietnuta, boli ziadosti- zamietnute.... Je to ako pisal misoft da sa povedat ze dvor kde su garaze a nikomu tam cloven nezavadiza.... Ty ides toto porovnavat s nejakym autom ktore bude pred vchodom a majitel si bude varit.... super nachadza sa pri aute? nie tak je evidentne jasne ze tam parkuje ..... Doprial by som ti teda takuto situaci ked vidim aky si múdry a co by si urobil keby tam mas garaz za 25 000 a nemozes si prednu ani kolesa prezut....
buchač
11.11.21,11:33
klasyk (Dnes 12:55) co by si urobil keby tam mas garaz za 25 000 a nemozes si prednu ani kolesa prezut....
-----------------------------
Otázka :
Už ťa vymákli mestskí poliši ? Chceli aj pokutičku zaplatiť ?
===================
začali Mestskí policajti chodiť a vyhrožovať sa
---------------------------
Čo je myslené pod pojmom vyhrážanie ?
klasyk
11.11.21,12:33
Samozrejme chodia tam pravidelne, pretože vedia že tam 100% vždy najdu nejakeho majitela garaze .... Vedia ze majitela nebývaú za rohom a chodia tam autom... Samozrejme ze sa vyhrazali pokutami , spravnym organom ak nesuhlasite s pokutou na mieste .... Ked im povies ze si si dosiel nieco vylozit a budes tam 20 min tak tam cakaju a stopuju si cas... Neviem ci je toto normalne....
misoft
11.11.21,17:40
Pozor - tam písmeno u) nemožno použiť. Ak parkuje pred SVOJOU garážou - nikoho neobmedzuje. Garáž nie je miesto výjazdu a vjazdu, nie je to miesto pre zásobovanie......
Veď to by potom mohli kľudne pokutovať každého, kto na SVOJOM (alebo prenajatom, so súhlasom vlastníka) dvore postaví auto pred SVOJU garáž - treba rozlišovať verejnú komunikáciu a súkromný pozemok.

A čo sa mesta týka a jeho parkovacej politiky - môže si uplatňovať na SVOJICH pozemkoch a komunikáciách, ale na tých, kde je správcom. Majiteľ pozemku predsa platí mestu podielové dane za ten pozemok a je potom nelogické, aby platil za to, že stojí na svojom/prenajatom pozemku.
Len na okraj: u nás tiež skúšali (so známou to firmou EEI) zaviesť "parkovaciu politiku" - bol nesúhlas občanov, pretože sa zistili v "zmluve" také podmienky, že mesto by ťahalo za "kratší" koniec a navyše - chceli to uplatniť aj na pozemkoch, ktoré im NEPATRILI!
ivka70
11.11.21,17:45
Mylis sa, pozemok pred garazou nie je jeho sukromny a tam neplati, ze ak je garaz jeho, tak on tam moze parkovat.
Co sa tyka takychto komunikacii v mestach, je ich nevysporiadanych vela, napriek tomu to je verejny priestor a plati zakon, pre vsetkych.