Monika68
25.09.06,14:56
Prosím o radu.
V roku 2005 som chybne zaradila digitálny fotoaparát so vstupnou cenou 41 692 Sk do 1. odpisovej skupiny. Účtovala som rovnomerný odpis:
účtovný odpis 4 345 Sk
daňový odpis 10 423 Sk
odpočítateľná položka (rozdiel, o ktorý daňový odpis prevyšuje účtovný)
6 078 Sk

Správne v druhej odpisovej skupine to malo byt účtované:
účtovný odpis 2 895 Sk
daňový odpis 6 949 Sk
odpočítateľná položka 4 054 Sk

Čize celkovo sme si neoprávnene znížili základ dane o 3 474 Sk.
1. Môžem urobiť opravu v tomto roku bez toho, žeby som podávala opravné daňové priznanie za r. 2005? Už máme totiž urobený aj audit.
2. Ak áno, ako to mám v tomto roku zaúčtovať?
alušik
26.09.06,08:39
Podľa môjho názoru nejde o významnú položku, tak by opravila účtovanie v tomto roku zápisom -1450 Sk 551xx/082xx.;)
Monika68
26.09.06,09:53
Podľa môjho názoru nejde o významnú položku, tak by opravila účtovanie v tomto roku zápisom -1450 Sk 551xx/082xx.;)

Alušik dík, čiže to by som opravila rozdiel, ktorý mi vznikol v účtovných odpisoch. A zvyšných 2024 Sk o ktorých sme si neoprávnene znížili základ dane? (Zabudla som podotknúť, že spoločnosť mala v minulom roku stratu.)
alušik
26.09.06,09:57
Nuž, aby bolo všetko tak, ako má, tak by ste mali podať dodatočné daňové priznanie za ten predchádzajúci rok, pretože stratu si budete chcieť možno umorovať...:)
Monika68
26.09.06,10:01
Nuž, aby bolo všetko tak, ako má, tak by ste mali podať dodatočné daňové priznanie za ten predchádzajúci rok, pretože stratu si budete chcieť možno umorovať...:)

Žiadny iný spôsob??? Nechcem dodatočné daňové :mee: Nijako inak sa to nedá opraviť? Napríklad "nejako" ponížiť stratu???
mudroš
26.09.06,13:36
Podať dotatočné daňové priznanie je robota naviac.
Ak na to DÚ nepríde, nič sa nedeje, ale ak príde môžete dostať pokutu za nesplnenie nepeňažnej povinnosti. Povinnosť je podať DDP do konca mesiaca nasledujúceho po zistení. Ak zaúčtujete opravu je jasné, že ste to zistili.
Sančný úrok z uvedenej sumy nie je veľký, ale pokuta by teoreticky mohla byť až 1.000.000,- Sk.
Ak podáte DDP na DÚ aspoň uvidia, že ste "slušný daňovník" ktorý chce mať všetko v poriadku.
Jozef I
26.09.06,13:40
Ak podáte DDP na DÚ aspoň uvidia, že ste "slušný daňovník" ktorý chce mať všetko v poriadku.

:D :D :D :D :D :D
mimotemy No takéto zdôvodnenie som ešte nepočul. Ale pekné je to. Nič v zlom, len tak ma to rozosmialo.
Monika68
26.09.06,13:57
Podať dotatočné daňové priznanie je robota naviac.
Ak na to DÚ nepríde, nič sa nedeje, ale ak príde môžete dostať pokutu za nesplnenie nepeňažnej povinnosti. Povinnosť je podať DDP do konca mesiaca nasledujúceho po zistení. Ak zaúčtujete opravu je jasné, že ste to zistili.
Sančný úrok z uvedenej sumy nie je veľký, ale pokuta by teoreticky mohla byť až 1.000.000,- Sk.
Ak podáte DDP na DÚ aspoň uvidia, že ste "slušný daňovník" ktorý chce mať všetko v poriadku.

Opravu účtovných odpisov zaúčtovať musím, nechcem mať aj ďalšie roky zle. Ale čo sa týka tej zvyšnej čiastky pripadajúcej na odpočitateľnú položku - nemôžem napr. o túto sumu umoriť menej stratu za r.2005? Mohli by mi dať aj tak pokutu? Veď koniec koncov daň bude zaplatená presne v sume, ako má byť :D (Proste sa chcem všemožne vyhnut dodatočnému DP)
mudroš
27.09.06,07:42
Opravu účtovných odpisov zaúčtovať musím, nechcem mať aj ďalšie roky zle. Ale čo sa týka tej zvyšnej čiastky pripadajúcej na odpočitateľnú položku - nemôžem napr. o túto sumu umoriť menej stratu za r.2005? Mohli by mi dať aj tak pokutu? Veď koniec koncov daň bude zaplatená presne v sume, ako má byť :D (Proste sa chcem všemožne vyhnut dodatočnému DP)
Ak mala byť daňová strata nižšia, je povinnosť podať dodatočné daňové priznanie.
Ako som uviedol, ak budem účtovať opravu v účtovníctve, ťažko budem tvrdiť, že som to nevedel.
Monika68
27.09.06,10:38
Ak mala byť daňová strata nižšia, je povinnosť podať dodatočné daňové priznanie.
Ako som uviedol, ak budem účtovať opravu v účtovníctve, ťažko budem tvrdiť, že som to nevedel.

To mam kvoli o cca 3 500 Sk navysenej strate podavat dodatocne DP? :mee: Mudros, Mudros...vobec sa mi nepaci, co pises ;) :)
mudroš
27.09.06,13:34
Ani mne sa to nepáči, ale taký je zákon.
Pre daňového úradníka je jednoduchšie dať pokutu ako vyčíliť dodanenie (tu navyše žžiadne nebude). Tak prečo riskovať? Veď vypísať dodatočné DP na internete trvá iba pár minút.
Monika68
27.09.06,14:22
Ani mne sa to nepáči, ale taký je zákon.
Pre daňového úradníka je jednoduchšie dať pokutu ako vyčíliť dodanenie (tu navyše žžiadne nebude). Tak prečo riskovať? Veď vypísať dodatočné DP na internete trvá iba pár minút.

Vypisanie dodatocneho DP je najmensi problem. Ale to ostatne okolo toho... :eek: Asi to risknem ;)
Tak dik.