dadulcek
10.11.21,13:40
Ahojte,
potrebovala by som poradiť ohľadne technického zhodnotenia na prenajatom majetku..
S prenajímateľom po vzájomnej dohode sme sa rozhodli urobiť technické zhodnotenie na prenajatom majetku. Prenajímateľ nám poskytne zľavu z výšky nájomného avšak len do polovice z ceny prerábky.
On odpisovať ani navyšovať cenu majetku nebude.
Pokiaľ bude cena za technické zhodnotenie vyššia ako 1700 EUR, môžem po dohode s prenajímateľom odpisovať celú sumu alebo mám odrátať zľavu, ktorú mi poskytne prenajímateľ vo forme zníženého nájomného?
Čiže v tomto prípade, ak by som odrátala zľavu, by som už mala cenu nižšiu ako 1700EUR a išlo by mi to len do nákladov.
Uvažujem správne?
Ďakujem za reakcie
Nandrolon
10.11.21,18:18
Pre účely technického zhodnotenia prenajatého majetku musíš mať písomný súhlas prenajímateľa. V ňom by mala byť uvedená aj jeho výška /nejaký rámec/a informácia, že to budeš odpisovať ty /tá je kľúčová/.
Tým pádom faktúry musia byť na vás, nájomcu.
Daňovo to musíš zaradiť do skupiny, v ktorej prenajímateľ odpisuje budovu, či administratíva, alebo prevádzka. O účtovných odpisoch rozhoduje účtovná jednotka, je to dobré uviesť do smernice. Účtovné odpisy by mali odrážať reálny stav, takže ak máte zmluvu o nájme na 10 rokov, tak nastaviť účtovné odpisy na 10 rokov. To ale nie je povinnosť.
A na záver to hlavné. NIKDY nespájať žiadné odpisovanie s výškou nájmu. Reálne sa to síce deje, ale "na papieri" to nemá súvisieť.
Dobré by bolo v písomnej forme aj dohodnúť vysporiadanie TZ po ukončení nájmu. Nikto to nerobí a potom sú len problémy a obchádzanie zákonov...
dadulcek
11.11.21,05:12
Ďakujem, všetko toto mi je jasné, písomný súhlas, odpisovanie..
Len som nevedela, či sa to nejak pomerne kráti, keďže prenajímateľ nie je ochotný preplatiť náklady spojené s TZ, dá iba zľavu z výšky nájmu a to len polovicu ceny TZ.
mari2x
11.11.21,06:29
najprv sa rieši, či tvoje TZ je ozaj TZ !