filka
25.09.06,14:55
Prosím Vás je niekde v zákonníku vymedzené akú dobu vopred musí dať zamestnávateľ vedieť zamestnancovi, že pracovný pomer na dobu určitú končí (v deň dohodnutý v prac.zmluve)?
Je vôbec zamestnávateľ povinný posielať mu takéto oznámenie?ved PP skončí aj tak uplynutím doby mám pravdu?
dana9
25.09.06,13:02
Prosím Vás je niekde v zákonníku vymedzené akú dobu vopred musí dať zamestnávateľ vedieť zamestnancovi, že pracovný pomer na dobu určitú končí (v deň dohodnutý v prac.zmluve)?
Je vôbec zamestnávateľ povinný posielať mu takéto oznámenie?ved PP skončí aj tak uplynutím doby mám pravdu?

Na skončenie PP na dobu určitú nie je potrebný žiadny ďalší právny úkon.

PP končí uplynutím dohodnutej doby, bez potreby právneho úkonu smerujúceho k jeho skončeniu. ZĽ mu už nemusí posielať žiadne oznámenie, aj keď je vhodné, čiste v etickej rovine, aby ho pár dní vopred upozornil, že nedôjde k predĺženiu, ale nie je to povinné.

dana:)
filka
25.09.06,13:57
Dakujem.
U nas vo firme to praktizujeme tak,ze posielame oznamenie 2 dni vopred,aspon pre info.
Ale niekedy ma vedia podaktori kolegovia otazkami takehoto typu zneistit.A presviedcaju o opaku...
Gido
25.09.06,14:02
Súhlasím s dana9, ak si ZĽ, chcem však upozorniť na ustanovenie § 71 ods. 2) ZP, podľa ktorého ak ZC pokračuje po uplynutí lehoty vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer (na dobu určitú) zmení na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa ZĽ nedohodne so ZC inak. Prajem všetkým pekný deň!
Chobot
27.09.06,06:57
Súhlasím s dana9, ak si ZĽ, chcem však upozorniť na ustanovenie § 71 ods. 2) ZP, podľa ktorého ak ZC pokračuje po uplynutí lehoty vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer (na dobu určitú) zmení na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa ZĽ nedohodne so ZC inak. Prajem všetkým pekný deň!

Gido, ten odstavec presne znie:

"(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zmestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."

takže nestačí, ak zamestnanec príde na pracovisko a bude tam. Platí to v prípade, ak príde na pracovisko a na základe príkazu zamestnávateľa bude vykonávať pre neho prácu. Vtedy sú naplnené podmienky daného paragrafu.
Gido
27.09.06,22:05
Áno, Chobot presne citoval aj právne správne vysvetlil ustanovenie zákona, ja som sa na ustanovenie zákona snažil len upozorniť. Ďakujem za doplnenie a upresnenie.