cinky16
19.11.21,08:43
Ahojte,
prosím poradíte mi, mám vodičov na záskok, ktorým som ja robila dohody, máme ale kontrolu z IP a tí povedali, že vodiči nesmú mať dohody od roku 2019. Poraďte teda ako, mám spraviť pracovnú zmluvu napr. dôchodcovi, ktorý príde len vtedy, ak má niekto dovolenku, PN....niekedy je mesiac, že ho vôbec nepotrebujeme. AKo mu vykážem potom mzdu?
ivka70
19.11.21,07:57
Uzavries s nim vzdy novy PP na dobu urcitu na obdobie, na kolko ho potrebujes: na zastupovanie pocas PN pracovnika XXX, za zastupovanie pocas dovolenky pracovnika yyyy .... atd.
cinky16
19.11.21,08:09
v poriadku chápem, ale ako potom s odvodmi so SP? nemusí mať minimálnu mzdu? alebo ako to je?
moze na prac. zmluvu napr. odrobiť 20 hodín?
Tweety
19.11.21,08:34
cinky16v poriadku chápem, ale ako potom s odvodmi so SP? nemusí mať minimálnu mzdu? alebo ako to je?
moze na prac. zmluvu napr. odrobiť 20 hodín?
Samozrejme, že pre zmluvu platí zákon o MM

https://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/vztah-zamestnanca-zamestnavatela/odmenovanie/minimalne-mzdove-naroky/sadzby-od-1-januara-2015.html
cinky16
19.11.21,08:39
tak, ako to mam spraviť, aby mal prac. zmluvu, na ktoru niekedy odpracuje 20 hodiín, niekedy 150, inokedy nic 0 hod.?
Tweety
19.11.21,08:44
PZ s hodinovou sadzbou nie nižšou ako je MM podľa stupňa náročnosti, veď to tam máš, koľko to minim. musí byť, môže byť aj mesačné odmeňovanie, spôsob je na dohode, ale rovnako platí zákon o MM
cinky16
19.11.21,08:48
samozrejme, podľa stupňa náročnosti práce bude mať hodinovú mzdu, ale nebude problém s tým, že nebude mať odrobený fond?
ked nie je fond, nie je plna MM
Tweety
19.11.21,08:54
veď zaplatíš len za toľko hodín, koľko odrobí, z tejto mzdy budú aj odvody
ivka70
19.11.21,08:58
Moze mat kratsi pracovny pomer, odvody zo mzdy a samozrejme, musi mat mnimalnu mzdu - ale to musi mat aj pri dohode
ivka70
19.11.21,08:59
Pri zmluve nezaplati ... zaplati cely fond, ked mu neda pracu ,tak prekazku v praci na strane zamestnavatela ....
Tweety
19.11.21,09:02
al ak bude zmluva na toľko, koľko odrobí, tak áno, nie?
cinky16
19.11.21,09:03
ved práve, ze musim platit plne odvody, z minim. mzdy t-.j. z plneho fondu, co viem, ze nikdy neodrobi, lebo je to dochodca, ktory chodi na zaskok, ak niekto vypadne. Ja by som spravila dohodu, ale ze vraj nesmie byt u vodicov dohoda, ako to robia ini?
Z prac. zmluvy bude mat narok aj na dovolenku, to mi tiez nebude vychádzať platiť navyše človeka a teda takých na záskok mam zo 4, ak nemoze ten ide druhy, alebo treti, nemozem platit 4 ludom odvody a mzdy, ked realne neodrobia....chapete ako to myslim
cinky16
19.11.21,09:21
uzavrieť prac. zmluvu na kratší prac. pomer, a nebude vadiť, že nebude mať vykázany plny pracovný fond? nebude ma nahatať soc. poist a ZP, ako oni budu vedeiť, že kratší prac. cas?
ivka70
19.11.21,09:29
Uzavries na taky cas, na aky ho budes potrebovat. Stalych zamestnancov tiez predsa musis plati aj ked preve nemaju nejaku zakazku ....nieje v tom rozdiel.
Bude ta nahanat IP, ak nezaplatis pracovnikovi cely fond .....porusis ZP.
ivka70
19.11.21,09:33
Ked s nimi uzavries zmluvu na 2-3 tyzdne, narok na dovolenku im nevznikne.
A platit ich musis. Alebo zamestnat dost trvalych zamestnancov tak ,aby si vedela riesit aj zastupovanie pocas PN,dovoleniek.
Co myslis, ako to robia vyrobne firmy? tiez musia mat nejakych ludi navyse a ratat s min. 10% vypadkami zamestnancov.
cinky16
19.11.21,09:42
ano, ale oni mozu uzavriet dohodu, ja pri vodicovi nemozem dohodu uzavrieť.
ivka70
19.11.21,10:04
Nie, zamestnavatelia maju o 10% personalu viac, aby take veci pokryli. Urcite nezamestnavaju na dohodu niekoho z ulice na zastupovanie pocas dovolenky ....
veronikasad
19.11.21,11:52
Urobis pracovnu zmluvu na dobu určitú (môžeš bez skúšobnej doby). Nemusis uviest dátum, ak napr. zastupovanie pocas PN, uvedies meno konkrétneho pracovníka. Ukoncenim PN pracovný pomer dochodcu končí. Týždenný uvazok uvedies podla toho, na kolko hodin ho budete potrebovat. Hodinova mzda nesmie byť nizsia ako minimalna pre príslušný stupen náročnosti vykonavanej práce.
kn-alka
19.11.21,13:37
A čo ti bráni uzavrieť pracovný pomer na prac.zmluvu namiesto dohody napríklad aj na 1-2 dni? Prihlášky, odhlášky aj odvody (okrem dôchodcov) sú predsa rovnaké.
cinky16
22.11.21,10:13
pretoze je to pracne zakazdym, a po druhe nemoze sa dat pracovna zmluva na dobu urcitu len na 2x? a potom sa musi dat uz na dobu neurcitu?
veronikasad
22.11.21,10:22
Prečo neurčitú, ved nepredlžuješ pôvodnú PZ ale uzatváraš novú a je to vždy zmluva na zastupovanie ...Pošta to tak robí už dávno, nemaju dohody...
Katy a R
22.11.21,10:27
jáj - pracné - však aj pri dohode sa tomuto nevyhneš! Si musíš rozmyslieť, že ako by bolo lepšie - buď dáš zastupovanie konkrétnej osoby na PNke ... alebo môžeš dať dlhodobejší PP na malý úväzok - napr štvrtinový, alebo aj menší ... to už je na tebe, že koľko ten zamestnanec asi odrobí - treba trošku plánovať. - či chodí pravidelne, alebo fakt má celý mesiac, dva pauzu.
k úväzku - kuk § 49 ZP
cinky16
22.11.21,12:12
tým uväzkom na štvrtnovy prac. cas mi viete bližšie ak máte s tým s kúsenoť napísať? vobec sa nevyznam v tomto. budem musiet postudovat.
veronikasad
22.11.21,17:46
Náležitosťou pracovnej zmluvy je týždenný fond pracovného času. Štvrtinový úväzok = 10 hod. týždenne (pracovný pomer na kratší pracovný čas)
veronikasad
22.11.21,17:47
Ja by som však robila PZ na každé zastupovanie samostatne...