koalko
25.11.04,14:16
Ako mám napísať faktúru na postúpenie leasingu druhej firme.
Fakturujeme Vám za ............................????
juko
29.11.04,18:59
Ja mám ten istý prípad, kedy budem fakturovať postúpenie leasingu. My budeme fakturovať iba pomernú časť z prvej zvýšenej splátky. Pri kúpe auta v 5/2004 a zvýšenej splátke 300000,-Sk bude fa vystavená na 300000/36*(36-8) t.j. na sumu 233333,-Sk.
jana991
13.07.05,08:46
Firma preberá leasing od FO. FO uhradila prvých 8 splátok v hodnote 72596,- Sk. Dohoda s FO je, že za postúpenie leasingu jej zaplatíme 100.000,-. Ďalej budeme pokračovať v splácaní leasingu od 9 splátky. Ide o leasing na 36 mesiacov.
Ide o to, akou zmluvou riešiť sumu medzi FO a nami. Je to zmluva o postúpení leasingu alebo ako by ste to nazvali.
Ďalej by ma zaujímalo, ako to potom zahrňovať do odpisov. Zahrnúť celú istinu na 042/474 a upraviť cenu o odpisy, ktoré pripadali na prvých 8 splátok, ktoré platila FO ako 474/082?
Alebo zahrniem len istinu 28 splátok? A sumu 100000,- pripočítam ako náklady na obstaranie?
A ako je to zo zúčtovaním 100000,- je to daňovo uzné alebo nie?
bes
21.07.05,19:15
My máme na to uzatvorenú "Dohodu o postúpení leasingovej zmluvy č. ... uzatvorenú podľa Obchodného zákonníka", za toto postúpenie sme platili 100000,- , audítorka mi povedala že to mám dať ako súčasť obstarávacej ceny vozidla.
KEJKA
21.07.05,19:29
My máme na to uzatvorenú "Dohodu o postúpení leasingovej zmluvy č. ... uzatvorenú podľa Obchodného zákonníka", za toto postúpenie sme platili 100000,- , audítorka mi povedala že to mám dať ako súčasť obstarávacej ceny vozidla.
my sme to riešili aj na DU.
Treba rozlišovať, či už ide o LZ novú zmluvu po 1.1.2004 - vtedy asi áno patrí to do OC, ale ak ide o starú zmluvu, tak je to náklad u nájomcu 2.,
výnos u nájomcu č.
bes
21.07.05,19:41
Veľké ospravedlnenie, samozrejme že leasingová zmluva bola uzatvorená prvým nájomcom v 2004...:)
Jendo
27.07.05,08:20
Otázka: pri preberaní lízingu sme rozpísali sumu na lízingové splátky a odplatu. keďže odplata za postúpenie je dosť veľká cca 2 mil. Sk skúmam možnosť rozpúšťať jú postupne s lízingovými splátkami do nákladov - čo vy na to ? máte niekto s podobným skúsenosť ?
kozmar
27.07.05,13:03
Ako píše hore BES, odplatu za odstúpenie lízingu treba dať cez 042 do OC, vozidlo
zaradíš vo výške istiny+odplaty a odpisuješ už len zostávajúci počet mesiacov,t.j.
ak je lízing na 36 a predchádzajúci už odpisoval, tak len pokračuješ zostávajúci
počet mesiacov (tiež splátky ťa nepustia). Ja si myslím, že treba urobiť aj dohodu
s lízingovou spoločnosťou a dostaneš svoj splátkový kalendár, kde by mala byť
vyčíslená aj istina.
Jendo
27.07.05,13:49
sorry, náš lízing je uzatvorený pred 1.1.2004 takže žiádne odpisy
juko
27.07.05,15:33
S postúpením leasingu musí súhlasiť v prvom rade leasovacia spoločnosť. Tam treba zájsť a ona vystaví faktúru-dobropis za postúpenie leasingu na alikvotnú časť zvýšenej splátky. Súčasne dostaneš od nich zmluvu o postúpení leasingu, kde je napísané, že tento dobropis za leasovaciu spoločnosť preberá nový nájomca. Z toho vyplýva, že nový nájomca by Ti na základe tejto zmluvy mal uvedený dobropis uhradiť. Splátkový kalendár zostáva nezmenený a dňom podpísania tej zmluvy o postúpení, ktorú majú pôvodný nájomca, nový nájomca a leasovacia spoločnosť prechádza leasing na nového nájomcu. Dovtedy si všetky náklady na uvedené auto dávaš do svojho účtovníctva.

Ak okrem spomínanej zmluvy sa dohodneš, že za postúpenie leasingu budeš inkasovať ďalšie peniaze, potom táto suma by mala vstupovať do OC a mala by sa lineárne doodpisovať vo zvyšných mesiacoch leasingu.
Jendo
28.07.05,09:16
zatiaľ vďaka aj keď sme si asi nerozumeli
add zmluva - s predajcom a lízingovou spoločnosťou sme urobili trojdohodu o prevode lízingu takže toto je o.k. (my sme postupníkom lízingu - nadobúdateľom)
add odpisy - keďže lízing bol uzavretý pred 1.1.2004 tak odpisuje lízingová spoločnosť a my máme len lízingové splátky - takto to robíme
add poplatok - postupiteľ lízingu nám fakturuje poplatok pretože sa šéfovia dohodli a tak, keďže poplatok je cez 2 mil. Sk chceli by sme ho postupne rozpúšťať až do dňa ukončenia lízingu, ale ja som sa stretol zatiaľ len s možnosťou celý poplatok, ktorý sa netýka (podotýkam - netýka) lízingovej spoločnosti, naraz dať do nákladov - 548AN. Nehovoriac o tom, že ak ide o spriaznenú osobu výška poplatku je daňovo neuznaná :(
add otázka - môžem si tento poplatok postupne rozpúšťať do nákladov, alebo nie ?
ďakujem
Igor88
28.09.05,17:29
zatiaľ vďaka aj keď sme si asi nerozumeli
add zmluva - s predajcom a lízingovou spoločnosťou sme urobili trojdohodu o prevode lízingu takže toto je o.k. (my sme postupníkom lízingu - nadobúdateľom)
add odpisy - keďže lízing bol uzavretý pred 1.1.2004 tak odpisuje lízingová spoločnosť a my máme len lízingové splátky - takto to robíme
add poplatok - postupiteľ lízingu nám fakturuje poplatok pretože sa šéfovia dohodli a tak, keďže poplatok je cez 2 mil. Sk chceli by sme ho postupne rozpúšťať až do dňa ukončenia lízingu, ale ja som sa stretol zatiaľ len s možnosťou celý poplatok, ktorý sa netýka (podotýkam - netýka) lízingovej spoločnosti, naraz dať do nákladov - 548AN. Nehovoriac o tom, že ak ide o spriaznenú osobu výška poplatku je daňovo neuznaná :(
add otázka - môžem si tento poplatok postupne rozpúšťať do nákladov, alebo nie ?
ďakujem
Tak vysoku sumu (a vobec kazdu sumu v pripade stareho leasingu) sa mi zda rozumne zauctovat na 381, akoby to bola pre teba "1.zvýšená splatka" a rozpustit ju pocas zostavajucej doby leasingu.

Ja by som chcel objasnit este jeden problem v suvislosti s odstupenim.
Ak sa odplata za prevod os.auta = zostatku 381 (resp.314) u stareho najomcu. Tato suma vychadzajuca so zmluvy o prevode leasingu zrejme nie je predmetom DPH.
Ale ak odplata za postupenie osobneho auta prevysuje zostatok nerozpustenej 1.zvysenej splatky?
Mam uctovat tak, ze nakolko ide o osobne auto, DPH z tohoto rozdielu (pripadne cisto faktury v sume rozdielu) si nemozem uplatnit a ide mi do nakladov?
Dakujem
Daniela01
07.06.06,20:07
Je úhrada dobropisu od nového nájomcu u FO a tiež príjem za faktúru za postúpenie leasingu vo výške zostatkovej ceny auta príjmom neovplyvňujúcim základ dane ?
Ďakujem
Janiela
28.07.06,05:53
S postúpením leasingu musí súhlasiť v prvom rade leasovacia spoločnosť. Tam treba zájsť a ona vystaví faktúru-dobropis za postúpenie leasingu na alikvotnú časť zvýšenej splátky. Súčasne dostaneš od nich zmluvu o postúpení leasingu, kde je napísané, že tento dobropis za leasovaciu spoločnosť preberá nový nájomca. Z toho vyplýva, že nový nájomca by Ti na základe tejto zmluvy mal uvedený dobropis uhradiť. Splátkový kalendár zostáva nezmenený a dňom podpísania tej zmluvy o postúpení, ktorú majú pôvodný nájomca, nový nájomca a leasovacia spoločnosť prechádza leasing na nového nájomcu. Dovtedy si všetky náklady na uvedené auto dávaš do svojho účtovníctva.

Ak okrem spomínanej zmluvy sa dohodneš, že za postúpenie leasingu budeš inkasovať ďalšie peniaze, potom táto suma by mala vstupovať do OC a mala by sa lineárne doodpisovať vo zvyšných mesiacoch leasingu.[/quote]
__________________________________________________ ____________
__________________________________________________ ____________

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, je nutné leas. spoločnosť aj písomne požiadať o postúpenie leasingu? Je možné dohodnúť sa aj na bezplatnom postúpení? Vopred ďakujem za každú odpoveď.


Tam hore nad čiarami je citát od Juraja. Nepodarilo sa mi to dobre citovať, nie je to môj výrok.
AlenaK
07.08.06,10:44
Ako účtujem v PU :
Zmluvu o postúpení leasingu v roku 2006 medzi dvoma s.r.o., pôvodná leasingová zmluva bola uzatvorená v roku 2003. Finančná náhrada za postúpenie práv je 250.000,-
A ako účtujem leasingové splátky od leasingovej spoločnosti na tejto leas.zmluve.
Ďakujem
Haira
01.12.11,08:57
Dobrý deň,

veľmi pekne Vás prosím o radu. Je to síce staršia téma, ale veľmi podobná môjmu problému, tak snáď mi poradíte :)
Preberáme leasing na auto od inej spoločnosti. Žiadosť o prevod sme už s leasingovou spoločnosťou riešili.
Ide však o to, že toto auto využívame už dva mesiace. Tým pádom pôvodný nájomca nezaplatil posledné dve splátky leasingu.
Aby sa mohla podať žiadosť o prevod zaplatili sme tieto dve splátky my (viem, že to tak nemalo byť, mne sa to už dostalo ako hotová vec).
Moja prvá otázka teda znie: Môžem s pôvodným nájomcom spísať zmluvu o ďalšom prenájme tohto vozidla s tým, že ako platobné podmienky
uvediem podmienku splatiť priamo splátky leasingovej spoločnosti?
A druhá vec je tá, že sme pôvodným nájomcom uhradili v hotovosti 2500 € ako odplatu. Dočítala som sa tu, že pri zaradení auta do majetku
navýšim OC o túto sumu. Tomu rozumiem. Ale aký doklad mám od nich pýtať? A môžu vôbec fakturovať za niečo, čo nie je ich majetkom?

ešte raz ďakujem všetkým, ktorí pomôžu a želám pekný deň :)
KEJKA
01.12.11,09:21
odplata mala byť podložená zmluvou - je to akési odstupné z dôvodu prvej zvýšenej splátky. O túto sumu naozaj zvýšiš OC auta.
tie dve splátky si eviduj ako pohľadávku voči pôvodnému nájomcovi a vyžiadaj si od neho refundáciu..to platí, ak bude dátum prevodu na LZ a splátkový kalendár posunutý.
chce to hlbšiu analýzu, kto voči komu dlhuje, ale v zásade prevod LZ riešite s LZ spoločnosťou a nie medzi sebou. Medzi sebou si vhodne upravte výšku odplaty=odstupného tak, aby boli obe strany spokojné.
Haira
01.12.11,09:56
ďakujem Kejka. Takže odplatu 2500 € mám vyriešenú. Len tie splátky sú mi nie celkom jasné.
V čase ich uhradenia (teda včera) bol dlžníkom pôvodný nájomca, nie my. Aj keď my sme ich uhradili.
Neviem či má zmysel si tieto splátky evidovať ako pohľadávku voči nemu, lebo on nám ich neuhradí už (tak sa dohodli šéfovia, že to proste zaplatíme my) Naša účtovníčka mi poradila spísať tú zmluvu o prenájme, tak ju asi spíšem, keď si s tým bude vedieť účtovne poradiť.

a ešte raz ďakujem :)
cloverdale
18.01.12,16:00
Dobry den,

chcem sa spytat na predcasne ukoncenie leasingu z dovodu postupenia na noveho najomcu. Ide o to, ze leasing sa postupuje na zamestnanca, ktory mal dane OA pridelene, on ukoncil pracovny pomer a zamestnavatel sa rozhodol postupit na neho leasing bezodplatne. Viete mi poradit ako to zauctovat a hlavne dopady z danoveho hladiska. Dakujem.
Betina2
19.01.12,08:02
Ahojte, kamarátka má takýto problém, prosíme Vás o radu. Nejde o postúpenie lízingu.
Firma obstarala auto na lízing na 36 mesiacov s pravidelnými mesačnými splátkami v 10/2008. Účtovné odpisy boli zhodné s daňovými odpismi. Daňové odpisy sa stanovili rovnomerne mesačne počas doby lízingovej zmluvy. Teda rovnomerne počas 36 mesiacov od nadobudnutia a zaradenia predmetu lízingu. V 4/2011 predčasne zaplatila firma naraz za všetky zvyšné splátky (asi 7 splátok). Lízingovka auto v 4/2011 previedla za zmluvne dohodnutý poplatok na danú firmu a táto firma následne auto predala v 4/2011 inej firme, ale za nižšiu sumu ako bola zostatková v čase predaja a vyradila ho z majetku. Moja otázka: Ako vysporiadať daň z príjmu PO a aký bude dopad na DPH ?
Firma síce neporušila zmluvné lízingové podmienky, ale lízing netrval 36 mesiacov...toto ma mätie. Ide o to, že k 31.12.2011 máme uplatnené rovnaké daňové aj účtovné odpisy, ale či môže byť na 551 daňovej aj už zaúčtovaný odpis za 1-3/2011, lebo nebol k 31.12.2011 už v majetku.

zc bola 10000
predajná cena 8000

§ 26/8 ?
ako 551,541 ?
Betina2
23.01.12,10:54
Ahojte, kamarátka má takýto problém, prosíme Vás o radu. Nejde o postúpenie lízingu.
Firma obstarala auto na lízing na 36 mesiacov s pravidelnými mesačnými splátkami v 10/2008. Účtovné odpisy boli zhodné s daňovými odpismi. Daňové odpisy sa stanovili rovnomerne mesačne počas doby lízingovej zmluvy. Teda rovnomerne počas 36 mesiacov od nadobudnutia a zaradenia predmetu lízingu. V 4/2011 predčasne zaplatila firma naraz za všetky zvyšné splátky (asi 7 splátok). Lízingovka auto v 4/2011 previedla za zmluvne dohodnutý poplatok na danú firmu a táto firma následne auto predala v 4/2011 inej firme, ale za nižšiu sumu ako bola zostatková v čase predaja a vyradila ho z majetku. Moja otázka: Ako vysporiadať daň z príjmu PO a aký bude dopad na DPH ?
Firma síce neporušila zmluvné lízingové podmienky, ale lízing netrval 36 mesiacov...toto ma mätie. Ide o to, že k 31.12.2011 máme uplatnené rovnaké daňové aj účtovné odpisy, ale či môže byť na 551 daňovej aj už zaúčtovaný odpis za 1-3/2011, lebo nebol k 31.12.2011 už v majetku.

zc bola 10000
predajná cena 8000

§ 26/8 ?
ako 551,541 ?

...posúvam :)