corleo
24.11.21,08:28
V minulosti som zakúpil mini počítač (https://datacomp.sk/acer-revo-build-m2-601-4gb-1tb-hdd-win-10_d322593.html). Spolu s Win10 obsahoval mnoho zbytočných programov a časom sa úplne spomalil, rozhodol som sa pre reštart. Najprv som sa pokúsil o obnovu systému, pričom som vopred zálohoval data na externý disk. Následne som chcel rozdeliť v správcovi diskov 1TB HDD na systém a pre data. Windows mi však ponúka príliš málo priestoru na rozdelenie (viď príloha obrazok). Toto by sa dalo vyriešiť nejakým externým programom na rozdelenie disku alebo rovno formátovaním disku (vytvoriť inštalačné USB a formát+rozdelenie). Podľa parametrov počítača by mal byť možný prechod na Windows 11, ale systém hlási, že jedenástka nepodporuje môj procesor Intel(R) Core(TM) i3-6100U CPU @ 2.30GHz. Viem, že aj to sa dá obísť. Otázka znie, čo odporúčate vy? Prechod na 11, následne inštalačné USB, formát, rozdelenie disku a čistá inštalácia? Alebo neriskovať stabilitu a ponechať win 10 a rovnako inštalačné USB, formát, rozdelenie disku a čistá inštalácia? Alebo neformátovať vôbec a použiť nejaký nástroj na delenie diskov? Alebo iné riešenie?? Prosím, ak mi viete správne poradiť, pripojte aj postup ako na to, prípadne link na video a pod.
Nandrolon
24.11.21,08:19
Ja by som bol za úplne čistú inštaláciu win10 s patričným rozdelením diskového priestoru.
No a sám uvidíš, či ti v aktualizáciách neskôr ponúkne W11 alebo nie. Nič by som neobchádzal, lebo v budúcnosti ti nemusí niečo korektne fungovať a už neprídeš na dôvod.
Rozdeliť disk sa dá aj v správcovi ukladacieho priestoru, lenže pri klasickom platňovom disku si dokázal zlúčiť iba 2 "miesta" vedľa seba.
Existuje ale plno aj bezplatných disk manageerov, ktorí ti to vedia urobiť ľubovoľne, v podstate nabootuje ten manažér a upraví oddiely podľa požiadavky a potom spustí pôvodný funkčný systém.
PS:
-disk0 oblasť1 sú skryté súbory operačného systému W10 - s tým nič nerob
- disk0 oblasť4 sú skryté ovládače základnej dosky - to je už na tebe, či odstreliť, alebo ponechať
- Acer C: - je hlavný disk, kde nevidím dôvod, aby nešiel rozdeliť na viacero podľa tvojej požiadavky.

Problémy bývajú so zlučovaním oddielov, s rozdeľovaním väčšinou nie.