Denisa187
26.11.21,14:44
Dobrý deň,
v priebehu roka sme odberatelovi vystavili:
preddavkovu fakturu (zákazka 1 - jún) = 10 000€
fakturu k prijatej platbe (zakazka 1 - jún) = 10 000€ s DPH
fakturu s prenosom DPH (zákazka 2 - jún) = 28 188 € bez DPH
dobropis k preddavku (zrušená zákazka 1 - september) = - 10 000€ s DPH
zápočet dobropisu a faktúry = 10 000€

Teraz sme zistili (od daňováčky pri miestnom zisťovaní), že ak sme započítali tieto dve zákazky, musíme opraviť faktúru k prijatej platbe a dobropis, aby boli s prenosom DPH. Našla som príručku na stránke KROSu, ale nebola som si tým istá, tak som radšej napísala na finančnú správu.
Odpoveď:
"Dobrý deň, z pohľadu zákona o DPH uvádzame nasledovné:
Platiteľ podá dodatočné daňové priznanie za mesiac jún, kde odviedol daň na riadkoch 3 a 4 a z týchto riadkov vymaže toto dodanie.
Platiteľ opraví pôvodný doklad vyhotovení opravnej faktúry. Opravnú faktúru (dobropis neopravuje), keďže táto sa vzťahuje na pôvodnú faktúru. Opravných faktúr k pôvodnej faktúre môže byť vyhotovených viac. Podľa zákona o DPH opravná faktúra má obsahovať poradové číslo pôvodnej faktúry a údaje, ktoré sa menia. Ako dátum vyhotovenia opravnej faktúry uvedie platiteľ deň, kedy túto faktúru vyhotovil. Dátum dodania na opravnej faktúre neuvádza, keďže tento sa nemení a je uvedený na pôvodnej faktúre."

Nerozumiem tej odpovedi. Ako to môžem vymazať z riadkov? Čo s opravnou faktúrou? Vedela by som to vyriešiť ručne v DP a KV, ale musím to mať aj v účtovníctve a poslať to odberateľovi.

Vopred ďakujem za každú radu..
maped
01.12.21,09:41
Ak mi ich odpoveď nie je jasná, zavolám tam, aby mi to vysvetlili na 048/4317222.
Skús aj ty.
Denisa187
06.12.21,12:31
Skúšala som, ale iba mi zopakovala to isté :(