BibiBarci
02.12.21,00:29
Zamestnávateľ mi za posledné dva mesiace skrátil mzdu a to o 20% mesačne, bez uzatvorenia dohody. Vraj je v mínuse a nemá na platy. Pracujem 8 hodín denne, 5 dní v týždni, svoje povinnosti riadne plním. Pandemická situácia nijako neovplyvnila naše fungovanie. Má zamestnávateľ nárok na takéto zníženie platu? Ako mám postupovať, ak s tým nesúhlasím?
ivka70
02.12.21,04:56
ako mas definovanu mzdu v zmuve: mas ju fixnu alebo delenu na pevnu a pohyblivu cast?
ako mozes pracovat 7 dni v tyzdni? to nemas ziadny den odpocinku?
veronikasad
02.12.21,05:58
Preco si zalozila novú tému? Dovody znizenia platu v tej predchadzajucej boli ine ako uvadzas teraz. Po skončení skusobnej doby pracovný pomer trva ?
BibiBarci
02.12.21,21:24
Sorry, to som omylom... 5 dní pracujem, 8 hodín som v práci, pracujem s deťmi - 40hod týždenne, ale vlastne doma si robím prípravy na ďalsí deň do práce, postujem každý deň na FB, kde treba upraviť fotky, zostrihať video, písať články...nejdem rozpisovať, sú to denne ešte ďalšie 3-4 hodiny, ale to ani nemám v náplni práce len je to potrebné, ak chcem získať nových zákazníkov, lebo sme novinkou, fungujeme od septembra.
Plat mám iba fixný, žiadnu pohyblivú čiastku nemám.
Novú tému som založila preto, lebo som v mojej pôvodnej otázke príliš veľa prezradila a naskôr mi to prišlo nevhodné, tak som určité veci vymazala.
P.S.: nie, nemám obednú prestávku, lebo som s malými deťmi a obedujem pri ich kŕmení. :)
BibiBarci
02.12.21,21:33
Preto som založila novuú tému, lebo v oredchádzajúcej sme riešili skôr inénzáležitosti než to zníženie platu, pýtala som sa tam na to, čo by sa dalo robiť namiesto prepúštania, keby sme mali zatvorené 1-2 mesiace. Pýtala som aa aj na to znížejie platu, áno, ale v tom mi tam nikto neporadil. Uviedla som tam, že zamestmávateľ nemá na naše platy z dôvodu, že počítal s vyšším počtom "zákazníkov", no nevyšlo to a tým pádom nemá dostatočný príjem. Musí platiť za energie a stále je v mínuse. Tu som uviedla to isté - že je v mínuse.
ivka70
03.12.21,03:47
Nie, nema na to pravo.
Mozes z dovodu nevyplatenia mzdy alebo jej casti okamzite skoncit PP s narokom na 2 mesacnu nahradu mzdy.
zze/2001-311/69/1/b
veronikasad
03.12.21,07:28
Neuviedla si, či po skončení skušobnej doby pracovný pomer trvá a chodíš stále do práce ...
veronikasad
03.12.21,07:30
Nedávno tu bola novozaložená téma s velmi podobným problémom, ktorú založila zrejme majitelka. Písala, že založili v novembri občianske združenie ...
BibiBarci
04.12.21,22:04
Pracovný pomer trvá, z čoho sa veľmi teším, lebo táto práca ma napĺňa. V piatok som sa stretla s pani účtovníčkou, ktorej som sa pýtala na právne záležitosti a hovorila som jej, že podľa mojich zistení je zníženie nášho platu neoprávnené. Ona tvrdila svoje, že všetko robia v súlade so zákonom. Žiadala som ju o napísanie dodatku alebo dohody o znížení platu, ale oni by nám niečo také asi nemohli dať podpísať, lebo takéto zníženie platu je nezákonné...
BibiBarci
04.12.21,22:05
Neskôr mi doniesla takýto príkaz:
"Príkaz organizácie 01/2021
Zariadenie XXXX, ktoré sme otvorili v septembri 2021, nemá dostatok detí na to, aby sme zamestnali dve pracovníčky an plný úväzok. Preto sme nútení aplikovať zákon a dvom zamestnankyňám uplatniť zníženú mzdu od mesiaca október 2021 až kým pribúda do počtu viac zapísaných detí do zariadenia. Túto alternatívu sme nútení riešiť kvôli obchádzaniu prísnejšej situácie zariadenia.
Podľa Zákonníka práce ide v takomto prípade o prekážku v práci na strane zamestnávateľa podľa paragrafu 142. Preto nariaďujem vyplácať náhradu mzdy vo výške 80% platu, určenú na základe rozhodnutia o plate."
BibiBarci
04.12.21,22:09
veronikasad (03.12.21 09:30) Nedávno tu bola novozaložená téma s velmi podobným problémom, ktorú založila zrejme majitelka. Písala, že založili v novembri občianske združenie ...

Fakt? Hľadala som ju ale nenašla. Vieš mi poslať odkaz na tú tému? Vďaka! :-)
misoft
05.12.21,06:00
BibiBarci (Dnes 00:05) Neskôr mi doniesla takýto príkaz:
"Príkaz organizácie 01/2021.........
--------- Napíšem ti to inak - zamestnávateľ, ktorý nemá finančne krytie ani na základne platby, zamestnávateľ, ktorý svojvoľne kráti mzdy - nemá čo na pracovnom trhu hľadať.
To, že vydal TERAZ príkaz - to ho neospravedlňuje z toho, že vám predtým NEOPRÁVNENE krátil mzdy bez právneho dôvodu. Terajšia smernica toto už neospravedlňuje - VY ste to mali IHNEĎ riešiť podľa ZP, prípadne podaním žaloby.
Veď on nesprávne uplatnil tých 80% ako prekážku zo strany zamestnávateľa. 80% platu pri 100% plnení povinností? To nie je prekážka v práci - to je ZLODEJSTVO, porušovanie zákona.

Teraz sa vám zamestnávateľ takto vysmial do ksichtu - ale som tie baby riadne obabral. Čo bude nabudúce? Možno vám nebude platiť to, na čo mate nárok, alebo vôbec a VY ako ovce sa budete tu sťažovať?
ivka70
05.12.21,07:12
Ta prekazka v praci na strane zamestnavatela by platila, keby ste nepracovali a boli doma ... ale nie v pripade, ze riadne pracujete plny pracovny cas. To si organizacia vysvetluje zakony po svojom ...obratte a na Inspektorat prace
BibiBarci
05.12.21,14:29
Veľmi pekne vám ďakujem za pomoc! My sme nevedeli, že je to nezákonné, keď nám to oznámili v októbri. Potom, keď sme sa o tom rozprávali medzi sebou a nezdalo sa nám to fér, začali sme rozmýšľať, čo spraviť. Lebo si našu prácu vážime a hlavne nám záleží na deťoch a ich rodičoch, nechceli sme, aby sa zariadenie zatvorilo. Ale to, ako sa k nám správajú v poslednom čase (neberú nás ako partnerov, s ktorými sa snažia nájsť riešenie ale skôr ako tu píše misoft, smejú sa nam do tváre alebo za chrbtom...) ma prinútilo k tomu, aby som to začala riešiť.
A môžem sa ešte opýtať, jeden zo zníženýchnplatov je ešte aj nižší ako minimálna mzda - ani to nie je zákonné, či?
veronikasad
06.12.21,06:46
Ako mas mas zuctovanu mzdu na výplatnej páske? Pocet idpracovanych hodin, hruba mzda? Mas to uvedene v zakladnej mzde alebo v prekážkach?