koll1986
03.12.21,20:44
Ahojte chcem sa poradiť, mám pozemok v extraviláne obce, v územnom pláne je daná oblasť určená len ako trvalý trávnatý porast. Chcem sa teda poradiť ako by som na danej parcele vedel postaviť chatu?
Je to možné? Ak áno ako?
Vedel by som to požiadať ako ohlásenie jednoduchej stavby (jednoduchá stavba na individuálnu rekreáciu)?
Prípadne viem dostať stavebné povolenie na rekreačnú chatu aj keď je to v extraviláne?
Alebo sa tam dá postaviť aspoň chatka do 25m bez povolenia len ako ohlasenie drobnej stavby?

Prosím poradte
Chobot
03.12.21,21:02
Ak je to v územnom pláne definované ako trvalý trávnatý porast, tak tam asi nič nepostavíš. muselo by to byť definované ako územie pre šport a rekreáciu, aby si tam mohol stavať rekreačnú chatu.

A si si istý, že je to tak definované v územnom pláne? Neodpísal si len tú definíciu z listu vlastníctva?

Ale tu ti nikto záväzne neodpovie, či môžeš alebo nemôžeš postaviť, lebo o tom rozhoduje príslušný stavebný úrad, nie my.
jslancik
04.12.21,13:06
ak chceš stavať prvú stavbu na pozemku, tak či tak potrebuješ SP, ak by to bola aj drobná stavba (napr. aj taký plot).
besttracker
04.12.21,19:34
na plot stacilo 4r dozadu len ohlasenie.......
jslancik
04.12.21,20:42
aj keď to bola prvá stavba na pozemku?
deane7
13.12.21,13:09
Drobná stavba bez povolenia sa môže postaviť iba k už existujúcej hlavnej stavbe.
deane7
13.12.21,13:12
Zákon je taký ale ja som plot postavil a nikoho to nezaujímalo. A starosta mi ešte ochotne pomohol dať do poriadku nezrovnalosti medzi skutočným stavom a tým na katastri.
marjankaj
13.12.21,13:32
§139b(8)
Za drobné stavby sa považujú aj
a)
stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b)
oplotenie,
c)
prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d)
nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod,
e)
reklamné stavby, na ktorých najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2.

Ale.
§57 Ohlásenie stavebnému úradu(1)
Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. K ohláseniu drobnej stavby pripojí jednoduchý situačný výkres; ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), pripojí podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.
marjankaj
13.12.21,13:43
O tom rozhoduje stavebný úrad. §57
deane7
13.12.21,13:53
Máš pravdu ale na dedine či na nejakých lazoch nikto plot nerieši, iba ak máš zlého suseda a ten Ťa udá.
besttracker
13.12.21,15:18
skus zajst na stavebny urad,tam by ty poradili asi naj. ,mozes tam mat 100 ochrannych pasiem,.....legalne to bude asi zdlhave..... tak ak sa rozhodnes na cierno je to podla mna robit to bez citou,natvrdo :D postavit hrubu stavbu v co najkradsom case,aby sa to mohlo natahovat....lebo to odstranenie stavby je v SR take ake je...:-) druha varianta to robit postupne,dopraces tam nejaku unimobunku,postavis 2,5m plot,zasadis stromy,tu obstavas casom,a zrazu tam vznikne chata....:-) ked nemas susedou/udavacou postavis aj dom s 200m2 az nasledne ziadas stavebne :D s tou unimobunkou by si mohol otestovat reakcie,aby si mohol stale tvrdit ze je to vsetko len docasne (hoci ani to by si nemal mat na TTP ...
deane7
13.12.21,17:58
Ja som tato na pani na OÚ vyrukoval keď mi začala vysvetlovať že čo na to potrebujem keď chcem postaviť chatu do 25m2. Povedal som jej že tak si tam postavím unimobunku a ona mi povedala že si tam ale nesmiem zrovnať terén pod ňu, povedal som jej že nepotrebujem lebo je tam rovina, ona zase niečo čo nesmiem, zase som jej povedal že to netreba, ešte mi povedala že ju nesmiem pripojiť na verejné siete na čo som jej povedal že tam žiadne nie sú, tak mi odvrkla že tak si tam postavte tú unimobunku. Tak som si ale tú "unimobunku" vyrobil na mieste, konštrukciu z hranolov, OSB dosky obojstranne, vyplnil som sklenou vatou, urobil som strechu Ácko, zvonka obložil polystyrénom a zastierkoval, zasieťkoval, nafarbil fasádnou farbou, elektriku natiahol pod zemou od brata a ani pes po mne neštekol.
Chobot
13.12.21,21:50
... a máš čiernu stavbu.
deane7
14.12.21,04:55
Lenže ja som postavil na mieste kde bola pôvodne stodola ktorá je v katastri stále zakreslená.
besttracker
14.12.21,18:16
ked su normalny ludia to ide,nie ked mas susedu ktora ta uda na zivotnom ked si prijazdovu cestu vysypes frezovanym asfaltom .... :D
deane7
14.12.21,20:14
No vidíš, a nám obecný úrad tú cestu tým drveným asfaltom vysypal a robil to práve sused. ????