jankacip
26.09.06,07:28
:mee: Zamestnávateľ požaduje vrátenie nákladov vynaložených na zabezpečenie kvalifikácie zamestnanca(školenia a kurzy), pri ukončení pracovného pomeru. Zamestnanec sa zaviazal túto sumu vrátiť, podpisom dodatku pracovnej zmluvy. Má na to zamestnávateľ právny nárok? Ďakujem
Jara
26.09.06,05:52
Myslím, že bolo nezmyselné podpísať takýto dodatok, ak školenie bolo týkajúce sa pracovnej pozície zamestnanca. Ak ale zamestnanec tento dodatok podpísal čo mu iné ostáva?
sta
26.09.06,06:02
keď už je tu táto téma, spýtam sa aj ja niečo. Bývalý zamestnávateľ mi strhol z poslednej výplaty 2.600,- za to, že za mňa zaplatil členské do komory auditorov (pracovala som uňho ako účtovníčka, čo som mala napísané aj v zmluve + chcel aby zo mňa bol asistent auditora,tak som sa prihlásila do komory). Nikdy mi nebol spravený dodatok k pracovnej zmluve o tom, že vykonávam funkciu asistenta auditora, myslíte si že mal bývalý zamestnávateľ právo strhnúť mi ten členský poplatok? :cool:
Paula
26.09.06,06:07
:mee: Zamestnávateľ požaduje vrátenie nákladov vynaložených na zabezpečenie kvalifikácie zamestnanca(školenia a kurzy), pri ukončení pracovného pomeru. Zamestnanec sa zaviazal túto sumu vrátiť, podpisom dodatku pracovnej zmluvy. Má na to zamestnávateľ právny nárok? Ďakujem

Nebol v tom dodatku aj nejaký časový limit? Prehnane povedané: Zamestnanec bol školený pre dlhodobejšiu potrebu aktuálneho zamestnávateľa a o pár dní po vyškolení dal výpoveď. Takže zamestnávateľ nakoniec z akcie nemal žiaden úžitok . V tom dodatku sa zamestnávateľ v podstate chránil. Alebo sa mýlim?
dana9
26.09.06,06:24
keď už je tu táto téma, spýtam sa aj ja niečo. Bývalý zamestnávateľ mi strhol z poslednej výplaty 2.600,- za to, že za mňa zaplatil členské do komory auditorov (pracovala som uňho ako účtovníčka, čo som mala napísané aj v zmluve + chcel aby zo mňa bol asistent auditora,tak som sa prihlásila do komory). Nikdy mi nebol spravený dodatok k pracovnej zmluve o tom, že vykonávam funkciu asistenta auditora, myslíte si že mal bývalý zamestnávateľ právo strhnúť mi ten členský poplatok? :cool:

Domnievam sa, že takýto postup ZĽ je vylúčený predovšetkým z toho dôvodu, že zrážky zo mzdy je možné vykonať len z taxatívne ustanovených dôvodov. Iné zrážky môže ZĽ vykonať len na základe písomnej dohody so ZC o zrážkach, ak takúto dohodu nemáte, tak bol jeho postup neoprávnený. Je to upravené v § 131 ods. 3 ZP.

dana:)
sta
26.09.06,06:28
Žiadnu dohodu o zrážkach som nemala uzatvorenú ani podpísanú. Bývalý ZĽ sa odvolal na nejaký § v ZP (bohužiaľ už si nepamätám ktorý). Každopádne som bola rada, že som odtiaľ odišla a už sa mi s nimi nechcelo dohadovať.
Ale ďakujem za odpoveď, len som chcela počuť názor aj niekoho iného, keďže ja tých skúseností v oblasti miezd ešte veľa nemám...:rolleyes:
dana9
26.09.06,06:35
:mee: Zamestnávateľ požaduje vrátenie nákladov vynaložených na zabezpečenie kvalifikácie zamestnanca(školenia a kurzy), pri ukončení pracovného pomeru. Zamestnanec sa zaviazal túto sumu vrátiť, podpisom dodatku pracovnej zmluvy. Má na to zamestnávateľ právny nárok? Ďakujem

Závisí si to napr. aj od toho, z akého dôvodu bol PP skončený, prípadne či ZĽ využíval ZC zvýšenú kvalifikáciu. Je to upravené v § 155ods. 6 ZP:

Povinnosť zamestnanca na úhradu nákladov nevzniká, najmä ak

a) zamestnávateľ v priebehu zvyšovania kvalifikácie zastavil poskytovanie pracovného voľna a náhrady mzdy, pretože sa zamestnanec bez svojho zavinenia stal dlhodobo nespôsobilý na výkon práce, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu,
b) pracovný pomer sa skončil výpoveďou danou zamestnávateľom z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo dohodou z tých istých dôvodov,
c) zamestnanec nemôže vykonávať podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia prácu, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu, prípadne stratil dlhodobo spôsobilosť vykonávať ďalej doterajšiu prácu z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. c),
d) zamestnávateľ nevyužíval v posledných 12 mesiacoch počas najmenej šiestich mesiacov kvalifikáciu, ktorú si zamestnanec zvýšil.


dana:)
jankacip
26.09.06,07:09
Áno Paula, bol tam časový limit 2 roky, že zamestnanec zotrvá u zamestnávateľa v pracovnom pomere. Zamestnávateľ platí zamestnancovi
minimálnu mzdu a už odpracoval cca 1 rok. Bude tá suma ako je uvedená v dodatku, alebo to bude pomerná časť ?:o :o :o
Chobot
27.09.06,07:32
Áno Paula, bol tam časový limit 2 roky, že zamestnanec zotrvá u zamestnávateľa v pracovnom pomere. Zamestnávateľ platí zamestnancovi
minimálnu mzdu a už odpracoval cca 1 rok. Bude tá suma ako je uvedená v dodatku, alebo to bude pomerná časť ?:o :o :o

ZP § 155 ods. 3:

"(3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Najvyššia suma úhrady vynaložených nákladov nesmie prekročiť tri štvrtiny celkovej sumy vynaložených nákladov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži."

Čiže ak sa dohodli na odpracovaní 2 rokov a 1 rok už odpracoval, tak sa jeho povinnosť zníži nasledovne: školenie stálo napr. 50.000, podľa zákona je povinný vrátiť maximálne 37.500 za 2 roky. Po 1 roku je tá povinnosť úmerne znížená na polovicu, t.j. 18.750.