Basillio 012
07.12.21,16:21
Ahojte ???? / Zdravím.
Mam takú otázku ????? Som invalidný dôchodca v roku 2016my bol uznaný ID vo výške 80%. V roku 2017 som bol "pozvaný" pred komisiu. Komisia to nechala celé tak ako bolo. V roku 2017 som sa zamestnal ako vrátnik. Inú prácu môj zdravotný stav nedovolí vykonávať. Až to teraz som mal pokoj ????*♂️ od socialky dnes som dostal opäť predvolanie na posúdenie zdrav. Stavu.
Co môžem asi očakávať? Môžu my dať dole %? Alebo môžu mi ho cely zobrať? Hra tam do úvahy aj to keď som nebol dlhodobo PN? Naposledy koncom minulého roka 3 mesiace. A začiatkom tohto roka tiež 3 mesiace. Ďakujem za vašu hoc akú otpoved.
Katy a R
07.12.21,15:39
Ja predpokladám, že ak robíš takú prácu, čo ri zdravotný stav umožňuje - tak ti veľmi nemajú čo meniť. To z hľadiska zamestnania. Ale dôležitejšie je, že čo budeš mať v aktuálnej zdravotnej dokumentácii (posúdenie zdravotného stavu). Znížiť % poklesu schopnosti pracovať by ti mohli v prípade, že tam budeš mať nejaké výrazné zlepšenie zdr. stavu. A myslím, že teraz (kvôli pandémii) sa ani nechodí osobne pred komisiu SP - len si vyžiadajú dokumentáciu a rozhodnú. (aspoň tak to mali)? Nedostal si len list že máš doložiť posúdenia od odb. lekára/rov?
kopretinka
07.12.21,16:06
ID nemá nič spoločné so zamestnaním.
Podstatný je zdravotný stav.
Tu ti nikto nepovie,čo oni urobia.
besttracker
07.12.21,18:22
socialka to raz za nejaky cas preveruje ,teoreticky moze aj zobrat invalidny.,......ale zazraky sa diali dost casto len pred +- 2000 rokmi,slovenske zdravotnicvo az take zazraky nerobi :D ,zalezi aku si mal diagnozu,ale ked ty dali 80% tak to nic dobre nebolo.....ked pojdes na nejake rengeni,vysetrenia,......tak neuskodis tomu,aby si preukazal ze to mas stale na figu,ale so zarobkom to nema nic polocne,len to papierovo skontroluju,idealne ked tam mas vysetrenie ktore to potvrdi ze sa to zazrrakom nezlepsilo,otec tam chodieval kazde +- 2 roky,a pritom mal taku diagnozu ze zlepsenie nie je realne mozne...
Mária27
07.12.21,19:58
Zákon o sociálnom poistení ani iný právny predpis neobmedzuje nárok na výplatu ani výšku invalidného dôchodku z dôvodu, že takýto dôchodca pracuje.
https://www.socpoist.sk/aktuality-invalidny-dochodca-o-invalidny-dochodok-nepride--ak-sa-zamestna/48411s63766c
Basillio 012
07.12.21,20:34
Ďakujem za odpoveď. Mam doložiť aktuálne záznamy od lekárov kam chodím a poslať to na socialku. Tiež si myslím ze to budu posudzovať len z papiera keďže tu máme covidka
Katy a R
07.12.21,21:01
určite majú aj na stránke aktuálne info ;) .. Dolož, čo chcú - dodrž termín. Intervaly na znovuposúdenie sú od jedného do 5 rokov - aj oznamujú nasledujúci termín ;) .Sú aj prípady - že nafurt (asi kde už žiadne zlepšenie nehrozí) . A doplním - že zrejme máš ID s poklesom schopnosti pracovať o viac ako 70% ☺
Basillio 012
07.12.21,21:04
Jasne ze doplním čas bude sedieť a áno mam 80 % no uvidime a ďakujem
veronikasad
07.12.21,21:59
Ak máš ID ako onkopacient, tam zvyknu pri prehodnocovaní % znižovať, keď je ochorenie v remisii.
Pozri kapitolu XI odd.A bod 7
veronikasad
08.12.21,06:58
Neda sa ten odkaz otvoriť, je to príloha c. 4 zakona o soc.poisteni