dlužanka
09.12.21,08:00
Zomrel náš zamestnanec, ktorý mal TPP a odpracoval 32 rokov , robím mu výplatu a neviem či má nárok podľa zákona na odstupné a odchodné.... ďakujem

Nebol dôchodca , nepoberal ani starobný ani invalidný dôchodok
Ešte mám otázku a čo mu patrí podľa zákona, výpočítala som mu mzdu za odpracované dni a preplatila dovolenku. Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Ďalšia kolegyňa mi povedala , že mu mám dať ešte 4 násobok jeho priemernej mzdy, ale mne sa to nezdá. ďakujem
ivka70
09.12.21,07:01
Pozri si podmienky v zakone, ak nebol uz dochodca, cize nejde o prve skoncenie PP po priznani dochodku, narok na odchodne nie je.
Rovnako odstupne, kedze ste s nim neskoncili PP z dovodov, kedy narok vznika.
zze/2001-311/76/1
zze/2001-311/76a/1
ivka70
14.12.21,04:44
V podstate vsetko, este si musis dat pozor, ci ma pozostalych, ktorym mozes mzdu do 4 nasobku priemernej mzdy vyplatit alebo pojde do depozitu a do dedicskeho konania (definuje ZP)
a musi vystavit pribuznym potvrdenie o zdanitelnej mzde ...do 3 mesiacov od umrtia musia za neho podat DP
ivka70
14.12.21,06:25
Dat mu odmenu mozete, to je na zamestnavatelovi ... ale ak mu date 4 nasobok mzdy a este k tomu standardnu mzdu a preplatenie dovolenky, budete mu mzdu musiet dat do depozitu a prihlasit do dedicskeho konania, lebo vyplatit manzelke, detom, ktore s min zili v spolocnej domacnosti, mozete max, do vysky 4 nasobku priemernej mesacnej mzdy - mozno tosi kolegyna pomylila ....

§35 Smrť zamestnanca

(1)Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.