korina87
09.12.21,11:12
služobná cesta konateľa (zaroven spoločníka) v jednoosobovej s.r.o - konatel nie je zamestnancom s.r.o a ani sa mi nevyplacaju odmeny - ako spravne postupovať???

Dobrý den. Chcela by som vas poprosit o pomoc a radu.
Mám nasledujúci prípad. Jednoosobová s.r.o kde spoločník je zároven konateľ bol na služobnej ceste..TEnto spoločník (konateľ) nie je zamestnany vo svojej s.r.o a nevyplaca si momentalne ani odmeny.
Bol na tuzemskej služobnej ceste, z ktorej by si chcel vyuctovat nasledovné náhrady :
- stravné
- náhrada za pouzitie svojho sluzobného vozidla
- Pohonné hmoty
- ubytovanie
Spracuje si cestovný príkaz a následne staci ked sa mu priznané cestovné náhrady vyplatia na jeho sukromny bankový účet?
Je potrebné tam riesit aj nejake "mzdové regitrácie" , prípadne vznikajú tam spoločnosti nejaké povinnosti v súvislosti s vyplatením a priznaním týchto cestovných náhrad tomuto konatelovi?


DAkujem velmi pekne za pomoc
veronikasad
09.12.21,10:16
Cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách, nie sú predmetom odvodov ani dane zo ZČ.
Stačí cesťák, PHM samostane nepreplácaš, pri použití sukr.mot.vozidla si uplatní sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podla TP.
korina87
10.12.21,10:47
dakujem..cize len zauctujem predpis..512/zavazky voci spolocníkovi a následne vyplatím priznané náhrady ano?
veronikasad
10.12.21,10:58
ano
korina87
10.12.21,11:16
dakujem