Andrea854
12.12.21,11:55
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako to funguje na Slovensku so zbieraním peňazí na stránke Kickstarter? Skúšala som si pozerať zákony a podľa nich, ak som to dobre pochopila, tak je to brané ako verejná zbierka a tú nemôže vykonávať fyzická osoba, takže by som si musela založiť občianske združenie. Príde mi veľmi nelogické kvôli jednej zbierke na stránke Kickstarter si zakladať občianske združenie, ale chcem sa ubezpečiť či sa zbieranie peňazí na tejto stránke naozaj berie ako verejná zbierka? Ak to tak je tak by som bola vďačná ak by mi niekto vysvetlil ako mám postupovať a či si naozaj si musím zakladať občianske združenie? Ak zbieranie peňazí na stránske Kickstarter nie je brané ako verejná zbierka tak mi prosím napíšte ako to potom funguje.
Vopred ďakujem každému za odpoveď.
Onko
13.12.21,11:38
Kickstarter určite nie je verejná zbierka, lebo verejná zbierka podľa slovenského práva slúži na humanitárnu pomoc. A Kickstarter slúži na podporu kreatívnej tvorby. Tú tvorbu je možné podporiť bez protihodnoty, vtedy je to dar, darujúci nič priamo za to nedostane, alebo je možné podporiť s tým, že prijímateľ podpory sa zaväzuje podporovateľovi dať niečo naspäť, spravidla výsledok tej tvorby, výsledné kreatívne dielo. V takom prípade ide o samostatne zárobkovú činnosť, pri kreatívnom diele zrejme podľa autorského zákona, treba byť evidovaný, platiť dane a odvody.