Monika68
26.09.06,08:08
Prosím o radu.
Spoločník s.r.o. platí kartou spoločnosti rôzne súkromné platby. Okrem iného sú tam aj platby v zahraničí za PHM a jedlo v reštaurácii, ktoré chce, aby som dávala do nákladov. (používa firemné auto)
1. môžem tak urobiť bez toho, aby som na každú platbu v zahraničí robila zahraničnú pracovnú cestu so všetkým, čo k tomu patrí? (myslím cesťák, diety a pod...)
2. ako sa účtujú bločky v cudzom jazyku, keď ani neviem presne identifikovať, čo na tom bločku je? Výška PHM sa napr. účtuje v plnej sume aj s daňou ako bola zrazená z účtu?
Vopred ďakujem všetkým.
danusi
26.09.06,08:04
Cesťák musíš urobiť, tankovanie v zahraničí môže byť po 350 km. Aspoň tak to platilo kedysi. Ale musíš mať doklad, teda bločik. Ak nevieš preložiť blok, pomôž si na internete (je tam toho dosť na preklady), alebo sa opýtaj konateľa čo to je a napíš si to na blok z druhej strany. Jedlá v reštaurácii účtuj na 513 - to je jedine repre.
Monika68
26.09.06,08:45
Cesťák musíš urobiť, tankovanie v zahraničí môže byť po 350 km. Aspoň tak to platilo kedysi. Ale musíš mať doklad, teda bločik. Ak nevieš preložiť blok, pomôž si na internete (je tam toho dosť na preklady), alebo sa opýtaj konateľa čo to je a napíš si to na blok z druhej strany. Jedlá v reštaurácii účtuj na 513 - to je jedine repre.

HM...350 km sa týka cestovných náhrad vyplatených za PHM. Platí to aj pri platbách PHM na služobné auto kartou v zahraničí? Bločky mám, aj zhruba viem čo na nich je, ale to stačí iba tá moja poznámka? PHM zaúčtovať v plnej výške, v akej bola platba stiahnutá z účtu?
Vyjadrite sa prosím ešte niekto.
Jozef I
26.09.06,09:04
Áno stačí iba tvoja poznámka na zadnej strane bločku. PHM zaúčtuješ v plnej výške ako bolo stiahnuté z účtu. Myslím že na všetky cesty nemusíš robiť cesťáky ak si konateľ nenárokuje vyplatenie diét. Všetky bločky na občerstvenie a pod. dáš na 513 repre.
Monika68
26.09.06,09:26
Áno stačí iba tvoja poznámka na zadnej strane bločku. PHM zaúčtuješ v plnej výške ako bolo stiahnuté z účtu. Myslím že na všetky cesty nemusíš robiť cesťáky ak si konateľ nenárokuje vyplatenie diét. Všetky bločky na občerstvenie a pod. dáš na 513 repre.

Jééj Jozef to si ma potešil. Spoločník si samozrejme nenárokuje na nič, len aby čo najviac z jeho súkromných platieb išlo do nákladov a čo najmenej na pohľadávky voči nemu. Čiže môžem zaúčtovať PHM v plnej výške a repre tiež bez cesťáku? Žiadne obmedzenie 350 km a pod.. nie je?
Jozef I
26.09.06,09:34
Ak má firemné auto, tak idú všetky phm do nákladov (samozrejme za účelom dosiahnutia zisku a nie súkromné) a na konci roka spravíš prepočet podľa techn. preukazu. V tomto prípade tých 350 km neeviduješ. Ak chce čo najviac mať v nákladoch a on má služobnú cestu, nevidím dôvod prečo by sa mu nemohol v tomto prípade spraviť aj cesťák a vyplatiť mu aj diety s vreckovým. Bude mať ešte väčšie náklady. ;) Samozrejme každá cesta či už napísaná len v knihe jázd alebo aj s cestovným príkazom by mala mať opodstatnenie a byť zdokladovaná za akým účelom bola vykonaná. :)
Monika68
26.09.06,09:46
Ak má firemné auto, tak idú všetky phm do nákladov (samozrejme za účelom dosiahnutia zisku a nie súkromné) a na konci roka spravíš prepočet podľa techn. preukazu. V tomto prípade tých 350 km neeviduješ. Ak chce čo najviac mať v nákladoch a on má služobnú cestu, nevidím dôvod prečo by sa mu nemohol v tomto prípade spraviť aj cesťák a vyplatiť mu aj diety s vreckovým. Bude mať ešte väčšie náklady. ;) Samozrejme každá cesta či už napísaná len v knihe jázd alebo aj s cestovným príkazom by mala mať opodstatnenie a byť zdokladovaná za akým účelom bola vykonaná. :)

Firemné auto má, ale pre firmu nevykazuje žiadnu činnosť a všetky jeho platby sú súkromné - iba ich chce použiť do nákladov. Neviem si veľmi predstaviť, ako by som si neustále vymýšľala zahraničné pracovné cesty, platby zo zahraničia sú dosť časté, celkom mi stačí, že vediem fiktívnu knihu jázd :eek: . Preto sa pýtam, či je OK, keď dám do nákladov platby za PHM a repre v zahraničí bez toho, aby by som musela robiť aj cesťáky ;) A účely svojich služobných ciest nech si potom vysvetľuje sám.
Jozef I
26.09.06,11:18
Firemné auto má, ale pre firmu nevykazuje žiadnu činnosť a všetky jeho platby sú súkromné - iba ich chce použiť do nákladov. Neviem si veľmi predstaviť, ako by som si neustále vymýšľala zahraničné pracovné cesty, platby zo zahraničia sú dosť časté, celkom mi stačí, že vediem fiktívnu knihu jázd :eek: . Preto sa pýtam, či je OK, keď dám do nákladov platby za PHM a repre v zahraničí bez toho, aby by som musela robiť aj cesťáky ;) A účely svojich služobných ciest nech si potom vysvetľuje sám.

No každá rada tu tak trochu zaváňa porušením bodu 14 Etikety Porady. Ale položím ti otázku, aby som ti vedel odpovedať. Keď je konateľ v zahraničí, čo mu napíšeš do knihy jázd? Konateľ koná za firmu a preto je konateľom. Ako to že "nevykazuje žiadnu činnosť" ? Do zahraničia chodí na jednania alebo na dovolenku?
Ale čiastočne ti odpoviem dopredu. Ak sa nedá odôvodniť jeho výlet do zahraničia, tak všetky náklady môžeš dať do účtovníctva ako nedaňové a nemusíš robiť cesťáky. použiješ účty 501-phm, 513-repre, Máš to čisté a máš to v nákladoch (ale nedaňových) ;)
Monika68
26.09.06,11:36
No každá rada tu tak trochu zaváňa porušením bodu 14 Etikety Porady. Ale položím ti otázku, aby som ti vedel odpovedať. Keď je konateľ v zahraničí, čo mu napíšeš do knihy jázd? Konateľ koná za firmu a preto je konateľom. Ako to že "nevykazuje žiadnu činnosť" ? Do zahraničia chodí na jednania alebo na dovolenku?
Ale čiastočne ti odpoviem dopredu. Ak sa nedá odôvodniť jeho výlet do zahraničia, tak všetky náklady môžeš dať do účtovníctva ako nedaňové a nemusíš robiť cesťáky. použiješ účty 501-phm, 513-repre, Máš to čisté a máš to v nákladoch (ale nedaňových) ;)

Jozef to ja vsetko viem ;) Ale nas spolocnik (nie konatel) je specialny pripad - on sa nicim neobmedzuje, nikomu neprisposobuje a uz vonkoncom nie mne, robi si tak ako chce a ja to mam uctovat. Ked povie, ze to chce mat v nakladoch, tak urcite nemysli PHM ako nedanove. Jedine jeho stastie je, ze ho vidim iba tak raz za stvrtrok, v kontakte sme iba mailami. Inak by som s tym uz davno sekla :eek: . Ale vsetci to pozname z praxe, ako sa pracuje.... ;) Takze skusme si odmysliet ze nevykazuje pre spolocnost ziadnu cinnost a ze tie cesty su sukromne :) a moja otazka znie:
Ked zauctujem platby kartou spolocnika v zahranici za PHM a repre priamo do nakladov, musim urobit aj cestak?
Dik ;)
Paula
26.09.06,11:43
Takze skusme si odmysliet ze nevykazuje pre spolocnost ziadnu cinnost a ze tie cesty su sukromne

Takto to môže ísť rok, dva, dvadsať....spotrebuje dve-tri cisterny pohonných hmôt a neprinesie to nikdy v budúcnosti žiaden efekt (zisk) pre spoločnosť, nebude k týmto nákladom nikdy žiaden podklad pre jednanie či fakturáciu ....a kto bude Tvoje účtovanie obhajovať? On? Kde máš záruku, že v tom nebudeš lietať sama?
Jozef I
26.09.06,11:49
moja otazka znie:
Ked zauctujem platby kartou spolocnika v zahranici za PHM a repre priamo do nakladov, musim urobit aj cestak?
Dik ;)

Moja odpoved znie: nemusíš robiť cesťáky.
Ale na to som už 2 x odpovedal v predošlých príspevkoch. ;) :)
Monika68
26.09.06,11:55
Moja odpoved znie: nemusíš robiť cesťáky.
Ale na to som už 2 x odpovedal v predošlých príspevkoch. ;) :)

Jozef tak dik moc :o))))))))
Monika68
26.09.06,12:01
Takto to môže ísť rok, dva, dvadsať....spotrebuje dve-tri cisterny pohonných hmôt a neprinesie to nikdy v budúcnosti žiaden efekt (zisk) pre spoločnosť, nebude k týmto nákladom nikdy žiaden podklad pre jednanie či fakturáciu ....a kto bude Tvoje účtovanie obhajovať? On? Kde máš záruku, že v tom nebudeš lietať sama?

Paula takto to ide uz nejake obdobie... ale su to jeho peniaze, jeho firma, co mozem robit, ked si nechce dat poradit a absolutne nema zaujem na tom, aby sa prisposobil zakonom? Ja si davam pozor na to, aby som si pre seba zalozila kazdu jeho mailovu odpoved a takto som kryta. Okrem toho nie som sama vo firme, kto vie, ako sa tu robi.... ;)