domi2
26.09.06,08:18
Stala sa mi príšerná vec.Uhradila som platbu 15 000,-Sk na nesprávny účet/ spravila som presmzčku bohužial ten vymyslený účet existuje/, skrátka som sa pomýlila,čo sa mi ešte nestalo.Mali ste už takýto prípad, ako ste ho riešili ? Dá sa vôbec riešiť, musí to vrátiť ten človek naspäť do banky?:mee:
Gabi03
26.09.06,06:30
Ak sa nemýlim, ak si ten dotyčný nechá peniaze, porušuje nejaký zákon. Bohužiaľ nemám poňatia, aký. Ale ty by si mal/a v každom prípade požiadať banku o vrátenie peňazí.
Jara
26.09.06,06:32
Je to teda riadna pálka. Navrhujem jednoznačne poprosiť o spoluprácu banku.
Paula
26.09.06,06:32
Ale banka je v tom nevinne :) Ona nemá šancu žiadať peniaze od "príjemcu" v tomto prípade.
liba2
26.09.06,06:34
Ak sa nemýlim, ak si ten dotyčný nechá peniaze, porušuje nejaký zákon. Bohužiaľ nemám poňatia, aký. Ale ty by si mal/a v každom prípade požiadať banku o vrátenie peňazí.Obávam sa, že toto nie je v kompetencii banky. Banka by vám mohla dať informáciu - názov účtu, kam by ste sa potom obrátili so žiadosťou o vrátenie sumy.
Dana K.
26.09.06,06:36
V tom lepšom prípade to ten človek, ktorý to dostal neoprávnene vráti. V tom horšom prípade si to nechá, ale môžete ho zažalovať za bezdôvodné obohatenie. Nakoľko banka nemôže poskytovať údaje klientov, mala by ona vo Vašom mene oznámiť dotyčnému, že platbu dostal neoprávnene. Treba to skúsiť čo najskôr.
Barbora.B
26.09.06,06:36
Ale za "spýtanie sa banky" nič nedá :)
Antonia1
26.09.06,06:40
Stala sa mi príšerná vec.Uhradila som platbu 15 000,-Sk na nesprávny účet/ spravila som presmzčku bohužial ten vymyslený účet existuje/, skrátka som sa pomýlila,čo sa mi ešte nestalo.Mali ste už takýto prípad, ako ste ho riešili ? Dá sa vôbec riešiť, musí to vrátiť ten človek naspäť do banky?:mee:
Mojej dcére prišli na účet chybným učtovaním banky pripísané chybné úhrady. Myslím, že treba požiadať banku o opravu. Banka jej potom napísala,že na základe zákona o PS č. 510/2002, Obchod. zák. par. 711, odst. 2 je banka povinná po zistení chybného účtovania bez zbytočného odkladu chybu opraviť. A nesprávnu úhradu jej potom stiahla hneď banka z účtu.
Paula
26.09.06,06:42
Mojej dcére prišli na účet chybným učtovaním banky pripísané chybné úhrady. Myslím, že treba požiadať banku o opravu. Banka jej potom napísala,že na základe zákona o PS č. 510/2002, Obchod. zák. par. 711, odst. 2 je banka povinná po zistení chybného účtovania bez zbytočného odkladu chybu opraviť.

Lenže v tomto prípade neurobila chybu banka.
Katarína STR
26.09.06,06:47
Ja som omylom pred cca 5timi rokmi uhradila 4000 Sk na chybný účet. Tiež som sa kompla v čísle.
Žiadala som banku, aby mi povedala, kto je majiteľom účtu, aby som ho mohla požiadať o vrátenie platby. Banka mi tieto informácie poskytla. Avšak odmietla bez súhlasu majiteľa účtu, aby mu siahli na peniaze. Bol to súkromný účet.
Po roku vypisovania tomu majiteľovi som to vzdala a zaúčtovala tak, aby mi to vypadlo z účtovníctva.
A čuduj sa svete po dvoch rokoch sa mi platba od majiteľa účtu vrátila.
Lenže už som ju nemala kam zaúčtovať. :D

Banka nesiahne na peniaze svojho klienta bez jeho súhlasu, ak neurobila chybu ona.
Antonia1
26.09.06,06:51
Lenže v tomto prípade neurobila chybu banka.

Myslím si, že aj tak sa treba informovať v banke..
Monika68
26.09.06,06:56
Mne pribudlo asi pred 5 rokmi na sporožírový účet v Slovenskej sporiteľni nečakane asi 10 000 Sk. Ako veľký poctivec bola som sa pýtať v banke, čo je to za číslo účtu a zistilo sa, že mestská príspevková organizácia sa pomýlila a zaslala na môj účet mzdu svojho zamestnanca - zhodou okolností to bol manžel zrovna tej pracovníčky sporiteľne, u ktorej som to nahlásila. Platbu mi sporiteľna hneď stiahla naspäť.
Katarína STR
26.09.06,06:59
Áno, ale ty si s tým súhlasila, je tak ?
dadika
26.09.06,07:04
Stala sa mi príšerná vec.Uhradila som platbu 15 000,-Sk na nesprávny účet/ spravila som presmzčku bohužial ten vymyslený účet existuje/, skrátka som sa pomýlila,čo sa mi ešte nestalo.Mali ste už takýto prípad, ako ste ho riešili ? Dá sa vôbec riešiť, musí to vrátiť ten človek naspäť do banky?:mee:

domi, ak poznáš účet na ktorý to odišlo/príjemcu/-napíš dotyčnému list. Ak nie, tak list adresuj príslušnej banke so žiadosťou, aby oslovili dotyčnú osobu-majiteľa účtu, že mu omylom bola zaslaná platba a žiadaš o jej vrátenie. Veľa šťastia a hlavne trpezlivosti ;)
Kalkulacka
26.09.06,07:06
To je problém, ale ja by som napísala list na riaditeľa banky a požiadala ho, aby môj list adresoval majiteľovi účtu, na ktorý som omylom poslala peniaze, kde by som ho požiadala vrátenie peňazí. Ale je to len na jeho vôli či mi peniaze vráti alebo nie, hlavne ak ide o fyzicku osobu. Potom vymáhať vrátenie peňazí cestou právnikov.
Pokiaľ nejde o život nejde o nič, všetko sa dá nejako vyriešiť.
Monika68
26.09.06,07:19
Áno, ale ty si s tým súhlasila, je tak ?

Neviem, či mňa si sa pýtala, ale ak áno, tak tu je opdoveď :)

Nie nikto sa ma nepýtal, či s tým súhlasím. Iba mi potom zatelefonovali, že to bola z príspevkovej organizácie uhradená mzda na chybý účet a že to vrátili späť. Neviem, či je takýto postup bežný, alebo či to urobili len preto,že to bola mzda manžela ich zamestnankyne.
Katarína STR
26.09.06,07:26
Áno, teba som sa pýtala. ;)

Ale ako si ty písala, prejavila si záujem zistiť, kto ti peniažky poslal a teda si šla do uvedenej bankovej inštitúcie.
Asi to brali ako tvoju iniciatívu vrátiť peniažky. :rolleyes:

No, veru neviem. Nezdá sa mi to úplne bežné.
Možno to bolo fakt asi len pre to, že to bol manžel ten pracovníčky.
kalkulka
26.09.06,10:34
Stal sa mi takýto prípad. Riešili sme to v spolupráci s bankou, do ktorej sme zasielali platbu. Na našu písomnú žiadosť banka príjemcovi zablokovala účet a vrátila peniažky späť. Ale upozorňujem ťa, treba konať rýchlo. Nevieš o koho ide.
domi2
27.09.06,11:55
Ahojte poraďáci
Ďakujem za príspevky, otvorila som to až dnes, lebo včera som lietala ohľadne tej nešťastnej platby po bankách.V sporiteľni boli dosť skeptický, v tatra banke mi slečna za prepážkou povedala, že možno sa to dá riešiť, nuž neviem.Napísala som žiadosť o prešetrenie ale nedúfam v nejakú ľudskú ochotu vrátiť peniaze naspäť.Najhoršie je to, že ja v kancelárii sedím asi tak s piatimi ľuďmi s prevádzky, tak sa snažím vždy robiť úhrady ráno, keď ešte nikto nie je v práci.No v ten hlúpi deň mi náš jeden klient asi tak 5 x volal, či som už poslala peniaze a tak sa to nejak idiotne zomlelo.Skrátka práca chvatná málo platná.Čaute držte palce.
liba2
27.09.06,12:03
Ahojte poraďáci
Ďakujem za príspevky.................... Čaute držte palce.Držíme palce aby nakoniec všetko dobre dopadlo :) .
Jana Acsová
27.09.06,12:33
Nám sa stal prípad, že klient uhradil chybne prevod v rámci Tatrabanky.
Začal konať ešte v ten istý deň ... nepamätám sa presne, či v ten deň, alebo na druhý banka vybavila vrátenie peňazí.
Toho, komu platbu uhradil nemusel vôbec kontaktovať. Ale bolo to v rámci jednej banky.
Jana Acsová
27.09.06,12:36
A ešte sa nám stal prípad, že bola platba (a nie malá) uhradená na nesprávny účet. Kým sme sa dostali k zaúčtovaniu tohto účtovného prípadu ... osoba, ktorá platbu obdržala ju už aj vrátila. Želám podobné vyriešenie prípadu.
uzivatel2
29.09.06,06:29
Mne sa stala opačná vec, na účet mi 10. v mesiaci omylom zaslali peniaze. Jednalo sa o súkromný účet, výpis 1 x mesačne, takže som to ani nezistila.
Zrazu som 20. dostala obálku s doručenkou s vyhrážkou, že som sa nezákonne obohatila. Môžem povedať, že sa ma to dotklo, lebo som o ničom nevedela.
Peniaze som vrátila späť, ale znášala som za takýto omyl náklady - poplatky za pripísanie čiastky na účet a potom poplatok za odoslanie peňazí. Takže miesto "nezákonného obohatenia" som bola stratová.
AHA
29.09.06,14:18
Banka síce nesmie povedať meno majiteľa účtu ale má právo stiahnuť tomuto klientovi mylnú platbu a vrátiť naspäť na účet na základe Vašej žiadosti
domi2
30.09.06,18:33
Ďakujem za povzbudenie, mám hlavu v smútku, ešte sa mi to nestalo a to robím dobrých 10 rokov účtovníčku.
ondrejvla
30.09.06,19:50
Buď rada, že sa ti to nestalo, keby si napríklad robila chirurga! Ešte stále sú to len peniaze, aj keď ich strata ťa určite mrzí, ale tu nejde o život! Držím všetky palce aby prišli späť!
lenkak
30.09.06,20:00
Aj mne sa to stalo, ale našla som komu som poslala nesprávne peniaze - inému dodávateľovi, jedno číslo v účte rozdielne. Požiadala som ich o vrátenie, behom dvoch dní peniaze boli naspäť.
lenkak
30.09.06,20:01
Prajem Ti, aby sa tvoja situácia vyriešila čím skôr a ku tovjej spokojnosti. Držím palce.