maryann
26.09.06,08:23
Ahojte poraďáci,

chcela by som sa spýtať ohľadom prenájmu strojov. Sme pobočkou belgickej firmy, ktorá je naším 100 %-tným vlastníkom a prenajíma nám stroje. Prenájom riešime tak, že z celkovej sumy faktúry odvádzame 5 % nášmu daňovému úradu. Chcem sa spýtať, vzťahuje sa na tento prípad dole citovaný zákon? A chápem to správne, že od 01. 05. 2006 sa už táto daň odvádzať nemusí?

§ 13 (zákona o dani z príjmu)


Oslobodenie od dane


(2) Od dane sú oslobodené aj


i) príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe, ktorá je daňovníkom členského štátu Európskej únie a ktorá je aj konečným príjemcom týchto príjmov od daňovníka podľa § 2 písm. d) druhého bodu, ale len ak do dňa výplaty príjmu, počas obdobia najmenej dvadsiatich štyroch mesiacov bezprostredne nasledujúcich po sebe
1. daňovník, ktorý tento príjem vypláca, má najmenej 25 % priamy podiel na základnom imaní konečného príjemcu tohto príjmu alebo
2. konečný príjemca tohto príjmu má najmenej 25 % priamy podiel na základnom imaní daňovníka, ktorý tento príjem vypláca, alebo
3. iná právnická osoba so sídlom v členskom štáte Európskej únie má najmenej 25 % priamy podiel na základnom imaní daňovníka, ktorý tento príjem vypláca, a zároveň má aj najmenej 25 % priamy podiel na základnom imaní konečného príjemcu tohto príjmu.
[Pozn. vyd.: písmeno i) nadobúda účinnosť 1.mája 2006.]
Vladimír Ozimý
26.09.06,07:04
no v paragrafe 16 ods 1 pism e je aj prenájom hnuteľných vecí...takže je to podľa tohoto paragrafu oslobodené...
maryann
26.09.06,07:09
Ďakujem ;)
misurka
14.11.06,15:23
Toto je síce pravda, ale je uvedené že sú oslobodené len príjmy podľa §16 ods. 1 písm. e) prvého a druhého bodu a nájomné je až bod 4.

citácia zákona: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

Len ma zavádza: a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????


no v paragrafe 16 ods 1 pism e je aj prenájom hnuteľných vecí...takže je to podľa tohoto paragrafu oslobodené...
misurka
15.11.06,16:43
Prosím, neviete ma niekto usmerniť?

Toto je síce pravda, ale je uvedené že sú oslobodené len príjmy podľa §16 ods. 1 písm. e) prvého a druhého bodu a nájomné je až bod 4.

citácia zákona: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

Len ma zavádza: a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????
misurka
10.12.06,14:10
Naozaj sa nenájde niekto, kto by mi poradil?????



Prosím, neviete ma niekto usmerniť?
misurka
13.12.06,19:56
Prosím , naozaj prosím o radu

Naozaj sa nenájde niekto, kto by mi poradil?????
misurka
09.01.07,19:44
Prosím Vás potrebujem pomôcť s výkladom:

citácia Zákona o DzP, §13 ods.2 písm j: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

"..... a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????

Ide mi jednoducho o to, že mater. spoločnosť, ktorá má sídlo v Belgicku nám na území SR prenajíma výrobné zariadenia. Štvrťročne nám faktúruje nájomné za tieto stroje. Vždy sme túto faktúru neuhrádzali v celk. sume, ale len v zníženej čiastke o zrážkovú daň (5%-nú - ako licenčné poplatky - zmluva o zamedzeni dvojitého zdanenia medzi SR a Belgickom), čiže našej matke sme vpodstate platili 95% z celk. fakt. sumy.

Avšak k 1.5.2006 dochádza k novelizácii zákona o DzP, kde sa novelizuje §13, ods.2 písm. j, kt. citujem vyššie a práve s výkladom tohto si neviem dať rady.

Vyplýva mi teda povinnosť platiť zrážkovú daň aj naďalej za nájom výrob. zariadení, alebo toto tiež spadá do: ....náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,... a tento nájom bude pre mňa od 1.5.2006 od dane oslobodený????

Ďakujem za Vaše drahocenné rady!!!!!
misurka
10.01.07,19:26
Naozaj sa nenájde nikto, kto by mi vedel poradiť?


Prosím Vás potrebujem pomôcť s výkladom:

citácia Zákona o DzP, §13 ods.2 písm j: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

"..... a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????

Ide mi jednoducho o to, že mater. spoločnosť, ktorá má sídlo v Belgicku nám na území SR prenajíma výrobné zariadenia. Štvrťročne nám faktúruje nájomné za tieto stroje. Vždy sme túto faktúru neuhrádzali v celk. sume, ale len v zníženej čiastke o zrážkovú daň (5%-nú - ako licenčné poplatky - zmluva o zamedzeni dvojitého zdanenia medzi SR a Belgickom), čiže našej matke sme vpodstate platili 95% z celk. fakt. sumy.

Avšak k 1.5.2006 dochádza k novelizácii zákona o DzP, kde sa novelizuje §13, ods.2 písm. j, kt. citujem vyššie a práve s výkladom tohto si neviem dať rady.

Vyplýva mi teda povinnosť platiť zrážkovú daň aj naďalej za nájom výrob. zariadení, alebo toto tiež spadá do: ....náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,... a tento nájom bude pre mňa od 1.5.2006 od dane oslobodený????

Ďakujem za Vaše drahocenné rady!!!!!
Milan Benka
10.01.07,19:40
Prosím Vás potrebujem pomôcť s výkladom:

citácia Zákona o DzP, §13 ods.2 písm j: príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého bodu a druhého bodu a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...

"..... a náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,...- myslí sa tým prenájom napr. strojov?????

Ide mi jednoducho o to, že mater. spoločnosť, ktorá má sídlo v Belgicku nám na území SR prenajíma výrobné zariadenia. Štvrťročne nám faktúruje nájomné za tieto stroje. Vždy sme túto faktúru neuhrádzali v celk. sume, ale len v zníženej čiastke o zrážkovú daň (5%-nú - ako licenčné poplatky - zmluva o zamedzeni dvojitého zdanenia medzi SR a Belgickom), čiže našej matke sme vpodstate platili 95% z celk. fakt. sumy.

Avšak k 1.5.2006 dochádza k novelizácii zákona o DzP, kde sa novelizuje §13, ods.2 písm. j, kt. citujem vyššie a práve s výkladom tohto si neviem dať rady.

Vyplýva mi teda povinnosť platiť zrážkovú daň aj naďalej za nájom výrob. zariadení, alebo toto tiež spadá do: ....náhrady za použitie alebo za poskytnutie práva na použitie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia plynúce zo zdroja na území Slovenskej republiky právnickej osobe,... a tento nájom bude pre mňa od 1.5.2006 od dane oslobodený????

Ďakujem za Vaše drahocenné rady!!!!!

Ide tu iba o tzv licenčné poplatky, nič iné. (v §13/2i)
misurka
10.01.07,19:49
to znamená, že v prípade prenájmu strojov sme aj naďalej povinní odvádzať 5%-nú daň?


Ide tu iba o tzv licenčné poplatky, nič iné.
ondrejvla
10.01.07,19:54
to znamená, že v prípade prenájmu strojov sme aj naďalej povinní odvádzať 5%-nú daň?

Mišurka! Teba tu vidieť? Rýchlo hovor, čo máš doma za poklad - dcéru,syna?
ondrejvla
10.01.07,20:12
§ 16
Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou

4. nájomné alebo príjmy plynúce z iného využitia nehnuteľností alebo hnuteľných vecí umiestnených na území Slovenskej republiky; hnuteľnou vecou umiestnenou na území Slovenskej republiky je aj dopravný prostriedok využívaný daňovníkom podľa § 2 písm. d) alebo stálou prevádzkarňou daňovníka podľa § 2 písm. e) v medzinárodnej doprave,

Miška, podľa ods.4. prenájom aj naďalej odvádzať 5%-nú daň. Ale radšej by som počkala na rady skúsenejších. Môj názor, áno. ods. 4. je prenájom a nie licenčné poplatky.
Milan Benka
11.01.07,06:59
to znamená, že v prípade prenájmu strojov sme aj naďalej povinní odvádzať 5%-nú daň?

Áno. . .