aagall
15.12.21,17:10
Prosím o radu, vytváram texty na základe autorskej licencnej zmluvy+dohoda o zdaneni neuplatnujuca zrazkovu dan (prijem zdanujem ja v danovom priznani), kt. je zaroven aj danovym dokladom pre objednavatela. Akým spôsobom je mozné vytvorit doklad, ak potrebujem zálohu od objednavatela? Kedže ziadne faktury nevytvaram..ďakujem
Mila123
15.12.21,17:16
v autorskej zmluve si dohodnite zálohu, kt. Vám objednávateľ podľa tejto zmluvy vyplatí....aj zmluva podľa autorského zákona je daňovým dokladom.........a DPH ste platiteľ podľa § 4 Zo DPH? zrejme nie...
aagall
15.12.21,18:19
Dakujem za radu :) cize to len uvwdiem v zmluve ako nejaky clanok/bod, ze sa pozaduje zaloha vo vyske XY, splatna v tom a tom termíne. A toto je pre objednavatela zaroven uctovny doklad, ze mi zalohu uhradil (ako nahrada povedzme za prijimovy)? Nie som platcom DPH vdaka este raz :)
avalik
16.12.21,07:50
Ak mate v zmluve, ze uhradena zaloha pri podpise zmluvy v hotovosti a skutocne aj bola zaplatena, tak ano zmluva sluzi aj ako prijmovy doklad.

Ak zaloha ma byt vyplatena v buducnosti, tak pri prevzati penazi v hotovost vy date odberatelovi potvrdenie (ppd), ze ste hotovost prijali.
Ak prijmete zalohu na ucet, ziadne potvrdenie nedavate.

PS: Zmluvu si dajte urobit pravnikovi, co sa rozumie autorskym honorarom.