vangel
17.12.21,18:00
Dobrý deň,

začiatkom mesiaca prišla vyúčtovacia faktúra za elektrinu a bol vyčíslený nedoplatok 265 Eur. Podľa mňa by mal nájomník uhradiť celú túto čiastku. Bod zmluvy, ktorý upravuje problematiku zálohových platieb znie nasledovne:

"V nájomnom je zahrnutá čiastka 200,- Eur určená ako zálohová platba na energie (voda, elektrika a kúrenie, TV a internet, poistné, fond opráv). Zmluvné strany sa dohodli, že prípadné nedoplatky, vzniknuté pri vyúčtovaní na základe skutočnej spotreby si nájomca vyrovná. Na tento účel je prenajímateľ nájomcovi na požiadanie povinný predložiť doklady, z ktorých vyplýva výška nákladov na energie za príslušné obdobie trvania nájmu."

Reálne mesačné náklady na byt ktoré viem vydokladovať sú cca 170 Eur. Znamená to, že nedoplatok musím zaplatiť ja (kvôli mesačnému rozdielu cca 30 Eur), alebo tento nedoplatok na elektrine je povinný zaplatiť nájomca v plnej výške?

Ďakujem.
Dáša_
17.12.21,17:32
veď predsa sám píšeš, že náklady sú 170€, dostávaš 200. Z rozdielu 30€ mesačne hravo nedoplatok pokryješ a ešte ti aj ostane. Keby si platil väčšie zálohy tak nedoplatok nevznikne. Naviac, u nás napríklad za jeden mesiac vždy záloha nie je strhnutá. A potom vznikne nedoplatok rovný plus mínus mesačnej platbe

Alebo inak, ty si vybral zálohy 200€ na energie a reálne si za ne zatial zaplatil iba 170. Podľa toho, čo píšeš
veronikasad
17.12.21,18:39
akú zálohovú platbu za elektrinu platí nájomník ? Je rovnaká ako uhrádzaš dodávatelovi elektriny ? Treba špecifikovať jednotlivé energie v nájomnej zmluve podla zálohového predpisu od jednotlivých dodávatelov.
jslancik
17.12.21,19:05
máš sproste spravenú zmluvu. a ešte si sa aj priznal, ako to v skutočnosti je.

skúsme ísť na to inak: čo je podľa teba ten rozdiel, tých 30€? tvoja šikovnosť? vychcanosť? ako sa hovorí, čo je tvoje, je aj moje. a čo je moje, do toho ťa nič :D

keď už nevieš prísť na to sám, tak si spočítaj podľa vyúčtovania (za celý rok) tie položky, ktoré máš v zmluve v tých 200€. a odpočítaj to od zaplatených záloh (200x počet mesiacov). neviem, ako inak robievaš vyúčtovanie, ale toto je jediný správny spôsob.