Kapo83
18.12.21,22:56
Dobrý večer prosím Vás chcel by som sa opýtať či mám nárok na urazovú rentu aj keď mi pracovný úraz nebol zamestnávateľom uznaný za pracovný a nepoberám teda ani úrazové dávky. Ale na základe toho úrazu som stratil schopnosť pracovať u rovnakého zamestnávateľa. Poprípade aké mám ešte možnosti?
Právnik mi povedal že ak sa chcem obrátiť na súd aby mi to bolo uznané ako pracovný úraz že by som potreboval znalecký posudok o mojom zdravotnom stave. Lenže nemôžem nájsť znalca ktorý by urobil mne ako súkromnej osobe tento posudok.
veronikasad
19.12.21,08:11
Na zaklade coho zamestnávateľ posudil, ze nejde o pracovný uraz? Ci islo o plne zavinenie urazu zo strany zameetnanca? Mas zdravotný posudok z pracovného lekárstva? (nie pracovnej zdravotnej služby zamestnávateľa)
buchač
19.12.21,09:08
Lenže nemôžem nájsť znalca
===============
Nemôžeš alebo nevieš ... čo je správnejšie ?

...ani minúta.
Pri počte 20 položiek na stranu (tých je 38) mi vychádza pekný počet...
https://obcan.justice.sk/infosud-registre/-/isu-registre/zoznam/znalec?ftq=zdravotn%C3%ADctvo&_isufrontreg_WAR_isufront_entityType=znalec&_isufrontreg_WAR_isufront_view=list
Katy a R
19.12.21,09:11
pre nárok na dávky úrazového poistenia musí ísť o pracovný úraz - ak teda sa nejedná o pracovný úraz - ťažko s tým niečo spravíš.
zze/2003-461/83
zze/2003-461/88/1
Musel by si dosiahnuť - že sa jedná o pracovný úraz ... ešte tuto pozri zaujímavý článok k zodpovednosti za pr. úraz
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiBoJjKzO_0AhWJ_aQKHdmUB2kQFnoECAYQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.prosman-pavlovic.sk%2F1-zodpovednost-za-pracovny-uraz%2F&usg=AOvVaw2OUMV2pAHgIXqUtE7pKsmO
- a nenapísal si PREČO neuznali PU? (veronika sa už pýtala) - to je dosť dôležité
Kapo83
19.12.21,09:32
lekársky posudok ešte nemám ten si chcem vypýtať od doktorky až keď budem rok na PN čo bude cca polovica apríla.
Kapo83
19.12.21,09:35
Viem že ich tam je veľa lenže som z trenčianskeho kraja takže som neskúšal ešte bratislava, košice a tak ďalej zatiaľ som písal 10 znalcom čo málo verejný mail odpísali mi 6 že sú zaneprazdnený pre prácu pre štát a políciu že súkromné nerobia. Písal som tak v okruhu 80 km od bydliska preto som sa pýtal či mám ešte nejaké možnosti ak nebude iná šanca rozšírim okruhu ktorých kontaktujem.
veronikasad
19.12.21,10:34
Od akej doktorky? Úrazovu rentu posudzuje pracovné lekárstvo
Kapo83
19.12.21,10:43
No nás pracovné ešte len pôjdem snažím sa vybaviť si skorší termín lebo keď som tam volal tak majú voľné až koniec marca začiatok apríla. Bol som v BB na pracovnom lenže oni dostali odpoveď z hygieny že musím do MT.
Kapo83
19.12.21,10:47
No lebo oni videli iba časť môjho zdravotného záznamu nevideli zvyšok a na základe toho neuznali pracovný úraz. Z mojej strany tam zavinenie bolo 0% čože plné zavinenie nesie zamestnávateľ lenže on si to nechce priznať a to je asi ten problém.
ivka70
19.12.21,10:56
Pracovny uraz uznava zamestnavatel pri jeho vzniku, posudzuje to, ako k nemu doslo, kto a akym podielom podonil na jeho vznik.
Zdravotny zaznam pri posudeni, ci islo alebo neslo o pracovny uraz nie je podstatny.
A to ti mal poradit aj pravnik - vysudit uznanie pracovneho urazu.
Ak si 3/4 roka na PN a stale to nie je pracovny uraz, tak sa snazis o nemozne.
Zacni tym, aby to zamestnavatel ako pracovny uraz posudil a podla toho postupoval.
Kapo83
19.12.21,11:25
Áno áno máš pravdu práve o to sa chcem aj pokúsiť len môj zamestnávateľ je štát v štáte toto som im aj ja povedal že ich nemá čo zaujímať môj zdravotný stav raz keď sa mi to stalo v práci pri plnení pracovných povinností tak podľa zákona 124/2006 je to pracovný úraz lenže oni nie. Tak preto som sa skontaktovať s právnikom len s ním som zatiaľ komunikoval iba mailom a telefonický a ten mi povedal žeby bolo dobré ten znalecký posudok lebo že na súde to je alfa - omega. Práve chcem ešte kontaktovať právnika že či by nebolo lepšie to dať na súd a súd nech si žiada znalecký posudok?
ivka70
19.12.21,13:48
Znalecky posudok treba na to ako a kde vznikol uraz.
Katy a R
19.12.21,17:56
Zase si nemysli, že zamestnávateľ môže len tak mírnix dírnix neuznať pracovný úraz ... a nepotrebuje na to tvoju zdravotnú dokumentáciu. Treba, aby bol riadne spísanný záznam, s uvedením všetkých skutočností - splnil si si všetky povinnosti? ... takže sa obávam, že tam bude pes zakopaný - či? (stále si nenapísal prečo neuznali - a čo je vlastne v tom zázname) Ono sa ťažko teraz bude dokazovať - ale ak si si istý, tak rieš. Ešte by som dala do pozornosti inšpektorát práce - ale ten o tom nerozhoduje, len odporúčanie možno dáva.. Rozhodnúť by mal súd.
veronikasad
19.12.21,18:00
Bol spísaný záznam o úraze, ktorý si podpísal ?
Kapo83
19.12.21,18:07
Nie práveže záznam o úraze spísaní nebol iba oznámenie o udalosti. Na základe toho sa aspoň môžem domáhať že sa to stalo v práci.
ivka70
20.12.21,04:56
Preco nebol spisany zaznam o uraze, ked ty tvrdis, ze islo o pracovny uraz?
Skus popisat, ako kde k tomu doslo . ...