Pani Oravcová
28.12.21,21:28
Zdravím všetkých
Chcem sa spýtať predeďujem si pozemok a je nás 5 dedičov. 3 dedičia boli ústretový dohodli sme sa a boli vyplatený na základe ohodnotenia pozemku a prenechali mi tak svoje podiely tým, že sa ich vzdali pred notárom v môj prospech. Ale štvrtý dedičia chcú za svoj podiel astronomickú sumu oveľa vyššiu ako je ohodnotenie pozemku. Prejednávanie dedičstva práve prebieha a bolo odložené na január. Zachovali sme sa čestne voči každému.Chcem sa spýtať čo máme robiť a ako ďalej postupovať. Lebo toto je doslova vydieranie zo strany jednej rodiny.Vyhrážajú sa a chcú aby to notár dal tak aby im patrila jedna patina a nám štyri patiny. Doslova ma chcú potom vydierať keď budú spoluvlastníkmi pozemku pretože vedia že môj syn tam nebude môcť stavať. Prosím Vás ako postupovať proti takýmto vydieračom? Ďakujem vopred za každú dobrú radu.
Katy a R
28.12.21,20:53
Ak vás je 5 zákonných dedičov - tak neviem, aký je problém? Každý z dedičov má nárok na svoj zákonný podiel (1/5). Ak teda sa nedohodnete inak. To, že to chceš inak, ale nevieš sa dohodnúť so všetkými, nič na veci nemení. Možno si tam tiež chú postaviť dom, alebo ktovie aké majú plány? Ak sa inak nedohodnete - notár to tak pošle na kataster (4/5+1/5). No a potom možno by ste mohli návrh na súd k vysporiadaniu spoluvlastníckych podielov - a ktovie, či to nebude stáť oveľa viacej ? (určite je lepšia, rýchlejšia aj lacnejšia nejaká dohoda - to už je len na vás) :)
buchač
28.12.21,20:56
Vyhrážajú sa a chcú aby to notár dal tak aby im patrila jedna patina a nám štyri patiny.
-------------------------
Pfúúúú....ešteže tak.
Lebo by mohli chcieť aj opačne...;) :D
================
chcú za svoj podiel astronomickú sumu oveľa vyššiu ako je ohodnotenie pozemku.
------------------------
Toto je úplne nepodstatné.
Ohodnotená cena je pre účely dedičského konania.
Predajná cena je trhová...
Ale je pravdou, že niekedy medzi nimi nie je veľký rozdiel.
ivka70
29.12.21,03:43
A tym vydieracom myslis, seba alebo toho, kto ti ten podiel nechce prepisat? :)
Mária27
29.12.21,08:36
Keďže ide o stavebný pozemok, notár nemusí na drobenie pozemku. prihliadať; ak sa nedohodnete inak, notár vám dedičstvo rozdelí podľa dedičských podielov.
Ak sa dohodnete na 4/5 a 1/5, budeš väčšinovým spoluvlastníkom a budeš rozhodovať o hospodárení. Spoluvlastník môže vyžadovať od teba úhradu za užívanie 1/5 (akoby bezdôvodné obohatenie).

Pri stavbe domu by syn mal preukázať, že je vlastníkom (§ 58 ods. 2 stavebného zákona), teda by si mu to mal previesť ( niekedy daň z príjmu). Spoluvlastník pozemku by bol účastníkom konania a mohol mať námietku, lebo ide o dôležitú zmenu veci - mohol by to dať na súd (§ 139 obč, zákonníka).

Bežná prax stavebných úradov je, že nevydajú stavebníkovi stavebné povolenie bez preukázania súhlasu všetkých spoluvlastníkov so zriadením stavby na tomto pozemku. Riešením je zrušené podielové spoluvlastníctvo k danému pozemku - to by dával syn.