Akord
26.09.06,09:38
Neštastné ročné zúčtovanie.

Firme vznikol nedoplatok na Zdravotné poistenie, zistený pri ročnom zúčtovaní za rok 2005.

Je to v PÚ náklad roku 2006, keď som sa ho dozvedel iba z vyúčtovania 30.6.2006 a zaplatím ho do 30.9.2006? Je to aj odpočítateľná položka zamestnanca pri mesačnej mzde ak aj jemu vznikol nedoplatok? Ovplyvní mu to základ dane zo závislej činnosti za príslušný mesiac roku 2006?

Ďakujem za odpoveď.

Miloš
alušik
26.09.06,07:42
- nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia je u daňovníka s príjmami zo závislej činnosti (zamestnanca) poistným, ktoré je povinný platiť zamestnanec (§ 5 ods. 8 zákona č.595/2003 z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) a znižuje úhrn jeho zdaniteľných príjmov v mesiaci zaplatenia tohto nedoplatku - § 35 citovaného zákona (resp. zníži úhrn jeho ročných príjmov zo závislej činnosti pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň alebo pri podaní daňového priznania napr. v prípade, že zaplatí nedoplatok poštovou poukážkou v prípade, že v danom mesiaci nemá príjem),

- preplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia je príjmom podľa § 8 ods.1 písm. k) zákona o dani z príjmov tzn., že zamestnancovi v čase vyplatenia preplatku prostredníctvom zamestnávateľa neovplyvní úhrn jeho príjmov ani základ dane (pri spracovaní mzdy sa bude chovať ako príplatok k čistej mzde). Zamestnancovi v tomto prípade nie je možné vykonať ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2006 z dôvodu, že má iný druh zdaniteľného príjmu a preto je povinný podať daňové priznanie podľa § 32 zákona.

- ustanovenie § 8 ods.3 zákona o dani z príjmov sa týka vyčíslenia základu dane daňovníkom -fyzickou osobou, ktorému plynul príjem podľa § 8 ods.1 písm. k) zákona o dani z príjmov. (Zamestnávateľa ako platiteľa dane sa týka len § 5 a s ním súvisiace ustanovenia - § 35 až 39, § 43 citovaného zákona)

- U zamestnávateľa je to riadne uznaný náklad roku 2006.;)
vieroslava
12.01.10,08:38
V júli 2008 som prerušila živnosť z dôvodu predčasného odchodu do dôchodku. V roku 2009 mi pri RZZP vznikol dosť veľký nedoplatok, ktorý som aj uhradila. V roku 2009 som mala iba príjmy z prenájmu, ktoré uvádzam v DP za rok 2009. Môžem si uplatniť ako odpočítateľnú položku v DP aj zaplatený nedoplatok v ZP a platby na DDP, ktoré si tiež ešte platím?
an-ps
02.03.10,07:42
SZČO, ktorý ukončil živnosť, vrátili preplatok na zdravotnom poistení. Má tento preplatok uviesť v daňovom priznaní? Ak áno, zaradiť to do §8? logickejšie sa mi zdá zaradiť to do §6 (keďže si za minulý rok uplatňoval výdavky na poistné):
Príjem za základe faktúr: 5000,-
preplatok zo zdravotnej poisťovne 110,-
Takže sumu 5110,- uvediem v tab. 1, r.2, r. 9, r.11 ???
an-ps
03.03.10,08:00
SZČO, ktorý ukončil živnosť, vrátili preplatok na zdravotnom poistení. Má tento preplatok uviesť v daňovom priznaní? Ak áno, zaradiť to do §8? logickejšie sa mi zdá zaradiť to do §6 (keďže si za minulý rok uplatňoval výdavky na poistné):
Príjem za základe faktúr: 5000,-
preplatok zo zdravotnej poisťovne 110,-
Takže sumu 5110,- uvediem v tab. 1, r.2, r. 9, r.11 ???

Už som si niečo ohľadom tejto témy zisťovala, takže, dala by som to do §6, ale nie len to, čo poslala zdr. poisťovňa na účet ale aj sumu zrazenej dane a túto daň potom uviesť na r. 99.
Je to takto správne? :eek:
Zoltán Kovács
03.03.10,08:03
Už som si niečo ohľadom tejto témy zisťovala, takže, dala by som to do §6, ale nie len to, čo poslala zdr. poisťovňa na účet ale aj sumu zrazenej dane a túto daň potom uviesť na r. 99.
Je to takto správne? :eek:


Správne. Preplatok uvádzať brutto, a zrazenú daň vysporiadať v DP.
an-ps
03.03.10,10:52
Ďakujem Zoltán!
an-ps
04.03.10,06:50
Správne. Preplatok uvádzať brutto, a zrazenú daň vysporiadať v DP.

Takže som zasa mimo obrazu, lebo všade sa píše o zrazenej dani a keď pozerám na prehľad došlých a vrátených platieb zo zdr. poisťovne, tam žiadne údaje o zrazenej dani niesú!:eek:
Len sumy, ktoré boli zaslané zdr. poisť. a suma preplatku, ktorá aj prišla na účet.

Sumu zrazenej dane si viem vypočítať, ale predsa, netreba doložiť potvrdenie zo zdrav. poisť. k DP? Túto zrazenú daň uvediem na r. 99 a tam je poznámka o doložení dokladov...
Mám požiadať zdr. poisťovňu a zaslanie tohoto potvrdenia? Alebo ho nemusím k DP dokladať?
lenkam68
04.03.10,08:07
Potvrdenie o zrazenej dani ti mala zdrav. poisťovňa zalslať automaticky a keď tak neurobila, vyžiadaj si ju a kópiu prilož k DP.