keram22
31.12.21,14:47
Ahojte. Moja babka má brata, ktorý je v domove dôchodcov s demenciou, bol zbavený svojprávnosti. Ostal po ňom dom na dedine, v ktorom predtým býval, kde mu však patrí len polovica. Druhá polovica patrí jeho sestre (mojej babke).

Dom je starý, z vaľkov a má strechu vo veľmi zlom stave. Jedna stena domu je vlastne hranicou pozemku so susedmi, ktorí sa už sťažovali, že padajú škridle zo strechy k nim. Majú malé deti, každý sa bojí, že sa stane nejaký úraz.

V dome uź hodnú chvíľu nikto nebýva. Otázka je, čo s tým domom. Dal by sa nejak predať, aj keď polovičný vlastník je nesvojprávny? Babka nemá peniaze na to, aby dala ten dom opraviť a otázne je, či sa ho vôbec oplatí opravovať a či by ho prípadny kupec nechcel rovno zbúrať a postaviť nový.

Výmenu strechy za novú vrátane dreva nám vyčíslili na cca 18 - 20 000 eur, keďže všetko drevo je zhnité. Jej brat do domu nikdy nič neinvestoval, a tak aj vyzerá dom aj pozemok. Pozemok má síce asi 18 árov, no je úzky. Dom je len dvojizbový v hroznom stave, nemá ani kúpeľňu a WC. Ďalšie miestnosti majú samostatné vchody z vonku (sú ďalšie 2, kde sa plánovala kúpeľňa a ďalšia obytná miestnosť, no nakoniec tam len skladoval veci).

Zaujímalo by ma teda, čo by ste robili vy, ak by ste mali takýto dom, ktorý je momentálne skôr na príťaž a či sa dá nejak predať. Investovať do domu nechce veľmi nikto hlavne preto, že je v zlom stave a aj preto, že ak by babkyn brat zomrel, nezdedila by jeho polovicu len ona. Je to starý mládenec a mali ešte jedného už zosnulého brata, po ktorom ostali deti, ktoré by tiež dedili časť z jeho polovice.
ivka70
31.12.21,14:10
Za cloveka zbaveneho svojpravnosti kona jeho opatrovnik.
Pri predaji domu by dedici dedili peniaze z predaja, ak by neboli pouzite na jeho opatrovanie.
https://nanicmama.sme.sk/pravna-poradna/ako-postupovat-pri-nakladani-s-majetkom-osoby-zbavenej-svojpravnosti

A kedze samotna stavba ohrozuje susedov, ma babka ako spoluvlastnik aj povinnost tomu zabranit, cize konat co najrychlejsie.
pavol54
31.12.21,15:38
Prípadný kupec by ho kúpil za cenu pozemku, zníženú o náklady na demoláciu, lepšie by bolo po dohode so stavebným úradom ho svojpomocne strhnúť a potom predať pozemok