Janka.117
02.01.22,13:00
Prosím o info. V roku 2021 som poberala Rodičovský príspevok od 01-05/2021 následne som si 06-07/2021 vyčerpala dovolenku + mi vyplatila firma zostatok dovolenke takže som mala za dva mesiace príjem. následne od 08/2021 až do 12/2021 som bola evidovaná na úrade práce a poberala dávku v nezamestnanosti. Môžem si v roku 2022 podať daňové priznanie a požadovať vratku dane? a ďalej môže si aj môj manžel na mňa uplatniť NČZD na manželku? nakoľko som mala príjem iba za dva mesiace?

Príjem za dva mesiace nepresiahol sumu 1 500 €, dávka v nezamestnanosti bola vo výške 2900 €.
veronikasad
02.01.22,12:16
Daňové priznanie typu A si podat mozes, určite budeš mať preplatok dane. Alebo pozisfsj posledneho zamestnávateľa na predpisanom tlačive o vykonanie ročného zúčtovania dane.
Manzel si môže uplatniť pomernu časť NCZD na manželku za obdobie starostlivosti o dieťa do troch rokov veku. Neviem ci mu nejaká duma vyjde, leho do vlastného príjmu manželky sa započítava aj dávka v nezamestnanosti za celé obdobie roku 2021
ivka70
02.01.22,15:24
Ak si nejaku dan zaplatila za tie 2 mesiace, tak sa ti nejaka dan urcite podanim DP vrati. typu A.
Ak tvoj prijem +podpora presiahli nezdanitelnu cast ZD na danovnika, manzelovi nevyjde za teba vratenie dane. Moze si uplatnit len rozdiel a len za obdobie RD.
Janka.117
02.01.22,16:01
ďakujem za odpoveď. Spočítala som si príjem + podporu a je to suma 4200 €, NČZD na manželku je suma 4 124,74 takže si zrejem on nemôže uplatniť nič, ja si len podám daňové priznanie a za tie dva mesiace mi daň vrátia ak uvažujem správne
Mila123
02.01.22,16:19
príjem má byť: hrubá mzda (za rok 2021) - zaplatené poistné na strane zamestnanca (za rok 2021) + vyplatené dávky poistenia v nezamestnanosti v roku 2021 (nie za rok 2021)+ ostatný príjem ako stravné lístky, osolbodené plnenia, plnenia, ktoré nie sú zdaňované........
postupujete podľa § 11, ods. 4 pís. b ZDP....b) vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie........všetko ostatné patrí do príjmu manžekského partnera......