klarin
03.01.22,10:35
Prajem pekný deň. Moja otázka: SZČO (neplatca DPH, jednoduché účtovníctvo) zakúpil osobný automobil v r.2015. Posledné dva roky však uplatňuje paušálne výdavky. Za automobil platí každý rok daň z mot.vozidla. Auto chce z podnikania preradiť do osobného užívania. Stačí urobiť kúpno predajnú zmluvu kvôli prepisu z IČO na rodné číslo, predať ho sám sebe za nejakú zostatkovú cenu, ktorá následne bude zdanená budúci rok ako príjem? Môže byť na zmluve uvedený dátum 31.12.2021, aby sa za r.2022 už nemusela platiť daň? Ďakujem
Ester plus
03.01.22,13:51
Stačí vyznačiť na karte majetku že ide o vyradenie preradením do osobného vlastníctva. Kúpno predajna zmluva sa v tomto prípade nerobí, nakoľko ide o prevod tej istej osoby ktorá ho aj získa do osobného vlastníctva. Zdaniteľný príjem v tomto prípade nevzniká. Od dátumu vyradenia začína plynúť päťročná lehota počas ktorej ak sa auto ďalej predá tak podlieha dani z príjmu.
klarin
06.01.22,09:27
Ďakujem za odpoveď
klarin
30.01.22,08:57
Dobrý deň,ešte by som sa chcela informovať,či mi vzniká povinnosť zaslať tlačivo Oznámenie o zániku daňovej povinnosti kvôli dani.Dakujem
Ester plus
30.01.22,09:05
Len v priznaní k DzMV uvedieš dátum zániku daňovej povinnosti 31.12.2021