LazarusLong
04.01.22,13:08
Podľa zákona o bankách má právo žiadať dokumenty, ktoré potvrdzujú meno, trvalý pobyt... Nikde ale nie je stanovené, že jedným z tých dokumentov je občiansky preukaz. Pas plus potvrdenie o trvalom pobyte obsahujú všetky potrebné informácie.

Tipujem, že súkromné podniky majú právo odmietnuť klienta, alebo s ním rozviazať zmluvu bez udania dôvodu. Pri prísne regulovanom odvetví, ako bankovníctvo by som ale predpokladal nejaké výnimky.
romana147
04.01.22,12:13
"dokumenty, ktoré potvrdzujú meno, trvalý pobyt
"môžeš aj rodný list a trvalý pobyt
LazarusLong
04.01.22,12:21
Čiže banka teda nemá právo odmietnuť klienta, ktorý jej tieto dokumenty poskytne?
ivka70
04.01.22,13:36
Banke nikto nemoze nariadit uzavriet zmluvu.
Moze kludne odmietnut klienta, ktory jej nedokaze alebo nechce poskytnut relevantne dokumenty, ktore jej interne predpisy definuju a ktore k zmluve vyzaduje.
duves
04.01.22,13:41
Na rodnom liste nie je fotografia a nie je to doklad totožnosti.
LazarusLong
04.01.22,14:00
Rozumiem, ale banka napríklad nemôže mať interný predpis: "černosi si nemôžu otvoriť bežný účet". Zaujímalo by ma, či ten interný predpis o občianskych preukazoch je prípustný. Ideálne by bolo, ak by ste mi dali paragraf zákona. Prehľadal som zákon o bankách aj zákon o občianskych preukazoch ale nič relevantné som nenašiel.
ivka70
04.01.22,14:16
Mať tak tvoje starosti ...
A čím by si sa chcel ty pri uzatváraní zmluvy preukázať?
Katy a R
04.01.22,15:04
pokiaľ viem, tak pas je dokladom totožnosti, takže neviem, že v čom je problém ? Na základnú identifikáciu klienta by mal stačiť;) Samozrejme, fin. inštitúcie môžu vyžadovať v súvislosti s obchodom aj iné "zaujímavosti" - to už vlastne záleží od toho, že o čo a o koho sa jedná;) - či nejde o nejakú neobvylú operáciu, alebo či nie si politicky exponovaná osoba , alebo čojaviemčoešte ...)
k tomu dokladu pozri § 7 a 8 .. pípadne aj celý zákon mrkni
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjn99a9upj1AhWE2KQKHVxuDDUQFnoECAcQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.slov-lex.sk%2Fpravne-predpisy%2FSK%2FZZ%2F2008%2F297%2F&usg=AOvVaw2iDcGXbgCZedIujpFXbOUs
kn-alka
04.01.22,15:17
už je to dávno, ale pri úvere na byt sme potrebovali v banke 2 doklady totožnosti s fotkou, OP+pas, alebo vodičský preukaz ... aj som si hovorila, že pas povinný nie je, vodičský tiež nemajú všetci, to si akože nemôže vybaviť úver človek bez pasu a vodičáku?
Katy a R
04.01.22,15:39
aj tel. operátor to voľakedy pýtal ... som sa na tom zabávala, že som si VP spravila kvôli telefónu;) .
A len ešte - niekto má len pas - a OP vôbec nemusí mať;)
buchač
04.01.22,15:45
Katy a R (Dnes 17:39)
A len ešte - niekto má len pas - a OP vôbec nemusí mať
====================
Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak zákon neustanovuje inak.
Katy a R
04.01.22,15:52
srandista ... keď už, tak sa bavíme o klientoch banky ;)
Ďuri - len pre teba - moja kamoška vôbec nemá OP ... a si predstav, že má aj účet v banke, je klientkou banky, dokonca je aj klientkou poisťovne ... jej dokladom totožnosti je pas.
duves
04.01.22,16:18
V pase je zaznam o TP?
buchač
04.01.22,16:21
Katy...tak to je kamoška na tom dobre...
Ja ti nemám OP, nemám ani pas, nie som vlastníkom vodičáku, nemám ZP...a pritom cestujem hore dole, jazdím na aute a strieľam si z kadekoho, mám aj účet v banke, dokonca mám poistené nehnuteľnosti, auto a aj nás...
romana147
04.01.22,16:55
TtAJNE SI MYSLíM, žE NA RODNOM LISTE JE RODNé číSLO A TO JE PODLA MNA NA IDENTIFIKáCIU
romana147
04.01.22,16:59
Tajne si myslím , že na RL je r.č. a to by mohlo na identifikáciu stačiť
napr NZI nechcel fotku a na základe r.č. mi poslal green pass
duves
04.01.22,17:00
tak mysli tajne ďalej
misoft
04.01.22,17:41
LazarusLong - banky žiadajú preukaz totožnosti! A čo je preukaz totožnosti? Občiansky preukaz, alebo pas, ktoré vydáva ministerstvo vnútra! Takže banka na overenie vyžaduje oprávnene, ak má s niekým uzavrieť nejakú zmluvu a pod.
romana147 - neviem či chápeš pojem preukaz totožnosti a ako preukážeš, že si to skutočne ty pomocou rodného listu, keď tam nie je ani tvoja grafická podoba. Okrem toho - nové OP už budú mať biometrické údaje (teda aj možno odtlačky prstov, digitálna podoba tváre), už sa vydávajú aj pasy s biometrickými údajmi - a ten rodný list toto všetko má? Nemá - len vytlačené údaje a kolok. Veď by stačilo si "požičať" RL suseda a v banke si vziať pôžičku 1000000€ + hypotéku a banka by to potom od neho pýtala? Väčšiu debilinu tu ešte nik nevypustil.
Green Pas - to je len potvrdenie, kde (podľa správnosti) by odčítali údaje a stav a mali by si overiť totožnosť - stačí len nahladnutím a porovnaním údajov na greenpase a OP.
veronikasad
04.01.22,17:42
Prečo si banky skenujú občianske preukazy ? Keď som sa voči tomu ohradila, doporučili mi zrušenie účtu v ich banke...
misoft
04.01.22,17:57
Tiež otázka do fóra - ale asi preto, aby v tých dokladoch banky polo potvrdené, že overovali totožnosť z OP - inak taký sken je pre banku len obrázok, lebo s nim nemôžu nič iné robiť, len archivovať. Na nejaké účely je totiž nepoužiteľný.
duves
04.01.22,18:51
Aj u nas v banke, kde pracujem sa skenuju.
duves
04.01.22,18:56
Ved toto. V 78 roku na prijimačky na strednu školu chceli odo mna OP. Nemal som (dostal som ho asi až v maji 1978), to bol april 78 a určitelka, čo tam dozorovala pytala OP na preukazanie totožnosti. Mal som rodny list. Vraj to može byť uplne ina osoba, čo tam prišla. Dnes je tomu kolko kolko rokov po takej udalosti? Velmi vela. Ak niekto nerozumie, čo je doklad na preukazanie totožnosti, tak to je potom ťažká reč.
Katy a R
05.01.22,08:32
pre duves - tak, ako už napísal zadávateľ - k pasu je aj potvrdenie o trvalom pobyte;)
besttracker
05.01.22,19:00
robil som vklady do VUB banky ,a tam nic ine ako PLATNY obciansky neakceptovali ,obciansky som mal prepadnuty asi mesiac po jeho platnosti ,neakceptovali ani vodicky ani PAS !!! a to som chcel len vlozit na ucet,maju to udajne vo svojich obchodnych podmienkach,lebo som sa pytal cez ich formular na stranke....musela to ist vlozit ina osoba ,len pre to lebo som nemal platny obciansky,hoci ostatne doklady boli..