gullit
26.09.06,10:25
Mame vo firme specificky problem - nas dodavatel nam omylom fakturoval sluzby s DPH a po roku prisiel na to ze platcom DPH nie je. Samozrejme ze my sme si jeho IC DPH neoverovali (na fakture ho mal uvedene - bolo tam automaticky doplnene jeho fakturacnym programom) a DPHcku sme si uplatnovali na vstupe. Ako to teraz opravit? Riesenim moze byt vystornovanie vsetkych jeho faktur a vystavenie novych s tym, ze my by sme museli podat dodatocne DPHckove danove priznania. Problemom vsak je, ze stornom by sme napr. teraz v septembri minusovali naklady a zaroven na zaklade novych (opravenych) faktur uctovali opat v septembri naklady. Celkova fakturovana suma by sa nezmenila, zmenilo by sa len rozdelenie tejto sumy na cenu bez dph a dph - nove faktury by uz dphcku neobsahovali - cize rozdiel medzi stornom nakladov a novym zauctovanim by bol kladny. Su taketo naklady danovo uznane??? Suvisia sice so starymi obdobiami ale na chybu sa doslo az teraz. Vopred vdaka za rady.
Ľuba
26.09.06,08:52
Ja by som urobila dodatočné DPH za všetky obdobia, ktorých sa to týka (tuším sa to môže robiť najviac 12 mes. dozadu).

Čo sa týka zvýšených nákladov - rozdelila by som ich na tie, ktoré sa týkajú roku 2006 a tie za rok 2005. Náklady za rok 2006 by mali byť daňovo uznané v tomto roku, náklady za r. 2005 - ak je to významná suma - dať dodatočné priznanie, ak nie tak ako nedaňové náklady v r. 2006.