Eva99
05.01.22,07:17
Má neplatiteľ DPH povinnosť vystaviť faktúru na poskytnutie služby-školenie?
Poskytnuté jednodňové školenie, úhrada vykonaná na základe záväznej prihlášky, na záver vystavené osvedčenie.
Mne vychádza, že nemá povinnosť vystaviť faktúru a účastník môže účtovať na základe prihlášky, osvedčenia a pohybu na účte, ale potrebovala by som sa oprieť o zákon, keďže účastník sa dožaduje faktúry, že inak si to nemôže zaúčtovať do účtovníctva. Vedel by ma niekto prosím usmerniť?
Veľmi pekne ďakujem...
kn-alka
05.01.22,06:55
vystaviť faktúru má povinnosť len platca DPH


... ale .... z dôvodu jednoduchosti účtovania odporúčam aj neplatcovi DPH vystavovať faktúru, hlavne ak ide o odberateľa - podnikateľa
Eva99
05.01.22,06:58
Áno, ďakujem veľmi pekne, do budúcna sa už bude radšej vystavovať, ale neviem ako to vyriešiť teraz. Školenie bolo ešte v minulom roku a faktúru žiadajú teraz. Zrejme pýta účtovnícka k DP a neviem, o čo zákonné sa oprieť... Je možné na oboch stranách účtovať na základe záväznej prihlášky, vydaného osvedčenia a vykonanej úhrady na BÚ?
kn-alka
05.01.22,07:06
a čo ti bráni vystaviť jednu faktúru na minulý rok s minuloročnými dátumami? K tej prihláške a osvedčeniu pridáš ešte aj faktúru
Eva99
05.01.22,07:14
No školenie bolo ešte v októbri, ja už to mám zaúčtované cez ID v októbri...
V zásade by som mohla ešte k 31.12.2021 vystaviť, s dátumom dodania v októbri a ja opravovať spätne svoje účtovníctvo, ale ak je to takto zákonne v poriadku, prečo by som to mala robiť?
Myslela som, že bude jednoduchšie podať druhej strane argument, prečo je to takto správne a nech aj oni účtujú na základe prihlášky, osvedčenia a platby... Len mi chýba ten správny zákonný argument :-)
kn-alka
05.01.22,07:38
nemusíš nič účtovať, pod to ID priložíš faktúru, neviem čo nad tým toľko lamentuješ

... a len im napíš, že neplatca DPH nemá povinnosť vystaviť faktúru, túto povinnosť má len platca DPH
kn-alka
05.01.22,07:40
Eva99
05.01.22,07:43
Ok, ďakujem za odpoveď. Len som hľadala riešenie, ako robiť veci podľa zákona a nie podľa niekoho prianí.
A preto aj úradníci budú vždy pýtať veci nad rámec zákona a zbytočne sa budeme rozčuľovať, lebo im ich vždy dáme, aj keď nám to zákon nekáže... Aký zmysel tie zákony potom majú?
Ešte raz vďaka a pekný deň.
kn-alka
05.01.22,07:50
Vystaviť faktúra = menej nervov :D :D

.... s exekútormi je to ešte horšie, pošlú list = vyúčtovanie v ktorom napíšu rozpis DPH a faktúra neexistuje....

a keď telefonicky volám, povie, že oni vystavujú faktúry len na vyžiadanie - a to je platca DPH - tak kde sú zákony?
Eva99
05.01.22,08:02
Pravda... Kašlem teda na to. Ale raz, keď budem mať viac času a nervov, dotiahnem to do konca :-))))
Najmä keď v tejto online dobe môže byť na školení za 20EUR aj 100 účastníkov. Tam už ozaj vystaviť a poslať každému faktúru je viac nervov, ako sa držať zákona zubami nechtami