JDM
26.09.06,10:31
Sme dopravná firma. Konatielia zmenili spôsob odmeňovania šoférov. Dostali pevnú mesačnú mzdu, a k nej dostávajú korunky za najazdené kilometre. Napr. šofér najazdí za mesiac 2000 km, tak 2000 x 2,50 Sk k výplate. Chcem sa spýtať, či takéto kilometrovné sa dáva do výplaty ako príplatok po zdanení /napr.ako cestovné náhrada/, alebo je to položka, z ktorej sa odvádza poistné aj daň?
ďakujem
JDM
26.09.06,09:53
...neporadíte?...
Ľuba
26.09.06,10:40
Podľa mňa to nie je cestovná náhrada (iba v prípade, že by jazdil na svojom vozidle). Ja by som to brala ako normálnu zložku mzdy, z ktorej sa platí daň a všetky odvody.
rosemary
26.09.06,10:46
Máme pre vodičov tiež takéto odmeňovanie vodičov, odjazdené km máme ako prémiu. To znamená do hrubej mzdy.
gabriela7755
26.09.06,10:52
Máme pre vodičov tiež takéto odmeňovanie vodičov, odjazdené km máme ako prémiu. To znamená do hrubej mzdy.

My to máme pre takýchto zamestnancov zakotvené v prac.zmluve
tiež to dávam ako súčasť hrubej mzdy, odvody a daň normálne.
Manual
26.09.06,10:58
Sme dopravná firma. Konatielia zmenili spôsob odmeňovania šoférov. Dostali pevnú mesačnú mzdu, a k nej dostávajú korunky za najazdené kilometre. Napr. šofér najazdí za mesiac 2000 km, tak 2000 x 2,50 Sk k výplate. Chcem sa spýtať, či takéto kilometrovné sa dáva do výplaty ako príplatok po zdanení /napr.ako cestovné náhrada/, alebo je to položka, z ktorej sa odvádza poistné aj daň?
ďakujem
Ano, náhrada za najazdené km je súčasťou mzdy, konatelia takto stanovili zloženie ich hrubej mzdy z viacerých zložiek, nie jednou sumou. Všetko ide do hrubej mzdy z ktorej sa odvíjajú ďalšie odvody a daň.
Pekný deň...:)
JDM
26.09.06,18:59
ďakujem, budem si pamätať
ondrejvla
26.09.06,19:47
ďakujem, budem si pamätať

Takto to robím aj ja našim vodičom LKW. A pamätaj si tiež, že príplatok po zdanení sa nemôže týkať žiadnej odmeny za prácu. Do tohoto príplatku ide napr. zúčtovanie cestovných náhrad, ak to preplácaš cez mzdy.
fipina
27.09.06,04:37
Je možné odmeňovať vodičov takto ?
1. zložka základnej mzdy = mesačná mzda
2. zložka základnej mzdy = prepočet tržby koeficientom (podiel z tržby)

Myslím si, že podľa kilometrov by to u nás nebolo spravodlivé, nakoľko niekto menej odvezie a cestuje ďalej, iný odvezie viac pri kratšej vzdialenosti.(teda nakladať, vykladať, je s tým určite viac práce).
Je to z právneho hľadiska v poriadku?
Manual
27.09.06,05:13
Je možné odmeňovať vodičov takto ?
1. zložka základnej mzdy = mesačná mzda
2. zložka základnej mzdy = prepočet tržby koeficientom (podiel z tržby)

Myslím si, že podľa kilometrov by to u nás nebolo spravodlivé, nakoľko niekto menej odvezie a cestuje ďalej, iný odvezie viac pri kratšej vzdialenosti.(teda nakladať, vykladať, je s tým určite viac práce).
Je to z právneho hľadiska v poriadku?
Ano môže byť, to je tiež jeden zo spôsobov stanovenia hrubej mzdy. Ten váš koeficient predstavuje určitú formu prémií alebo odmien. Všetko záleží na vedení a zamestnancoch.
Pekný deň...:)
Dav
27.09.06,05:16
Možné to je. Predsa zamestnancov treba motivovať, aby sa snažili podať lepší výkon , a taktiež je správne, ak sa podieľajú na zisku. Neporušíš tým nijaký právny predpis.
kamowski
16.10.06,09:30
Možné to je. Predsa zamestnancov treba motivovať, aby sa snažili podať lepší výkon , a taktiež je správne, ak sa podieľajú na zisku. Neporušíš tým nijaký právny predpis.
Súhlasím, len mám takú skúsenosť, že pri takomto odmeňovaní sa akosi zabudne na platenie stravného pri ZPC - "diéty", čo už porušenie zákona je!!!
Myslím si.
petovsan
29.05.07,11:51
V prípade, že by sa jednalo o vodičov, ktorí jazdia "iba doma", tak je možné situáciu vyriešiť formou stravovacích poukážok, nie?
No a v prípade zahr. PC by mu teda diéty podľa zákona vyplatené mali byť.